HR mitas: Pirmo pokalbio dėl darbo metu negalima kalbėti apie atlygį

atlygį

Neslėpsime ir neapsimetinėsime, kandidatams ir darbuotojams atlygio klausimas yra tikrai svarbus. Net, jei darbdavys nori ar tikisi, kad darbuotojai džiaugsis suteikta galimybe realizuoti savo idėjas, vertins prasmę ir vertę kuriantį darbą, vadovausis aukštesnėmis vertybėmis ir labiau galvos apie tai, ką duoti, o ne ką gauti, vis tiek tiesa ta, kad dirbam tam, kad užsidirbtumėm, o ne vien dėl malonumo, šaunaus kolektyvo ar savirealizacijos galimybių. Atlygis turi atitikti darbuotojo turimas kompetencijas ir patirtį, kitaip sakant, darbuotojas turi gauti sąžiningą atlyginimą.

Tačiau, būkim ir sumanūs, nesugadinkime reikalo pačioje pokalbio dėl darbo pradžioje uždavę klausimą apie atlyginimą. Reikės šiek tiek kantrybės, gero savęs pristatymo, abiejų pusių galimybių ir lūkesčių išsiaiškinimo, susiderinimo ir tik tuomet bus galima pereiti prie finansinės dalies.

Tačiau, yra įvairiausių išimčių, situacijų ir variantų, kuomet klausimas apie atlygį gali būti aptartas jau pirmo pokalbio metu.

CV-Online Recruitment personalo atrankų skyriaus vadovė Rasa Masteikienė atskleidžia, kada kandidatams darbo paieškos procese galima ir būtina kalbėti apie atlygį, o kada geriau palaukti, kol apie tai kalbą užves darbdavys.

– Įprastai darbo interviu pradžioje darbdavys pristato įmonę, darbo pobūdį, būsimame darbe laukiančias atsakomybes, reikalavimus, lūkesčius kandidatui. Ši informacija kandidatui leidžia įsivertinti savo tinkamumą pozicijai, kokią dalį reikalavimų jis atitinka, ar su turima patirtimi, įgūdžiais, žiniomis ir kompetencija gali taikyti į aukščiausius siūlomo atlygio rėžius ir pan. Darbdavys, žinoma, pokalbio metu siekia gauti kuo daugiau ir tikslesnės informacijos apie kandidatą, kuri padėtų jam priimti sprendimą – teikti ar neteikti šiam kandidatui pasiūlymą. Atlygio klausimas turėtų būti nagrinėjamas tik tuomet, kai darbdavys ir kandidatas aptaria esminius darbo specifikos klausimus, – mano R.Masteikienė.

Tai svarbu ir dėl galimų skirtingų po tomis pačiomis pareigomis besislepiančių užduočių, atsakomybių ir funkcijų, kurios nebūtinai buvo išsamiai aprašytos darbo skelbime. Pavyzdžiui, siūlomas darbas apskaitininkui. Darbo skelbime užduotys aprašytos labai trumpai ir netgi abstrakčiai, kandidatui keliami vos keli nesudėtingi reikalavimai. Pagal tokį aprašymą kandidatas susidaro nesudėtingo darbo vaizdą ir apsiriboja vidutinio lygio atlygio lūkesčiais. Tačiau pokalbio dėl darbo metu darbdavys atskleidžia daugiau darbo pobūdžio detalių. Pasirodo, atsakomybės bus daug platesnės, užduotys – įvairesnės ir sudėtingesnės, todėl kandidatas supranta, kad už tokį darbą reikia prašyti gerokai didesnio atlygio.

Aišku, kalbėti apie atlyginimą bus daug lengviau, jei kandidatas bus tam pasiruošęs, pasidomėjęs rinkoje vyraujančiais jo pareigų atlyginimais (atlyginimą galima pasitikrinti www.manoalga.lt), industrijos, į kurią taiko situacija, bus įsivertinęs savo lūkesčius bei įmonės galimybes ir pan.

Tačiau, ką daryti, kai darbdavys pokalbio dėl darbo metu nepaliečia atlyginimo temos, o interviu pabaigia sakiniu „Dėkui, apsvarstysime, susisieksime“?

