Kaip nepalūžti ir nepradėti ieškoti bet kokio darbo?

bet kokio darbo

Darbo paieška yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, tačiau dažnai šis procesas užtrunka ilgiau nei tikėtasi. Vidutiniškai darbo paieškos ir įsidarbinimo procesas užtrunka apie 3 mėnesius. Tad kaip nepalūžti šiuo sudėtingu laikotarpiu ir nepradėti ieškoti bet kokio darbo vien tik tam, kad dirbtumėte? 

Darbo paieškų metu žmonės yra įpratę sėdėti visą parą prie kompiuterio ir naršyti po įvairius portalus. Po savaitės intensyvių paieškų jie pavargsta ir nori pasiduoti. Atrodo, jog niekaip nepavyks surasti tinkamo darbo. Tokiu atveju labai svarbu susidaryti tinkamą grafiką. Paskirkite dvi-tris valandas savo dienos laiko darbo paieškoms. Šio laiko pilnai užteks peržiūrėti didžiąją dalį skelbimų, o taip pat ir nepervargsite. Jeigu vis dėlto jau savaitę intensyviai sėdite prie kompiuterio ir jaučiatės visiškai be jėgų, reikėtų pasidaryti pertrauką. Darbo paieška – savotiškas darbas, kuriame taip pat reikia atostogų. Pasistenkite skirti pora dienų sau, pailsėkite ir nemąstykite apie darbo paieškas.  

Taip pat reikėtų visą darbo paieškų procesą pasiskirstyti į mažus tikslus. Pavyzdžiui, per dieną kandidatuoti į 5 pozicijas. Svarbu nepamiršti, jog kiekviena pozicija yra skirtinga, tad CV bei motyvacinis laiškas ar prisistatymas turėtų atitikti tiek pozicijos reikalavimus, tiek įmonės vertybes. Būtent todėl reikėtų skirti daugiau laiko kiekvienam kandidatavimui ir neužsibrėžti per didelių tikslų. Susiskirsčius visą darbo paieškų procesą į mažus žingsnelius jausitės geriau, nes žinosite, kad kiekviena diena buvo praleista naudingai. 

Jei vis dėlto niekaip nepavyksta surasti tinkamo darbo pasiūlymo, galbūt reikėtų keisti požiūrį. Galbūt galvoje esate susikūręs (-usi) tikslų darbo aprašymą ir į kitus variantus net nekreipiate dėmesio. Šiuo atveju reikėtų pasitikrinti kiek Jūsų pasirinktos srities darbo pasiūlymų yra rinkoje. Galbūt Jūsų pasirinkta sritis yra labai siaura ir reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitas sritis. Nereikėtų apsiriboti tik ties tam tikromis apibrėžtomis darbo funkcijomis ar darbo vieta. Jei kažko nemokėsite – išmoksite būtent dirbdami. Jei norima pozicija kitame mieste ar šalyje – galbūt tai bus priežastis išvažiuoti ir pažinti pasaulį. O galbūt pavyks dirbti nuotoliniu būdu? 

Jei tai ką darote neveikia – reikia kažką keisti. Galbūt platesnė darbo paieškos sritis nėra veiksminga. Tokiu atveju reikėtų atkreipti dėmesį į gyvenimo prašymą. Galbūt reikėtų jį šiek tiek patobulinti. Jei nežinote kaip tai padaryti, patarimų ieškokite mūsų puslapyje: https://www.apiedarba.lt/tema/ieskantiems-darbo/cv/. Jeigu vis dėlto norite profesionalios pagalbos, reikėtų kreiptis į karjeros konsultantą, kuris padės sukurti tinkamą gyvenimo aprašymą bei patars dėl pačios darbo paieškos. 

Nuovargis atsiranda tada, kai įdedame daugiau pastangų negu gauname naudos. Todėl tą energiją, kurią įdedate į darbo paieškas, reikėtų nukreipti kitur. Tai galėtų būti savanorystė, kurioje užsiimate Jums patinkančia veikla. Jei turite per mažai patirties galbūt geriausias sprendimas būtų iš pradžių susirasti praktiką, kurioje įgautumėte žinių bei išbandytumėte save. Praktika gali būti puikus būdas pasibandyti ir nuspręsti ar sritis, kurioje svajojate dirbti yra būtent Jums. Taip pat galite pradėti lankyti kursus, kurie būtų susiję su Jūsų pasirinkta sritimi. Šiuo atveju skirtumėte laiko sau, o tai padėtų ne tik tobulėti kaip profesionalui, bet ir leistų pailsėti nuo darbo paieškos. Kai užsiimsite veikla, kuri Jums patinka, jausitės naudingas, o tai padeda pakelti pasitikėjimą. Kadangi darbo paieška trunka gan ilgai, pasitikėjimas savimi ir savo galimybėmis dažniausiai nukrenta. Kai nesulaukiate žinių iš įmonių, į kurias kandidatavote, jaučiatės, jog esate nieko verti. Būtent todėl reikėtų savo energiją nukreipti į savęs tobulinimą ir pasitikėjimo pakėlimą.  

Dar vienas svarbus dalykas darbo paieškos metu – nepamiršti socializuotis. Šio proceso metu nereikėtų pamiršti įprasto gyvenimo būdo ir, kaip jau buvo minėta anksčiau, šiek tiek atsipalaiduoti. Taip pat svarbu ir išsikalbėti. Jeigu jaučiatės prastai, nepasitikite savimi, galvojate, kad niekaip nepavyks susirasti darbo – išsikalbėkite. Galbūt draugai bei artimieji sugebės pažvelgti į šią problemą iš kitos perspektyvos, duos vertingų patarimų ar bent jau padės nukreipti mintis kur nors kitur, net jei ir trumpam laikotarpiui. 

Jeigu vis dėlto eiti niekur nesinori, ypatingai šiuo sudėtingu laikotarpiu, puikus būdas šiek tiek pailsėti nuo darbo paieškos – užsiimti sportu ar meditacija. Ne tik gerai praleisite laiką, bet ir sustiprinsite savo kūną. Jausitės laimingesni bei žvalesni, o tai prisidės prie geresnio darbo paieškos proceso. Lygiai taip pat svarbus ir miegas. Tik gerai pailsėję galėsite tinkamai pasiskirstyti savo laiką ir būti produktyvus. 

Kaip jau buvo minėta, darbo paieškos procesas yra ilgas ir varginantis, tačiau reikėtų nepasiduoti ir nepradėti ieškoti bet kokio darbo. Galbūt reikėtų pabandyti kažką pakeisti, nes dirbti tik tam kad dirbtumėte nėra išeitis. Jei kandidatuosite į bet kokį darbą, o šis nebus tai ko ieškojote, gal ir jausitės naudingas, tačiau nebūtinai laimingas. Todėl reikėtų nepriimti skubotų sprendimų, nusiteikti pozityviai, atnaujinti savo gyvenimo aprašymą, tobulinti savo įgūdžius ir pasirinkti tokius darbo pasiūlymus, kurie Jus tikrai domina.  

Autorius: Gerda Šimukauskaitė, ISM studentė, CV-Online praktikantė

Dalintis su kitais