Atlyginimų skirtumai pagal pareigas, išsilavinimą, įmonės dydį ir vietovę

atlyginimų skirtumai

Darbdaviai darbo skelbimuose nelinkę atskleisti atlyginimo, slapukauja ir apie siūlomą darbo užmokestį kalba aptakiai: “Siūlome konkurencingą atlyginimą”, “Stabilus atlyginimas plius priedai priklausantys nuo darbo rezultatų” arba “Jūsų darbo patirtį ir kompetenciją atitinkantis atlyginimas”.

Ieškantiems darbo nuo to nepasidaro nei kiek aiškiau, apie kokį atlyginimą kalbama. Todėl kandidatai ieško informacijos, kiek tokio tipo įmonėje, tokiame mieste, su atitinkama darbo patirtimi, galima uždirbti.

Ne paslaptis, kad darbo užmokestis priklauso nuo daugybės faktorių: užsienio ar vietinio kapitalo įmonė, įmonės dydžio, veiklos srities, kur įsikūrus įmonė, pareigoms priklausančių užduočių ir atsakomybių, darbuotojo išsilavinimo, patirties ir netgi lyties.

Taip, lytis irgi svarbus kriterijus. Ar žinojote, kad Lietuvoje moterys uždirba vidutiniškai 20% mažiau nei vyrai.

Pasižiūrėkime į kitus kriterijus, pagal juos susidarys aiškesnis vaizdas, kur galite uždirbti daugiau.

Vietovė: didžiausi atlyginimai yra Vilniuje (vidurkis 970 Eur, į rankas ir su priedais), Kaune ir Klaipėdoje atlyginimų vidurkis yra 100 Eur mažesnis nei Vilniuje. Mažiausi atlyginimai yra Marijampolės bei Utenos apskrityse.

Įmonės savininkas: privataus užsienio kapitalo įmonėse galite uždirbti 15% daugiau nei privataus lietuviško kapitalo įmonėse. Valstybinėse įmonėse atlyginimai vidutiniškai 25% mažesni nei užsienio kaptalo įmonėse.

Kuo didesnė įmonė, tuo didesni atlyginimai. Didžiausi atlyginimai yra įmonėse, kuriose dirba daugiau nei 1000 darbuotojų. Mažiausi  – iki 10 darbuotojų turinčiose įmonėse. Atlyginimų skirtumas tarp šio tipo įmonių yra apie 20%.

Įmonės veiklos sritis yra taip pat labai reikšmingas veiksnys, kaip pvz. telekomunikacijų, nekilnojamo turto, draudimo, IT, bankų, finansų srities įmonėse atlyginimų vidurkis yra virš 1000 Eur, tuo tarpu socialinio darbo, švietimo, mokymo, kultūros ir meno sričių įmonėse galima tikėtis vidutiniškai 600 Eur dydžio atlyginimo.

Vertingiausi arba brangiausi yra 6-10 metų darbo patirtį sukaupę darbuotojai. Jų atlyginimai nuo rinkos naujokų, turinčių iki 1 metų metų patirties, skiriasi 30%.

Daugiausiai uždirba 30-40 metų amžiaus darbuotojai. Jie jau sukaupę nemažai darbo patirties, įgūdžių, dažnas yra pakilęs karjeros laiptais ir užima vidutinio-aukščiausio lygio, vadovaujančias pareigas.

Išsilavinimo svarba. Nereikėtų abejoti aukštojo išsilavinimo įtaka darbo paieškai ir atlyginimo dydžiui. Atlyginimų skirtumai pagal išsilavinimą akivaizdūs. Daugiausiai uždirba bakalauro arba magistro laipsnį turintys darbuotojai – virš 1000 Eur ir jų atlyginimai yra beveik 40% didesni už pradinį, vidurinį ar profesinį išsilavinimą turinčių darbuotojų darbo užmokestį.

Ir svarbiausia dalis, kokiose pareigų srityse uždirbama daugiausiai.

Pateikiame TOP 10 pareigų sričių atlyginimų vidurkius:

  1. Aukščiausio lygio vadovai – 1500 Eur
  2. Valdymas (padalinių, skyrių, projektų vadovai) – 1200 Eur
  3. Informacijos Technologijos – 1160 Eur
  4. Farmacija – 980 Eur
  5. Teisė – 950 Eur
  6. Telekomunikacijos – 950 Eur
  7. Technologijos/Plėtra – 920 Eur
  8. Kokybės vadyba – 870 Eur
  9. Bankininkystė – 860 Eur
  10. Ekonomika/Finansai/Apskaita – 860 Eur

Tipinis didžiausią atlyginimą gaunantis darbuotojas

Apibendrinant, didžiausius atlyginimus uždirba 30-40 metų vyrai, su aukštuoju išsilavinimu, turintys 6-10 metų darbo patirtį, užimantys aukšto lygio pareigas, dirbantys stambioje, užsienio kapitalo, telekomunikacijų, nekilnojamo turto, draudimo, IT, bankų ar finansų srities, Vilniuje įsikūrusioje įmonėje.

Dalintis su kitais

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *