Jei pasakysiu, kad kyla kainos / turiu paskolą, darbdavys man pasiūlys didesnį atlyginimą

Jei jums nors kartą gyvenime teko dalyvauti pokalbyje dėl darbo, greičiausiai prieš jį gerokai kamavotės ir svarstėte, ką ir kaip reikės kalbėti, kai darbdavys pasiteiraus – „Kokio atlyginimo tikitės?“.

Vieni kandidatai su šiuo klausimu susidoroja paprastai ir užtikrintai, pasidaro namų darbus – išsiaiškina pareigų, į kurias pretenduoja, rinkos vertę, įvertina įmonės siūlomą atlygį ir papildomas naudas, sukalibruoja su savo lūkesčiais, tuomet apsibrėžia atlygio intervalą ir apgalvoja pagrindinius argumentus, kuriuos naudos tokio atlygio pagrindimui.

Tačiau kitiems, vien nuo minties apie atlyginimą linksta keliai ir svaigsta galva. Prasideda dvejonės ir blaškymasis. Kaip nesuklysti? Koks atlyginimas būtų ne per didelis ir ne per mažas, kaip nenusipiginti ar neužsiprašyti per daug? Ir apskritai, kodėl aš noriu būtent tokio atlyginimo? Gal vertėtų pasakyti, kad kilo kainos ir paskolos palūkanos, todėl labai reikia didesnio atlyginimo? Darbdavys juk irgi žmogus – supras.

Tačiau, ar tikrai derybų dėl atlygio metu verta naudoti kylančių kainų, paskolų ir infliacijos argumentus?

CV-Online Recruitment personalo atrankų projektų specialistas Marijonas Stankaitis atskleidžia „ekonominio“ tipo argumentų grėsmes ir galimas jų alternatyvas:

– Ieškantiems darbo, 2019 metais įsigaliojus Darbo kodekso nuostatai, kuri numato darbdavio pareigą darbo skelbime nurodyti informaciją apie siūlomo bazinio darbo užmokesčio dydį ir (arba) dydžio intervalą, šiuo metu yra daug paprasčiau kalbėti atlygio tema, nes nebereikia spėlioti, kokio atlyginimo galima tikėtis. Tačiau, pastebiu, kad kandidatai vis dar stringa derybose dėl atlygio, nes arba būna joms netinkamai pasiruošę, arba apskritai net neįsivaizduoja, kaip reikėtų joms pasiruošti.

Anot Marijono, nepasiruošimą atlyginimo klausimui išduoda naudojami „ekonominio“ tipo argumentai, apeliavimas į darbdavio sąžinę bei supratingumą, guodimasis sudėtinga situacija ir tikėjimas, kad darbdavys bus tas, kuris imsis spręsti kandidato finansines problemas. Visa tai atrodo neprofesionaliai ir gali sukelti neigiamas emocijas.

– Gal ir sukelsite darbdavio gailestį, bet ar naudodami tokius derybinius argumentus sustiprinsite savo, kaip tinkamo siūlomam darbui, savo srities profesionalo poziciją – labai abejoju. „Ekonominiai“ argumentai greičiausiai suveiks priešingai, nes jie neatskleis jūsų stiprybių, privalumų, įmonei kuriamos vertės ir neišskirs jūsų iš kitų kandidatų, kaip stipraus profesionalo. Daugybė Lietuvos gyventojų turi paskolų, visus vienaip ar kitaip palietė infliacija bei išaugusios kainos, todėl pokalbio dėl darbo metu derėtų susitelkti į savo vertės išryškinimą, o ne paguodos paiešką, – pastebi personalo atrankų specialistas.

Pasiruošimas atlygio klausimui

– Turime dėkingą situaciją, siūlomą atlygį darbdaviai nurodo darbo skelbimuose, todėl bazinę informaciją deryboms jau turite. Tačiau, kad jaustumėtės tvirtai, paanalizuokite detaliau, kokie yra tokių pačių pareigų atlyginimai kitose įmonėse, jūsų mieste ar regione. Pasinaudokite atlyginimo palyginimo įrankiu www.manoalga.lt. Surinkę ir apdoroję informaciją, susidarysite bendrą vaizdą, o įvertinę savo atitikimą keliamiems reikalavimams, būsimą jūsų įmonei sukurtą naudą, galėsite tiksliau apsibrėžti pageidaujamo darbo užmokesčio intervalą, – esminiais pasiruošimo deryboms žingsniais dalinasi M.Stankaitis.

Atlikti rinkos analizę dar aktualiau yra tiems, kurie darbo ieškosi po ilgo laiko tarpo. Jiems pokalbiai dėl darbo yra seniai užmirštas dalykas, kuris reikalauja ir gero pasiruošimo, ir praktikos, ir įgūdžių.

– Beje, – pastebi Marijonas, kai darbdaviui atskleidžiate, kad atlikote rinkos analizę ir remiantis ja tikitės tam tikro lygio atlyginimo, nesakykite, kad štai tokia x įmonė siūlo daugiau, arba, štai šiame sektoriuje mano pareigos vertinamos x Eurų daugiau. Toks, konkrečių atvejų palyginimas gali būti sutiktas priešiškai. Derybose reikia turėti duomenų, bet naudokite juos atsakingai, nemenkinant savo ar kito derybinės pozicijos. Derybos dėl atlygio – ne kovos laukas, o vertės pardavimas.

Net ir tiems, kurie neieško naujo darbo, o eina pas savo darbdavį kalbėti dėl atlyginimo pakėlimo galioja ta pati taisyklė – kalbėkite apie savo darbo rezultatus, indėlį, pasiekimus ir įmonei kuriamą naudą, o ne baksnokite į ekonominę situaciją.

Verte paremtų derybų dėl atlygio,

HR mitų griovėjas – Marijonas

www.personaloatrankos.lt

Dalintis su kitais