Kodėl įmonės vengia samdyti per aukštos kvalifikacijos kandidatus?

per aukštos kvalifikacijos

Per aukštos kvalifikacijos kandidatų nebūna. Nebijokite būti pernelyg kvalifikuotu, nenustokite tobulėti, kelti kvalfikaciją, mokytis ir įgyti naujų įgūdžių. Nes problema yra ne tame, kad jūs apskritai estate per stiprus kandidatas, o tame, kad su savo patirtimi ir įgūdžiais taikote į pernelyg jums paprastą poziciją.

Kokios priežastys verčia kandidatus kreiptis į žemesnės kvalifikacijos reikalaujančius darbus?

Priežastys gali būti įvairios, pradedant perdegimu ar pervargimu, noru sumažinti darbų ir atsakomybių naštą, noru realizuoti save kitoje veiklos srityje ir pareigose, siekiu turėti labiau subalansuotą asmeninį ir profesinį gyvenimą, aiškiu supratimu, į kokias užduotis ir sritį norisi sutelkti savo žinias ir patirtį. Žinoma, priežastys gali būti padiktuotos ir ekonominės situacijos, praradus darbą, keičiant gyvenamąją vietą ar altruistinės.

Tačiau priežastis gal būti ir visiškai techninė, kai įmonė darbo skelbime gan abstrakčiai aprašo darbo pobūdį, kelia ne itin tikslius reikalavimus, tuomet kandidatas, perskaitęs tokį pasiūlymą, susidaro klaidingą nuomonę ir kandididatuoja manydamas, kad taiko į jam tinkamą darbą.

Kaip prisistatyti darbdaviui, jei esate pernelyg kvalifikuotas?

Jei priežastis ne techninė klaida, pvz. neteisingai suformuotas skelbimas vedantis į klaidingą informacijos interpretavimą, o sąmoningas pasirinkimas keisti pareigas į žemesnes už turimas, tuomet kandidatas savo apsisprendimą turėtų labai aiškiai iškomunikuoti darbdaviui jau pirmame atrankos etape – siunčiant savo CV.

Kad darbdavys neišsigąstų jūsų per didelės patirties ir pasikviestų pokalbiui dėl darbo, siunčiant savo CV kreipimosi laiške argumentuokite tokį savo pasirinkimą, pagrįskite, kodėl turėdami svarią patirtį taikote į žemesnes pareigas. Nesiteisindami paaiškinkite savo situaciją, viziją, tikslus, pvz. „Kai dirbau x įmonėje pardavimų vadovu, supratau, kad pardavimuose mane labiau domina pardavimų procesai ir bendravimas su klientais, todėl norėčiau savo patirtį tikslingai panaudoti parduodant paslaugas.“ Išdėstykite, kuo būsite naudingas, kaip galėsite pritaikyti savo patirtį. Bet visų pirma, nemeluokite sau. Permąstykite, pasverkite pliusus ir minusus, ar jūsų kvalifikacijai per žemos pareigos ilgalaikėje perspektyvoje jums bus į naudą? Ar tikrai suprantate, kur veliatės ir ar ne per daug idealizuojate būsimą darbo poziciją?

Taip pat pagrįskite savo atlyginimo lūkesčius. Jei pretenduojate į mažiau atsakomybės reikalaujančias pareigas, jūsų atlyginimo lūkesčiai turi atitikti ne jūsų paskutinį ar aukščiausią gautą atlyginimą, bet pareigas, į kurias taikote.

Kodėl darbdaviai vengia samdyti pernelyg kvalifikuotus kandidatus?

Jei kandidatas užbėgo įvykiams už akių ir darbdaviui kandidatavimo metu atskleidė savo motyvus, tuomet jam gal ir neteks susidurti su stereotipinėmis per daug kvalifikuotų kandidatų nesamdymo priežastimis. O jų yra ne viena. Štai kelios tipinės tokių kandidatų atmetimo priežastys:

 • Darbuotojui bus nuobodu, trūks iššūkių, ilgai nedirbs tokio darbo. Vėl reikės ieškoti žmogaus į šią poziciją. Gan greitai darbuotojas gali pradėti dairytis naujų, geresnių pozicijų, įgūdžius atitinkančio darbo, didesnio atlyginimo ir karjeros galimybių.
 • Darbuotojas bus nepatenkintas, gali kristi jo motyvacija, neigiamos emocijos gali persiduoti kolektyvui.
 • Gali būti sutrikdyta hierarchinė struktūra, darbo procesai, nusistovėjusi tvarka. Darbuotojas gali pradėti teikti ne tik pasiūlymus, bet ir pradėti vadovauti, pernelyg uoliai atlikti užduotis. Sutrikdytą komandos dinamiką gali būti sunku atstatyti. Patys vadovai gali jaustis nesaugiai.
 • Norės daryti daug pokyčių. Gali būti sudėtinga suvaldyti, panaudoti ir nukreipti tinkama linkme darbuotojo iniciatyvas, pasiūlymus, idėjas.
 • Tikėsis didesnio atlyginimo.

Į šias priežastis galime pažiūrėti ir iš kitos pusės. O kas, jei įmonė priimtų pozicijai per stiprų kandidatą? Kokių naudų įmonė galėtų tikėtis:

 • Naujų idėjų ir patirties, kuri gali pakeisti požiūrį į pačią poziciją, darbo organizavimą ir procesus.
 • Efektyvumo, produktyvumo ir našumo augimo. Toks darbuotojas gali padaryti didelę įtaką įmonės rezultatams, komandai ir vadovui.
 • Mentorystės galimybių, darbuotojo know-how pritaikymo įmonės veikloje.
 • Trumpesnio darbuotojo įvedimo į poziciją laikotarpio ir mažesnių apmokymo išlaidų.

Tačiau įmonės sulaukę pernelyg kvalifikuoto kandidato dažniau galvoja, kokią kitą ir labiau tinkamą poziciją jam galėtų pasiūlyti, nei kaip jį galėtų pritaikyti pozicijoje, į kurią jis taiko. Tokiu būdu įmonės stengiasi kuo tikslingiau išnaudoti kandidato potencialą jo kvalifikaciją atitinkančioje pozicijoje.

Žinoma, būtų paprasčiau numatytam darbui pasirinkti labiausiai tinkamą kandidatą, tačiau jei įmonė svarsto pasiūlyti darbą per aukštos kvalifikacijos kandidatui, reikia įvertinti tokius dalykus:

 • Ar darbas nebus per daug paprastas, su per dideliu atotrūkiu tarp turimos patirties ir pareigų.
 • Ar kandidato turimi įgūdžiai bus naudingi įmonei? Ar kandidatui bus suteikiamos galimybės įgyvendinti savo idėjas?
 • Ar kandidatas pritaps prie komandos?
 • Ar įmonėje kandidatas gaus vertingos patirties ir įdomių užduočių?
 • Ar įmonėje yra karjeros galimybių?

Taigi, per aukštos kvalifikacijos kandidatas įmonei gali būti ir iššūkis, ir postūmis. Tam, kad iššūkis virstų postūmiu, įmonė turėtų gerokai pasverti savo pasiruošimą ir galimybes pokyčiams, naujoms idėjoms ir iniciatyvoms.

Kvalifikacijos reikalaujantys darbo pasiūlymai.

Dalintis su kitais