- Apsibrėžkite tikslą. Atsakykite sau į šiuos klausimus: kokio darbo ieškote ir per kiek laiko tikitės jį susirasti? Tikslas turėtų būti realus. Nuspręskite, kokios pozicijos ir kokie verslo sektoriai Jus domina ir kuriuose galėtumėte dirbti (galite užsirašyti). Nebūtina apsiriboti vienintele pozicija (ypač jei ji labai siauros srities), turėkite kelis pasirinkimo variantus – atsivers daugiau galimybių.
- Kai žinote, kokio darbo ieškote, nuoširdžiai sau atsakykite – ar esate geriausias kandidatas dirbti šį darbą? Sveikiname, jei atsakėte teigiamai. Jei atsakėte neigiamai, įvardykite, ko Jums trūksta norint tapti geidžiamiausiu darbuotoju, ir visais įmanomais būdais siekite pašalinti trūkumus.
- Atsisakykite minties, kad ieškote „bet kokio darbo“. Tai ne tikslas.
- Darbo paieška taip pat darbas. Būkite pareigingas ir nepamirškite, kad viskas Jūsų rankose. Nuoširdžios pastangos atlyginamos.
- Susikurkite dalykiniam susirašinėjimui tinkamą elektroninį paštą. Geriausias variantas – vardas.pavarde@….
- Pasirūpinkite savo dalykine nuotrauka. Kartais darbdaviai prašo kartu su CV atsiųsti ir nuotrauką. Geriau būti pasiruošusiam. Netinkamų CV nuotraukų pavyzdžiai: prie jūros, giminės šventėje, bare, su draugais, susivėlęs, vulgariai išsidažiusi ir t. t.
- CV pavyzdys. Paieškokite CV pavyzdžių. Iš jų išsirinkite patraukliausius variantus.
- Susikurkite savo CV. Pats. Pagal turimus CV pavyzdžius paruoškite savo asmenybę ir kvalifikaciją atspindintį CV, jis turi būti orientuotas į Jūsų svajonių darbą.
- Pagrindinės CV dalys: kontaktinė informacija, išsilavinimas ir kvalifikacija, darbo patirtis, įgūdžiai ir gebėjimai, papildoma informacija.
-
Jokiu būdu nesiųskite savo CV pagal visus surastus darbo skelbimus.
Ieškant darbo labai svarbu veiksmų kokybė ir tikslingumas. Tobulėjimui ribų nėra. Jei siunčiamas CV nesulaukia darbdavių dėmesio, patobulinkite jį, perrašykite iš naujo, pritaikykite konkrečiai pozicijai.
- Užsiregistruokite ir paskelbkite savo CV pagrindiniuose karjeros portaluose: lietuviškuose, jei ieškote darbo Lietuvoje, ir (arba) užsienio, jei ieškote darbo užsienyje. Darbdaviai dažniausiai renkasi iš kandidatų, kurie paskelbė ar atnaujino savo CV per pastaruosius 3 mėnesius.
- Kasdien lankykitės pagrindiniuose karjeros portaluose, peržiūrėkite darbo skelbimus, radę tinkamą iš karto siųskite savo CV su motyvaciniu laišku. Prieš siųsdami, CV pakoreguokite, kad tiktų konkrečiam darbui.
- Pasižymėkite, kada ir į kokią poziciją kandidatavote (kam siuntėte savo CV). Galite išsisaugoti darbo skelbimus. Tai labai praverčia, kai Jus pakviečia į pokalbį dėl darbo.
- Pasakykite savo draugams, artimiesiems, pažįstamiems ir kitiems Jums gero linkintiems žmonėms, kad šiuo metu ieškote darbo. Ieškoti darbo – ne gėda. Gėda – neieškoti darbo.
Išdrįskite save pareklamuoti. - Sudarykite savo geidžiamiausių įmonių, kuriose norėtumėte dirbti, sąrašą. Apsilankykite jų tinklalapiuose – karjeros skyriuose. Gal kaip tik dabar jie ieško Jūsų. Kai kurios įmonės mielai priima kandidatų CV, net jei šiuo metu darbo nesiūlo. Tad nedelskite.
- Prieš siųsdami CV savo geidžiamiausioms įmonėms, jį pakoreguokite, kad tiktų konkrečiai įmonei.
