laisvai samdomas

Laisvai samdomas darbuotojas, gali atrodyti, yra laisvo oro direktorius ir dažnas turėtų norėti būti nepriklausomu, bet realybėje vos keli procentai dirbančiųjų renkasi šią darbo santykių formą.

Pagrindinė priežastis, kodėl didžioji dauguma dirbančiųjų vis dar nori būti etatiniais, o ne laisvai samdomais darbuotojais, yra pastovių pajamų garantija. Tai atskleidė Paylab (Lietuvoje – www.manoalga.lt) 2018 m. gegužės – birželio mėn. atliktas tarptautinis tyrimas, kurio metu apklausta daugiau nei 42 800 respondentų iš 11 Europos šalių. Didžioji dauguma darbuotojų (78 proc.) vis dar mano, kad tradicinis darbas įmonėje yra geresnė darbo santykių su darbdaviu forma nei išorinis bendradarbiavimas (laisvai samdomas darbas).

Garantuojamos reguliarios pajamos ir didesnis darbo vietos stabilumas, kuris numatytas darbo sutartyje yra svari priežastis renkantis įprastas darbo formas. Tik 6% respondentų, ypač IT srities darbuotojų, mano, kad laisvai samdomas darbas yra patrauklesnė darbo sutarčių forma. Laisvai samdomi darbuotojai vertina – didesnę laisvę ir darbo lankstumą.
Darbo santykiai per tarpininkus (agentūras) yra laikoma blogiausia įdarbinimo forma. 11% respondentų apskritai negalėjo įvertinti darbo formų privalumų.

Lietuvoje (5.4%) palyginus su latviais (3.8%), yra daugiau manančių, kad geresniems santykiams su darbdaviu labiau tinka laisvai samdomo darbuotojo darbo forma.

Laisvai samdomo darbo forma mažiausiai priimtina Suomijos darbuotojams (1,6%), o Vengrijos, Čekijos (8,2%) ir Slovakijos (7.4%) darbuotojai šią darbo formą vertina palankiausiai.

 

 

Aktyvūs darbo rinkos dalyviai mano, kad darbas įmonėje yra geresnė darbo sutarties forma nei kitos. Pasirinkę šią darbo santykių formą gauna stabilų/standartinį darbo užmokestį, iš kurio darbdavys atskaito mokesčius ir socialinio draudimo įmokas. Šią darbo formą žmonės sieja su stabilumu, saugumu, socialinėmis garantijomis ir papildomais privalumais praradus darbą. Įmonėje dirbančius darbuotojus saugo darbo įstatymas ir, galbūt, profesinės sąjungos. Jei darbdavys nori atleisti darbuotoją, jis turi laikytis įstatymais numato įspėjimo termino arba išmokėti išeitinę kompensaciją. Kai kurie įmonių darbuotojai taip pat gauna papildomų finansinių priedų, įtrauktų į jų darbo sutartį, pavyzdžiui, Kalėdinę premiją ar metų pabaigos priemokas. „Paylab“ apžvalgą, kiek darbuotojų gauna tokio pobūdžio priedus https://www.cvonline.lt/blog/ar-europoje-populiarus-kalediniai-ir-metu-pabaigos-piniginiai-priedai/ .

Trečias dalykas, kurį vertina respondentai, yra darbo aplinka, kurią jiems suteikia darbdavys. Kitos vertingos darbo įmonėje naudos yra karjeros galimybės, tobulėjimas ir garantuotos apmokamos atostogos.
www.manoalga.lt palyginkite savo atlyginimą su tos pačios pozicijos žmonėmis ir pažiūrėkite, kokia yra jūsų darbo rinkos vertė.

 

Jei esate išorinis darbuotojas, vienu metu galite dirbti keliose įmonėse ir vesti savo apskaitą. Remiantis Paylab apklausa, ši darbo forma atrodo naudingesnė 6% darbuotojų. Ši nuomonė ypač paplitusi tarp IT darbuotojų, taip pat ekonomikos ir apskaitos, statybos ir nekilnojamojo turto, vadybos, administravimo ir rinkodaros specialistų.

Pasak apklausos respondentų, didžiausias laisvai samdomo darbuotojo privalumas yra judėjimo laisvė ir lankstus darbo grafikas.
Trečia labiausiai vertinama nauda yra galimybė vienu metu dirbti keliose kompanijose. Galimybė savarankiškai skirstyti darbo krūvį, bei didesnė nepriklausomybė taip pat dažnai minima kaip privalumas.

Didžiausi buvimo etatiniu darbuotoju privalumai

pav: Kokie, respondentų nuomone, yra didžiausi nuolatinio darbuotojo pranašumai palyginus su laisvai samdomu darbuotoju.

Laisvai samdomas darbuotojas mėgaujasi šiais privalumais

pav: Kokie, respondentų nuomone, yra didžiausi laisvai samdomų darbuotojų pranašumai palyginus su vidiniais įmonių darbuotojais.

 

 

Apie apklausą

Paylab apklausa vykdyta 11-oje šalių, kurioje apklausta 42,800 respondentų. BulgarijaZaplatomer.bg (7,890 respondentų), Čekijos RespublikaPlaty.cz (9,134 respondentai), SlovakijaPlaty.sk (3,252 respondentai), VengrijaFizetesek.hu (4,978 respondentai), SlovėnijaPlaca.si (973 respondentai), KroatijaMojaPlaca.hr (7,564 respondentai), SerbijaInfoPlate.rs (1,314 respondentai), LietuvaManoalga.lt (3,090 respondentų), LatvijaAlgas.lv (2,440 respondentų), Suomija Palkkadata.fi (1,290 respondentų).

Dalintis su kitais

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *