Personalo planai: ką Baltijos šalių darbdaviai planuoja 2019-2020 metams?

personalo planavimas apklausa

Tarptautinė personalo paieškos ir atrankos kompanija CV-Online liepos mėnesį vykdė Baltijos šalių darbdavių apklausą, kurios metu teiravosi, kokie yra jų personalo planai ateinantiems 12 mėnesių. Apklausoje dalyvavo 416 Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonių iš įvairių veiklos sričių.

Pagrindinis klausimas, kuris buvo užduotas įmonių atstovamas – ar per ateinančius 12 mėnesių planuojate priimti/atleisti darbuotojų?

Jei 2017 metų pabaigoje atliktos tokios pačios apklausos metu trijose Baltijos šalyse vyravo atsakymai, kad įmonės planuoja priimti naujų darbuotojų (Lietuvoje – 43%, Latvijoje – 46%, Estijoje – 53% respondentų), tai šiųmetės apklausos metu ryškėja kita tendencija – daugėja įmonių planuojančių tiek įdarbinti, tiek atleisti iš darbo (Lietuvoje – 42%, Latvijoje – 36%, Estijoje – 32% apklausos dalyvių). Planuojančių vien tik įdarbinti įmonių skaičius nuo 2017 metų sumažėjo, Lietuvoje 34% įmonių planuoja naujų darbuotojų paiešką, tai net 9% mažiau nei 2017 metais. Estijoje planuojančių vien tik įdarbinti įmonių kiekis sumažėjo 10% (iki 43%), o Latvijoje – 6% (iki 40%).

Nemaža dalis Lietuvos (16%) ir Estijos (14%) darbdavių dar nežino, kokie bus jų personalo planai ateinantiems 12 mėnesių, o 15 % Latvijos darbdavių apskritai neplanuoja personalo pokyčių.

Įmonių atstovai mano, kad kiekvienais metais tampa vis sunkiau surasti reikalingų darbuotojų. 66% Lietuvos įmonių susiduria su sunkumais surandant reikalingą darbuotoją, Latvijoje taip manančių yra net 71%, Estijoje – 58%.

Personalo planai – kokių darbuotojų ieškos įmonės?

Didžioji dauguma apklausoje dalyvavusių darbdavių artimiausiu 12 mėnesių laikotarpiu planuoja ieškoti: kvalifikuotų darbininkų, specialistų, vyr. specialistų bei nekvalifikuotų darbininkų. Daugiausiai darbo pasiūlymų planuoja pateikti gamybos, transporto, IT ir finansų srities įmonės.

2019 metais cvonline.lt tinklapyje kiekvieną mėnesį vidutiniškai paskelbiama apie 4800 naujų darbo pasiūlymų. Šiuo metu daugiausiai darbo skelbimų skirta:

  • Klientų aptarnavimo
  • IT
  • Gamybos
  • Pardavimų
  • Finansų/Apskaitos specialistams.

Ar bus keliami atlyginimai?

Mažos įmonės (iki 50 darbuotojų) planuoja priimti 1-2 naujus darbuotojus, dažniausiai tai paslaugų, rinkodaros, statybų ir prekybos srities įmonės. Gerai dirbančius darbuotojus planuojama motyvuoti jiems pakeliant atlyginimą.

Vidutinės ir didelės prekybos, finansų, paslaugų, pramonės ir transporto srities įmonės ketina įdarbinti 10-30 ir daugiau darbuotojų. Taip pat šios įmonės planuoja kelti atlyginimus, tik skirtingai nei mažosios įmonės, dažniausiai nurodoma atlyginimų kėlimo priežastis – kasmetinis atlyginimų įmonėje peržiūrėjimas/kėlimas.

Apskritai, 49% apklausoje dalyvavusių Lietuvos darbdavių planuoja kelti atlyginimus darbuotojams, 25% – palikti tokius pačius, atitinkamai Latvijoje – 47% įmonių kels atlyginimus, 46% – išlaikys tokius pačius, o Estijoje – 43% įmonių kels atlyginimus, 14% – išlaikys tokius pačius.

personalo planai apklausa

Darbdaviai nurodė, kad naujų darbuotojų ieškos, nes auga/plečiasi įmonė (Lietuvoje – 53%, Latvijoje ir Estijoje – 50%), dėl natūralios darbuotojų kaitos (Lietuvoje -28%). Palyginimui, 2017 metų apklausoje, dėl įmonės augimo/plėtros naujų darbuotojų ieškojo 43% Lietuvos darbdavių.

Atlyginimų pokytis pagal pareigų sritis nuo 2015 iki 2018 metų

Dalintis su kitais

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *