Nevyniosim į vatą, pasakysim trumpai ir aiškiai – ne, kandidatai nelauks. Geri kandidatai išsilaksto per kelias dienas. Kaip sakant, tik duokit jiems laiko ir jie jau, žiūrėk, pasirašinėja darbo sutartį pas jūsų konkurentus.
Todėl jei nenorite prarasti gerų kandidatų, pasitikrinkite, per kiek laiko įprastai pasirenkate ir apsisprendžiate dėl tinkamo darbuotojo? Per kelias valandas? Dienas? Savaites, o gal mėnesius? Ir kaip manote, kokia dalis kandidatų gali kantriai laukti kelis mėnesius, kol jūs priimsite galutinį sprendimą? Taip pat įvertinkite, ar tikrai rinkoje nėra kitų, panašus tipo kaip jūsų, pasiūlymų?
Galbūt savo kailiu jau patyrėte, kad tokių laukiančiųjų yra vienetai ir jie nebūtinai yra tinkamiausi siūlomai pozicijai. O šiuo metu darbuotojų paieškoje vyrauja „kas pirmesnis – tas gudresnis“ taisyklė. Galima ją ignoruoti, apsimesti, kad taip nėra, bet realybė greitai tėkštelės į veidą.
– Tendencijos tokios, – sako CV-Online Recruitment vyr. personalo atrankų projektų specialistė Kristina Bolytė – Gintalienė, kad aktyviai darbo ieškantį gerą kandidatą galima prarasti per itin trumpą laiko tarpą. Juk ieškantys darbo aplikuoja ne į vieną poziciją, renkasi iš kelių pasiūlymų ir pirmenybę dažniausiai teikia toms įmonėms, kurios operatyviai susisiekia, nevilkina atrankos proceso, pateikia darbo pasiūlymą ir pakviečia prisijungti prie kompanijos.
Net jei jūsų įmonė rinkoje turi gerą vardą, reputaciją, net jei siūlote aukštesnį nei rinkos vidurkis atlygį ir gausų naudų krepšelį, kažin, ar kandidatas bus nusiteikęs ilgai laukti jūsų sprendimo ir atmesti kitų įmonių pateiktus pasiūlymus.
Žinoma, pasitaiko atvejų, kai kandidatai išlaukia juos dominančio darbo pasiūlymo ir net nebūtinai dėl siūlomo didesnio atlygio ar sudėtingesnės kandidato situacijos, kai pvz. žmogus neturi itin didelio jam tinkamų darbų pasirinkimo ar darbą susirasti trukdo jo amžius, įgūdžių trūkumas. Ieškantys darbo kartais išlaukia įmonės sprendimo vien dėl juos itin sudominusio darbo pobūdžio. Kartais laukia kelis mėnesius, nes tikisi, kad būsimas darbas gerokai praturtins jų profesinį gyvenimą, praplės darbo patirties lauką, leis augti ir tobulėti kaip profesionalui. Tačiau, ilgai laukiantys kandidatai yra išimtis, o ne taisyklė.
– Kai darbuotojas apsisprendžia keisti darbą ir nusiteikia karjeros pokyčiams, vos sulaukęs jo lūkesčius atitinkančio pasiūlymo – jį ir priima. Čia ir dabar. Tikrai nesėdi ir nelaukia bent šiek tiek pranašesnio pasiūlymo. Yra buvę atvejų, kai intensyvios darbo paieškos metu kandidatas priima darbo pasiūlymą, pradeda dirbti, tačiau gavęs dar geresnį kitos įmonės pasiūlymą be jokių skrupulų vėl keičia darbą, – pastebi personalo atrankų specialistė.
Anot Kristinos, šiuo metu yra išaugęs rinkos apyvartumas bei sumenkęs darbuotojų lojalumas darbdaviams. Jei anksčiau lojalumo įmonei standartas buvo 5-10 metų, tai šiuo metu jis sutrumpėjęs maždaug iki 2 metų. Žmonės lengviau keičia darbus, ieško kur galėtų uždirbti daugiau, kur būtų geresnės darbo sąlygos, yra atviresni pasiūlymams ir pokyčiams, todėl įmonės, atsižvelgiant į darbo rinkos dinamiką, turėtų reaguoti atitinkamai.
– Nebūtina sumažinti atrankos etapų kiekio, bet tikrai derėtų sutrumpinti laiko tarpus tarp kiekvieno iš etapų. Pavyzdžiui, jeigu jūsų atranka susideda iš keturių etapų, tai kiekvieną iš jų turėtų skirti viena ar kelios dienos, bet ne savaitės. Nėra gerai, kai darbuotojo atranka trunka kelis mėnesius. Kandidato vertinimui turėtų pakakti kelių dienų. Grįžtamąjį ryšį po darbo interviu reikėtų suteikti kaip įmanoma greičiau, maksimaliai per 5 dienas. Tačiau, net ir per 5 dienas galima prarasti gerą kandidatą. Todėl, delsti negalima, reikia paskubėti.
K. Bolytės – Gintalienės patirtis rodo, kad geriausia atrinktus kandidatus darbdaviui pristatyti dar tą pačią arba sekančią dieną ir pasistengti, kad kiti atrankos etapai nebūtų atidėliojami. Juk kartais atranka užsitęsia dėl to, kad įmonės atstovas kelioms savaitėms išeina atostogų, o po jų grįžęs jau neberanda nei vieno sukandidatavusio, atrinkto ir laukiančio potencialaus darbuotojo. Darbuotojų paieška prasideda iš naujo…
Greitų ir efektyvių personalo atrankų,
HR mitų griovėja – Kristina