Studijų pasirinkimas. Profesijos pasirinkimas.
1. SU(SI)PRATIMAS
Visiems, anksčiau ar vėliau tenka prieiti kryžkelę, kai reikia pasirinkti studijų kryptį, specialybę, profesiją, gyvenimo kelią. Šiandien su šia pasirinkimo našta susiduria gimnazijų moksleiviai rinkdamiesi studijų profilį, po keleto metų jie rinksis kur stoti ir kuo būti, o žaibiškai prabėgus metams turės rinktis darbą.
Greitas gyvenimo tempas jaunuolį, kuris kūno kultūros pamokas iškeičia į romantiškus pasimatymus, per kelis metus turi transformuoti į susitelkusį ir aiškiai savo kelią žinantį specialistą. Taip, našta didelė. Gerai tiems, kurie apsisprendė ir turi aiškų tikslą. O jeigu nežinai, ko nori?
Pirmiausia – būk sąžiningas sau, nustumk šalin pašalinių spaudimą galų gale pasirinkti ko nori, ignoruok tėvų „stok tik į mediciną, nebūk balvonas“ ir pagalvok, ar visgi nepriklausai kategorijai tų, kuriuos domina daugybė variantų. Gal nori ir gali būti: mediku, inžinieriumi, menininku, rašytoju, keliautoju, verslininku ir dar bala žino kuo? Kai yra tiek įdomių pasirinkimų, jog nebežinai, kurį čiupti, tau norisi pasirinkti kelis vienu ypu. Taip nutiko ir man, todėl dalinuosi savo patirtimi, pasirinkimais ir įžvalgomis apie šių dienų studijų vertę ir darbo rinką.
2. STUDIJŲ PASIRINKIMAS
Renkantis specialybę, arba kur stoti, yra protinga pasidomėti, kokios profesijos dabar ir ateityje bus paklausiausios ir geriausiai apmokamos. Tačiau yra labai neprotinga rinktis specialybę remiantis tik tuo. Rinkitės tą specialybę, kuri jums atrodo įdomiausia ir kurioje jūs manote, kad jausitės kaip žuvis vandeny, o jei jūsų geidžiama specialybė papuola tarp perspektyviausių – tuomet galiu tik paspausti ranką ir paraginti eiti tuo keliu.
Niekada nesužibėsite ten, kur jums bus neįdomu, nepaisant atlyginimo dydžio ar profesijos perspektyvos. Jūsų perspektyva priklauso nuo malonumo, kurį jums teiks darbas. Lietuvoje žmonių gyvena tiek, kad net ir aistringas savo darbui valytojas gali išgarsėti darbo rinkoje ir padoriai uždirbti.
Kai norisi visko, reikia apgalvoti, kaip prie pasirinktos specialybės galėsite lipdyti kitus savo svajonių kelius. Nepasirenki tarp mediko ir rašytojo kelio? Imk abu, pasirink medicinos specialybę ir rašyk apie savo darbą straipsnius, knygas ar tinklaraštį. Nori būti ir inžinierius, ir pardavėjas? Valio, gali kurti ir parduoti savo kūrybą, arba būti itin kompetentingas inžinerinių sistemų pardavėjas. Domina IT ir kitos sritys? IT šakų yra tiek, kad gali susikurti net ir IT-muzikanto personažą.
3. BAIGIAU STUDIJAS, KAS DABAR?
Universitete niekas apie tai, kaip sunku pradėti dalyvauti darbo rinkoje jums nepasakys. Girdėsite tik gražius žodžius, kokie būsite kieti vadybininkai ar inžinieriai pabaigę būtent šią studijų programą. Bus nutylėta, kad, kol pradėsite dirbti bent jau kažką panašaus į jūsų specialybę, jums teks konsultuoti klientus apie batų dydį ar dėlioti prekes į lentynas.
