HR mitas: Mums netinka ši kandidatė, nes ji jauna ir susituokus, tuoj susilauks vaikų

Pradėkime nuo nedidelio eksperimento.

Tarkim, jūs esate darbdavys ir šiuo metu ieškote bent 2 metų rinkodaros srityje patirties turinčio (-ios) projektų vadovo (-ės). Paskelbėte darbo pasiūlymą ir į jį atsiliepė 3 kandidatai:

  1. Vardenė Pavardenytė, 25 metų, netekėjusi
  2. Vardenė Pavardenienė, 27 metų, ištekėjusi
  3. Vardenis Pavardenis, 26 metų

Na, tai prašom, rinkitės. Su kuriuo kandidatu pirmiausiai norėtumėt susitikti, pasikalbėti? Kuris, jūsų manymu, labiau tiktų šiai pozicijai?

Štai čia ir noriu sustoti, kol dar nepradėjote svarstyti, kuris iš jų tinkamesnis. Nes būtent čia ir prasideda mitai, o šiuo atveju teisingiau būtų sakyti – DISKRIMINACIJA. Lytis, amžius ar šeiminis statusas nėra ir negali būti kandidato vertinimo kriterijais. Atmesti kandidatę dėl to, kad, ji – JAUNA, IŠTEKĖJUS ir GAL TUOJ SUSILAUKS VAIKŲ yra visiškai nepriimtina. Taigi, STOP!

Neveltui kalbame šia tema, nes vis dar yra įmonių, kurios atmeta jaunas kandidates, būtent kandidates, o ne kandidatus, darydami prielaidą, kad jos gali ištekėti ir tuoj susilaukti vaikų arba jau yra ištekėjusios ir vėlgi gali greitai išeiti motinystės atostogų.

CV-Online Recruitment personalo atrankų projektų specialistė Kamilė Šerstabojevaitė pataria, kaip išvengti šio diskriminacinio mito.

Gyvenimo prioritetai

Nors šiais laikais žmonės tuokiasi ir vaikų susilaukia vėliau nei tai buvo įprasta prieš kokius 20 ar 30 metų, tačiau, Kamilės manymu, darbdavys atrankos metu apskritai neturi daryti prezumpcijų, kada kandidatas tuoksis ar nesituoks, susilauks vaikų ar nesusilauks, kiek vaikų planuoja turėti. Gal tuoksis, o gal ne? Susituokus turės vaikų, o gal ne? Gal susituoks dabar, o vaikų susilauks po 5 ar 10 metų?

Apskritai dabartiniais laikais gerokai persistumdė gyvenimo prioritetai bei tikslai. Kiekvienas skirtingai susidėlioja, kas jam gyvenime svarbu: jis pats, šeima, draugai, karjera, sveikata ir pan. Tikrai ne kiekvienas ir ne visais gyvenimo etapais karjerą traktuos kaip prioritetinį gyvenimo aspektą. Tas pats galioja šeimai, draugams ir t.t.. Prioritetus kiekvienas dėliojasi savaip. Su tuo reikia susitaikyti ir labai ramiai priimti.

Kandidato vertinimo kriterijai

Kandidato atmetimas dėl jo lyties, amžiaus, šeiminės padėties, ne tik kad yra diskriminacija, bet ir gerų kandidatų praradimas.

K.Šerstabojevaitės patarimas darbdaviams: „Jei ieškote specialisto, fokusuokitės į kandidato gebėjimus atlikti konkretų darbą, bet ne į tai, kokie yra šio žmogaus asmeniniai planai, tarkim, ateinantiems penkeriems metams. Apsibrėžkite konkrečią vertinimo kriterijų skalę ir ją vienodai taikykite visiems kandidatams, neatsižvelgiant į jų lytį ar amžių.“

 – Man kartais kyla klausimas, ar įmonei tikrai reikalingas geras specialistas, jei kandidato profesionalumas vertinamas pagal jo šeiminę padėtį, turimų vaikų amžių ar kitus, su darbu nesusijusius, aspektus, – priduria Kamilė.

O kad darbdavys net nepradėtų kandidato vertinti pagal nedarbinius kriterijus, K.Šerstabojevaitė kandidatams rekomenduoja gyvenimo aprašyme nepateikti: gimimo datos arba amžiaus, lyties, šeiminės padėties, nerašyti ar ir kiek vaikų turite. Tai perteklinė informacija. Tokios informacijos CV nereikia. Ji, kad ir kaip būtų apmaudu, bet gali tapti kandidato atmetimo priežastimi.

Sėkmingos darbo ir darbuotojų paieškos be diskriminacijos,

HR mitų griovėja – Kamilė

www.personaloatrankos.lt

Dalintis su kitais