- Jei Jūsų geidžiama įmonė šiuo metu neieško naujo darbuotojo, t. y. nėra darbo skelbimo, vis tiek galite siųsti CV su gerai paruoštu motyvaciniu laišku. Įmonės tinklalapyje paieškokite asmens, susijusio su personalu ar sprendimų priėmimu, el. pašto. info@….lt paštą naudokite tik blogiausiu atveju, kai nėra kitų kontaktų.
-
Motyvacinis laiškas padeda atkreipti dėmesį,
jei jis parašytas nuoširdžiai ir pritaikytas konkrečiam darbo pasiūlymui. Naudoti vieną šabloninį motyvacinį laišką yra klaida. Dar didesnė klaida – neturėti motyvacinio laiško.
- Jei siunčiate CV, tačiau nesulaukiate kvietimų į pokalbį dėl darbo, keiskite CV ar motyvacinį laišką, naudokitės kitomis darbo paieškos priemonėmis.
- Socialiniai tinklalapiai taip pat yra geras darbo paieškos kanalas. „LinkedIn“ – skirtas bendravimui profesiniu lygmeniu. Susikurkite jame savo profesionalią paskyrą.
- „LinkedIn“ yra sukurta nemažai įvairių grupių, skirtų darbo ir darbuotojų paieškai. Susiraskite tinkamų darbo sričių grupių, aktyviai jose dalyvaukite, sekite naujienas. Jus dominantis darbo pasiūlymas gali atsirasti bet kurią minutę.
- Kaip atrodo Jūsų „Facebook“ paskyra? Tai labai svarbu, nes personalo specialistai kartais tinkamų kandidatų ieško „FB“. Pasistenkite atrodyti profesionaliai, bet neatsižadėkite savo asmenybės.
- Nebijokite ir neignoruokite personalo paieškos ir atrankos įmonių darbo pasiūlymų. Dažnai kandidatai nesiunčia savo CV vien dėl to, kad personalo atranką įmonė patikėjo agentūrai, o skelbime nėra nurodyto įmonės pavadinimo. Nebijokite kandidatuoti pagal tokius skelbimus – nepraleiskite savo šanso.
- Savo CV galite siųsti pagrindinėms personalo paieškos ir atrankos įmonėms ne pagal konkretų darbo skelbimą, bet tiesiog su prierašu, kokio darbo ieškote. Šios įmonės kaupia kandidatų CV duomenų bazes ir gali būti, kad Jūsų CV kada nors pateiks įmonei, ieškančiai būtent Jūsų.
- Kol ieškote apmokamo darbo – savanoriaukite, užsiimkite kokia nors aktyvia visuomenine ar kita veikla. Gera jaustis naudingam. Padėkite kitiems nelaukdami padėkos. Tiesiog padėkite.
- Asociacijos ir organizacijos taip pat gali padėti susirasti svajonių darbą. Apskritai kalbėkite, bendraukite. Dalijantis informacija lengviau randami sprendimai. Su savimi taip pat galima pasitarti, bet kelios galvos geriau nei viena.
-
Ieškodami darbo išbandykite originalius sprendimus,
pavyzdžiui, išmėginkite skirtingus CV formatus, paruoškite garsinį ar vaizdinį motyvacinį laišką ir pan.
- Nuolat (kasdien) tikrinkite savo el. paštą. Kaip įmanoma greičiau reaguokite į darbdavio užklausas.
- Jei Jums skambina nežinomas numeris, būtinai atsakykite į skambutį. Gal tai darbdavys! Jei dėl kokių nors priežasčių negalėjote atsiliepti, kuo skubiau perskambinkite. Neperskambindami prarandate galimybę gauti darbą. Jokiu būdu nesiųskite žinutės su klaustuku.
- Supraskite, kad darbo paieškos procesas ir rezultatas priklauso tik nuo Jūsų. Neieškokite kaltų, jei negaunate norimo darbo, geriau pagalvokite, ką dar galėtumėte padaryti dėl savo tikslo.
- Nuolat kelkite savo kvalifikaciją, net jei šiuo metu turite darbą. Įvairūs kursai, seminarai, specializuota literatūra praplės Jūsų akiratį, leis prisitaikyti prie besikeičiančių darbo rinkos sąlygų.
- Net jei išgirdote 50 „ne“, tai dar nereiškia, kad nereikia ieškoti darbo. Čia kaip ir keliauti pakeleivingomis mašinomis – vis tiek kada nors sustos Jūsų mašina, svarbiausia nenuleisti rankos ir nepasitraukti iš šalikelės.
Pridėti komentarą