Pasak Rasos, jei įmonė per pirmą pokalbį neatskleidžia, iš kelių etapų susidaro jų darbuotojų atranka arba nekviečia jūsų į antrą etapą, toks sakinys gali būti rimtas signalas, kad jūs netinkate siūlomai pozicijai. Gal atitikote techninius reikalavimus, bet neatitikote įmonės vertybių arba nesutapo jūsų biolaukai ir todėl darbdavys nemato prasmės kalbėti apie atlygį. Tačiau tai taip pat gali reikšti, kad įmonė iš pradžių nori susipažinti su visais potencialiais kandidatais, palyginti juos ir tik tuomet spręsti, su kuriais iš jų būtų galima kalbėti toliau, o gal reikia ieškoti kitų kandidatų.

– Stambiose įmonėse, korporacijose darbuotojų atrankos, kaip taisyklė, susideda iš kelių etapų ir neretai apie atlygį darbdavys nekalba ne tik pirmo, bet ir antro pokalbio metu. Tačiau, jei jus kviečiasi į sekantį etapą, turėkite omenyje, kad jūs esate vienas iš tų tinkamų kandidatų, todėl per daug neskubėkite, prisitaikykite prie įmonės tvarkos ir išlaukite tinkamo momento, kuomet galėsite drąsiai kalbėti apie atlyginimą. Na, o jei darbdavys nesupažindina su atrankos tvarka, visuomet galite paklausti, pvz. Kokie atrankos etapai? Kaip skubiai jums reikia žmogaus į šią poziciją? ir pan., lanksčiai prisiderinkite prie situacijos, bet ir nebijokite domėtis, užduoti jums rūpimus klausimus, – atlygio klausimo subtilybėmis dalinasi personalo atrankų specialistė.

Verta pastebėti, kad kai darbuotojo paiešką klientui vykdo personalo atrankų bendrovė, jau pirminio telefoninio ar vaizdo pokalbio metu kandidatams bus pateiktas klausimas apie atlyginimo lūkesčius.

– Atrankų specialistams drąsiai, aiškiai komunikuokite apie atlyginimo rėžius. Jei reikės, jums ir patarsime, kokio atlyginimo galite tikėtis, ypač, jei darbo paieška jums yra naujas arba seniai užmirštas dalykas ir net nežinote, kokia galima jūsų patirties ir kompetencijų vertė rinkoje, – pataria Rasa.

Draugiškas ir profesionalus personalo atrankų specialistas visuomet patars ir užves kandidatą ant kelio, kad kalbėdamas apie atlygį jis suvoktų savo vertę ir atitiktų pareigų rinkos rėžius.

Rasai tenka susidurti su tokiais kandidatais, kurie tikslingai užsiprašo mažesnio atlyginimo, galvodami, kad įmonė tikrai susidomės ir pasirinks pigų variantą:

– Tai klaidingas įsitikinimas, nes geras specialistas negali būti pigus. Prieš pokalbį dėl darbo raginu pasidomėti vidutiniais jūsų pareigų atlyginimais. Pasižiūrėkite, ar atitinkate skelbime nurodytus reikalavimus ir jei atitinkate juos visus, kai darbdavys jūsų paklaus „Kokio atlyginimo tikitės?“ drąsiai, tvirtai, ramiu balsu įvardinkite pareigų ir jūsų vertę atspindintį atlygio intervalą.

– Beje, – atkreipia dėmesį R. Masteikienė, – kalbėdami apie atlyginimą aiškiai įvardinkite, apie kokį atlyginimą: bruto ar neto kalbate. Nes darbdaviai dažniausiai kalba apie atlyginimą „ant popieriaus“, o ieškantys darbo – „į rankas“, tačiau prie siūlomos ar pageidaujamos sumos neretai abi pusės tiesiog užmiršta tai paminėti. Nepatikslinus, gali gimti nemažai nesusipratimų.

Racionalių derybų dėl atlygio,

HR mitų griovėja – Rasa

www.personaloatrankos.lt

Dalintis su kitais