HR mitas: Jei prašysiu mažesnio atlyginimo, turėsiu daugiau šansų gauti darbą

mažesnio atlyginimo

Žinot, kaip sako, greitai ir pigiai nebūna gerai, pigiai ir gerai nebūna greitai, o gerai ir greitai nebūna pigiai. Tą pačią logiką galime taikyti ir kalbant apie kandidato vertę arba atlyginimą, kurio tikisi darbuotojas. Klausimas, ar geras, reikalavimus atitinkantis kandidatas neprašauna prašydamas mažesnio atlyginimo? Ar taikymas į žemesnę siūlomo atlygio ribą nesuponuoja, kad kandidatas yra nepakankamai geras?

Pasiteiravome CV-Online Recruitment personalo atrankų skyriaus vadovės Rasos Masteikienės, kas ir kodėl prašo mažesnio atlyginimo ir ar tokia taktika pasiteisina?

Personalo atrankų specialistė išskyrė penkias kandidatų grupes, kurios, kaip bebūtų keista, yra linkusios prašyti mažesnio, nei galėtų būti verti, atlyginimo:

  1. Darbo rinkos naujokai, studentai

Tarp studentų sutinkame ir užsiprašančių maksimalaus atlyginimo, bet neretai studentai supranta, kad neturėdami patirties turi pradėti nuo mažesnio atlyginimo. Todėl, prašydami mažesnio atlyginimo, jie tikisi padidinti savo šansus būti priimtiems į darbą ir įgyti darbo patirtį. Atrodytų, gal ir teisinga taktika, tačiau, jei kandidatuojama į tokias pareigas, kuriose patirtis nėra būtina, kuriose įmonė yra pasiruošusi apmokyti, o darbo skelbime akcentuojamos asmeninės savybės, užsienio kalbų žinios, darbo kompiuteriu įgūdžiai, išsilavinimas bei motyvacija – tikrai nederėtų nusipiginti.

R. Masteikienė pataria:

– Nors jūsų patirtis gali būti ribota, darbdaviui pabrėžkite savo norą mokytis ir tobulėti, gebėjimą greitai prisitaikyti prie naujų užduočių. Parodykite, kaip jūsų išsilavinimas ir turimos žinios gali būti naudingos konkrečiose pareigose. Jei visgi sutinkate su mažesniu atlyginimu, su darbdaviu susitarkite, kada bus peržiūrimas jūsų atlyginimas, pvz. po bandomojo laikotarpio, kad neuždarytumėte durų atlyginimo augimui.

2. Darbo sritį keičiantys darbuotojai

Kandidatai, kurie nori pereiti į visiškai kitą darbo sritį, gali susidurti su iššūkiais įrodydami savo kompetenciją ir tinkamumą kitoms, nei turi patirties, pareigoms. Prašydami mažesnio atlyginimo, jie gali parodyti darbdaviui, kad yra pasiruošę pradėti iš naujo, mokytis ir augti kaip profesionalas.

Tačiau ir šiuo atveju galima pristatyti save darbdaviui geriausioje šviesoje ir taikyti ne į žemiausią siūlomą atlygį.

-Pasidalykite ir parodykite, kaip jūsų ankstesnė darbo patirtis gali būti pritaikyta naujoje srityje. Pabrėžkite savo mokymosi gebėjimus, perkvalifikavimo kursuose ar savarankiško mokymosi metu įgytas žinias. Jūsų noras ir gebėjimas pereiti į kitą darbo sritį gali būti vertinamas kaip ilgalaikis įsipareigojimas, – pataria personalo atrankų profesionalė.

3. Vyresnio amžiaus, diskriminaciją dėl amžiaus patiriantys kandidatai

Vyresnio amžiaus kandidatai neretai susiduria su diskriminacija dėl amžiaus. Turėdami neigiamos patirties, ilgai ieškodami darbo, jie gali pasirinkti prašyti mažesnio atlyginimo ir taip tikėtis padidinti savo šansus būti priimtiems į darbą.

Tačiau, anot Rasos, nederėtų užmiršti, kad Jūs turite daug naudingos patirties, todėl nebijokite pasidalinti savo laimėjimais ir projektų sėkmėmis. Tai gali parodyti, kaip jūs galite padėti darbdaviui pasiekti tikslus. Energingi, entuziazmo ir susidomėjimo nestokojantys vyresnio amžiaus kandidatai tikrai verti aukštesnio nei mažiausia siūlomo atlyginimo riba. Taip, pradžioje gali tekti sutikti ir su mažesniu atlyginimu, tačiau palikite erdvės deryboms dėl ateities atlyginimo. Įrodę savo tinkamumą pareigoms, galėsite grįžti prie šio klausimo.

4. Iš aukštesnių į žemesnes pareigas pretenduojantys darbuotojai

Kai kurie kandidatai gali prašyti mažesnio atlyginimo, kai ketina pereiti į žemesnes, nei jie užėmė anksčiau, pareigas.

„Atrodytų viskas paprasta, mažiau atsakomybės – mažesnis atlyginimas. Tačiau darbdaviai gali nesuprasti, kodėl toks stiprus, patyręs specialistas ieško ir sutinka su mažiau apmokamu darbu. Tokiu atveju, labai svarbu jau kandidatavimo metu paaiškinti savo motyvus, kodėl norite pereiti į žemesnes pareigas. Tai gali būti siekis sumažinti stresą arba koncentruotis ties tam tikrais projektų aspektais. Žemesnėms pareigoms ir mažesniam atlyginimui taip pat reikia turėti rimtų argumentų.“ – pastebi R.Masteikienė

5. Darbo rinkos tendencijomis nesidomintys kandidatai

Keletą metų vienoje įmonėje ir tose pačiose pareigose dirbantys, naujo darbo neieškantys kandidatai gali neturėti supratimo apie darbo rinkos tendencijas ir vidutinius atlyginimus. Jiems gali trūkti informacijos apie vyraujančius atlyginimus tam tikrose verslo šakose, pareigose ir regionuose. Todėl kandidatuodami jie gali iš nežinojimo prašyti mažesnio, nei galėtų, atlyginimo.

„Kai susiduriame su savo pareigų vertės nežinančiais kandidatais, visuomet juos pakonsultuojame, suteikiame aktualią informaciją, padedame nustatyti realius atlyginimo rėžius. Apskritai, atlyginimo klausimais konsultuojame ir darbdavius, ir ieškančius darbo, norime kad abiejų pusių lūkesčiai ir galimybės būtų kuo arčiau realybės.“ – atlyginimo klausimo specifika dalinasi personalo atrankų specialistė ir priduria:

-Svarbiausia, kiekvienoje situacijoje jums reikia būti pasiruošusiems aiškiai argumentuoti savo pasirinkimus dėl atlyginimo. Atskleiskite savo gebėjimus, kompetenciją ir patirtį, kad darbdavys suprastų ne tik jūsų motyvus, bet ir norą prisidėti prie įmonės gerovės.

Racionaliais argumentais pagrįstų atlyginimų,

HR mitų griovėja – Rasa

www.personaloatrankos.lt

Dalintis su kitais