HR mitas: Jei kandidatas neatsiuntė motyvacinio laiško – jis nenori šio darbo?

Šis klausimas skirtas tiems, kurie 1 metų laikotarpiu ieškojo darbo – Ar kuriame nors darbo skelbime, į kurį kandidatavote, buvo prašymas CV atsiųsti kartu su motyvaciniu laišku?

Greičiausia, kad skelbimas su tokia sąlyga jums nepasitaikė, o jei ir pasitaikė – gali būti, kad ją sėkmingai ignoravote arba nusprendėte kandidatuoti kitur, kur neprašo motyvacinio laiško.

Požiūris į motyvacinius laiškus

Jei motyvacinis laiškas prieš 5 metus ar dar anksčiau buvo įprastas kandidatavimo elementas, tai pastaruoju metu jo prašo retai kuri įmonė, o prioritetą teikia susitikimui bei pokalbiui su kandidatu. Prašymas atsiųsti motyvacinį laišką tapo išimti, o ne taisykle, kurios paiso ne visi kandidatai.

Kandidatų požiūris į motyvacinio laiško būtinumą taip pat pasikeitė. Jei anksčiau motyvacinis laiškas buvo kaip savaime suprantamas dalykas, rašomas ir prisegamas kaip atskiras dokumentas, tai dabar jis pavirto į prisistatymo laišką – ne tokį formalų, paprastesnį ir trumpesnį.

Taigi, kaip patikrinti ir įsitikinti kandidato motyvacija neprašant motyvacinio laiško? Ir ar tikrai, jei kandidatas paprašytas neatsiunčia motyvacinio laiško, tai įrodo, kad jis nemotyvuotas ir netinkamas šiai pozicijai?

CV-Online Recruitment personalo atrankų skyriaus vadovė Rasa Masteikienė dalinasi patirtimi, kokiais atvejais motyvacinis laiškas gali gerokai sumažinti potencialių kandidatų kiekį ir kokios galimos motyvacinio laiško alternatyvos.

Darbo rinkos tendencijos keičiasi, darbuotojų paieškos procesai optimizuojami, trumpinami, supaprastinami, atsisakoma nebūtinų elementų, stengiamasi taupyti tiek darbdavio, tiek kandidato laiką. Tačiau kartais įmonės tikslingai pasirenka naudoti tradicinius darbuotojų atrankos būdus ir vienas iš jų – motyvacinis laiškas.

  • Kaip manote, kokia gali būti motyvacinio laiško vertė, jei kandidatas vieną ir tą patį motyvacinį siunčia visoms jį dominančioms įmonėms, – klausia Rasa. Štampuojamas ir kopijuojamas motyvacinis laiškas (kai net nepasivarginama pakeisti įmonės pavadinimą) yra bevertis, nes jis neatspindi tikrosios kandidato motyvacijos užimti specifines pareigas.

Motyvacinio laiško pliusai ir minusai

Darbdavių požiūris į motyvacinį laišką, Rasos manymu, iš vienos pusės yra teisingas. Jei žmogus nori šio darbo, jis turi dėl jo pasistengti, kai prašoma, skirti laiko motyvacinio laiško parašymui. Iš kitos pusės, kai kandidatas yra labai geras, rinkoje geidžiamas, paklausus, „medžiojamas“, patyręs specialistas, tai dėl jo turi pasistengti ir darbdavys.

Nepamirškime, kad gan dažnai kandidatai vienu metu pretenduoja į kelias pozicijas, todėl renkasi ne tik įmonė, bet ir kandidatas. Kandidatai kartais tiesiog neturi laiko rašyti motyvacinio laiško, o motyvaciją arba tinkamumą konkrečiai pozicijai galima rasti jų gyvenimo aprašyme arba LinkedIn profilyje, – sako R. Masteikienė.

Taigi, reziumuoja Rasa, jei kandidatas neatsiuntė motyvacinio laiško, dar nereiškia, kad jis nenori šio darbo. Priežastys, kodėl kandidatas neatsiuntė motyvacinio laiško, gali būti įvairios:

  • Kandidatas neturi motyvacinio laiško rašymo įgūdžių. Nemoka arba nežino, kaip trumpame laiške tinkamai išreikšti savo motyvaciją.
  • Kandidatas bijo, kad netinkamai parašius motyvacinį laišką, darbdavys jį vertins ne pagal kompetencijas, o pagal „rašinėlį“.
  • Nemoka savęs, kaip specialisto „parduoti“ raštu, todėl nerizikuoja ir nerašo motyvacinio laiško.
  • Tiesiog pamiršta prisegti.

Todėl visų pirma reikia pasikalbėti su kandidatu, o ne tiesiog jį atmesti, kaip neįvykdžiusio kandidatavimo sąlygos.

Motyvacijos patikrinimo alternatyvos

Anot Rasos, jei darbdavys prašo CV atsiųsti su motyvaciniu laišku – geriau taip ir padaryti. Jei nežinote, kaip tinkamai parašyti motyvacinį laišką, galite pasitarti su žmogiškųjų išteklių specialistais, straipsnių ir patarimų šia tema rasite internete, o kalbant trumpai, motyvacinis laiškas neturėtų būti labai ilgas, pakaks kelių pastraipų, kuriose reikia išdėstyti savo tinkamumą tiek konkrečiai įmonei, tiek konkrečiai pozicijai.

Tačiau, jei kandidatas neranda laiko parašyti motyvacinio laiško, galima paieškoti alternatyvių motyvacijos patikrinimo būdų, pvz. pokalbis dėl darbo, klausimynai, testai, namų darbai, rekomendacijos – suteikia daug naudingos informacijos apie potencialaus darbuotojo kompetencijas ir jo tinkamumą siūlomam darbui.

Mes, kaip personalo atrankų specialistai, padedame darbdaviams išvengti gerų kandidatų praradimo, todėl net, jei kandidatas neatsiuntė motyvacinio laiško, pasikalbame su juo, įvertinam jo tinkamumą pozicijai, esant darbdavio reikalavimui, papildomai paprašome kandidato parašyti motyvacinį laišką. Kai rinkoje trūksta gerų specialistų, būtų gaila prarasti potencialius darbuotojus vien dėl neatsiųsto motyvacinio laiško, – patirtimi dalinasi R.Masteikienė.

Motyvuotų kandidatų ir prisiderinančių darbdavių linkėdama,

HR mitų griovėja – Rasa

www.personaloatrankos.lt

Dalintis su kitais