Nebijokite po studijų griebti darbo, kuris pasitaiko. Jūs nustebsite, kiek galite pasiimti iš, atrodo, visai su jūsų profesija nesusijusio darbo. Svarbus momentas yra ir tas, kad ne tik darbas jums gali duoti patirties, bet ir jūs į tą nesusijusį darbą galite įnešti savo spalvų, sukurdami unikalią darbo vietą.
Prieš atsirandant manufaktūroms, galutinį produktą nuo medžiagų kūrimo iki gaminio surinkimo ruošdavo vienas darbininkas. Vėliau atsirado darbų pasiskirstymas ir kiekvienas darbuotojas turėjo unikalią specializaciją. Šiandien darbo rinka yra įvairiausių darbų pynė. Reikalingi žmonės ir su siaura specializacija, ir universalūs. Kuo unikalesni būsite dėl savo noro būti viskuo, tuo sunkiau būsite pakeičiami ir galėsite daugiau uždirbti, o tuo pačiu ir realizuosite save, būsite ne vienas, o keli specialistai viename.
Iš savo klientų girdžiu, kaip jiems sunku rasti patyrusį specialistą su pardavimo gyslele. Kaip sunku surasti programuotoją, kuris galėtų dar ir su klientais bendrauti. Žinių ir patirčių sinergija yra itin vertinama šiuolaikinių darbdavių, tad jūsų troškimas būti viskuo gali atnešti didelę profesinę ir asmeninę sėkmę.
4. MANO KELIAS
Tik ką užsidegus žaliai šviesai legaliai nusipirkti alaus, atsidūriau kryžkelėje. Viskas, dabar turiu nuspręsti, kuo būsiu. Kažkokia nesąmonė. Keturis metus maniau, kad pasirinksiu istorijos mokytojo kelią, o dabar jau traukia ir marketingas, ir IT, ir žurnalistika. Dar sužinojau, kad egzistuoja ir tokie analitikai, o statistika ir tikimybių teorija juk be galo įdomu. Nusprendžiau, būsiu viskuo!
Studijų pasirinkimas. Pasirinkau ekonomikos studijas, nes tai pasirodė kaip labiausiai mano interesus apimanti studijų kryptis. Nenusivyliau. Tai lyg savotiškas istorijos ir matematikos derinys. Disciplinų įvairovė stipriai praplėtė akiratį. Besiplečiantis pažinčių ratas ir domėjimasis žymiais ekonomikos veikėjais padėjo suvokti, kad išties juk kiekvienas esame unikalus pasaulėžiūros ir vertybių, žinių ir įgūdžių rinkinys, o mūsų profesija toli gražu pilnai mūsų neatspindi mūsų ir neįstato mus į jokius rėmus.
Baigęs studijas, gavau stiprią pliauską per veidą nuo madam realybės ir ėjau dirbti į pardavimų vadybą už kelis šimtus europietiškų pinigų kas mėnesį. Išdidaus ir savimi pasitikinčio ekonomisto gyvenimo lūkesčiai subliuško tarytum visa sukaupta drąsa pirmą kartą užlipus ant scenos. Prieš tūkstantį žmonių. Kurie iš tavęs juokiasi. O tu nuogas.
Per kelis metus teko dirbti pardavimų vadybininku ir šiek tiek analitiku. Pardavimai pradėjo patikti, o pastangos davė asmeninio tobulėjimo vaisių. Galų gale tapau pardavimų komandos vadovu. Dabar, vienu metu galiu būti ne tik mokytojas, bet ir analitikas, ekonomistas, pardavėjas, o taip pat galiu ir prisidėti prie marketingo. Vienu metu galiu būti tuo, kuo norėjau būti.
Pasirinkus specialybę neuždedame antspaudo konkrečiam profesiniam keliui. Kelią ir tuo, kuo būti, kuriame patys, lyg konstruodami LEGO. Tenka ir užminti basiems. Svarbiausia, kad save galima bet kada perstatyti kaip tą LEGO statinį, jei tik norisi visko.
Autorius: CV-Online komercijos vadovas – Andrius Kaupys
Straipsnis – Kuo nebūti?