Darbuotojų paieškos per rekomendacijas būdo paplitimas Centrinėje ir Rytų Europoje

Rekomenduokite darbuotoją ir mes Jums atsilyginsime! Įmonės nepakankamai įvertina savo darbuotojų socialinių ryšių stiprumą. Gaunasi atvirkščiai, įmonės sumoka darbuotojams, jei jie į įmonę “atveda” tinkamų darbuotojų. Tarptautinis atlyginimų tyrimo portalas Paylab.com (Lietuvoje – www.manoalga.lt), kuris nuolat stebi darbuotojų atlyginimus ir priedus, nustatė priedų už rekomenduotą kandidatą paplitimą Centrinėje ir Rytų Europoje.

Kiekvienas darbuotojas pažįsta ką nors, kas pažįsta dar ką nors, kurio kaimynas puikiai tinka konkrečioms jūsų įmonės siūlomoms pareigoms. Gal jis šiuo metu aktyviai neieško darbo, bet jūsų darbuotojas gali pasistengti ir atverti jam akis, bei sudominti siūlomu darbu.

Pagrindinė karjeros pokyčių varomoji jėga – draugai ir pažįstami

Neformalus, atviras ir nuoširdus bendravimas potencialiam kandidatui suteikia naudingų įžvalgų apie įmonę ir darbo pobūdį. Neretai tokie pašnekesiai kandidatus nuveda tiesiai į pokalbį dėl darbo. Atlygis už rekomendaciją išmokamas, jei kandidatas įdarbinamas ir įmonėje išdirba, pavyzdžiui, ilgiau nei 1 metus.

Premijos už rekomenduotą darbuotoją labiausiai paplitusios Centrinėje Europoje, o ypač Čekijos Respublikoje (11,8%) ir Slovakijoje (10.4%). Šios šalys patenka į aklavietę, kai reikia surasti kvalifikuotus darbuotojus, o personalo paieškos ir atrankos procesai būna brangūs ir ilgai trunkantys. Atsilyginimas darbuotojams už jų pagalbą ieškant naujų darbuotojų, yra naudinga strategija, kurioje laimi abi pusės. Darbuotojai gauna priedus, o įmonė taupiai papildo žmogiškąjį kapitalą.

Lietuvoje priedus už rekomenduotus ir įdarbintus kandidatus gauna 3,7% respondentų.

Rekomendavimo programos plačiau naudojamos sostinėse, kuriose yra didesnė įmonių centrinių buveinių koncentracija bei specifiniai poreikiai darbuotojams. Pavyzdžiui, Bratislavoje šį priedą gauna 14% darbuotojų, o Prahoje – beveik 13% apklaustųjų.

Plačiausiai rekomendacijų programos paplitusios Informacijos Technologijų srityje, kadangi šios srities įmonės jau ilgą laiką kenčia nuo darbuotojų trūkumo.

Priedus už rekomendacijas dažniausiai taiko užsienio kapitalo įmonės

Priedus už rekomendacijas Centrinėje ir Rytų Europoje pirmiausia pradėjo taikyti privačios užsienio kapitalo įmonės. Jos jau seniai identifikavo personalą kaip kapitalą ir vertina savo darbuotojų socialinių ryšių potencialą, kuris gali plisti įvairiuose socialiniuose ratuose ir grupėse.

Slovakijoje iki 21 procento, o Čekijoje virš 24% užsienio kapitalo įmonėse dirbančių darbuotojų, nurodė, kad gauna priedus už rekomenduotus naujus darbuotojus. Premija už sėkmingą rekomendaciją užsienio kapitalo įmonėse dažniausiai būna finansinis priedas, kuris kai kuriose įmonėse gali būti kelių mėnesių atlyginimo dydžio. Kitos įmonės naudoja pakopų sistemą, kuri didina išmokas, atsižvelgiant į pareigų specifiką ir reikalavimus kandidatui.

Atlygis už asmeninį įsitraukimą

Nors išlaidos darbuotojų premijoms yra gan didelės, bet galiausiai įmonės sutaupo reikšmingas personalui skirtas sumas. Taip pat yra tokių įmonių, kurios už rekomendacijas darbuotojams atsilygina nefinansiniais priedais, tokiais kaip – papildomomis laisvomis dienomis ar įvairių paslaugų ir prekių kuponais.

Premijos už rekomendacijas yra puiki priemonė kurti darbuotojų bendruomenes. Darbuotojai suinteresuoti pasiūlyti aukštos kvalifikacijos kandidatus, nes jie asmeniškai yra įtraukiami į visą procesą. Bet kuriuo atveju, darbuotojai apie laisvas darbo vietas sužino vidinės komunikacijos priemonių pagalba, o premijavimo sistemos taisyklės yra aiškiai apibrėžtos.

Dalintis su kitais

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *