Gegužės 16 d. pirmąkart šalyje organizuojama iniciatyva DUOday – diena, kai įmonės priims neįgaliuosius susipažinti su įvairiomis darbo vietomis.
Nors kas dešimtas šalies gyventojas turi negalią, neįgalų kolegą turi retas dirbantysis. Kartu su darbuotoju dieną praleisiantis asmuo ne tik stebės darbą, bet ir pats aktyviai įsitrauks –  išbandys įprastas darbuotojų užduotis, dalyvaus susitikimuose, bendraus su kolegomis.

Nuostatas griaunanti iniciatyva

DUOday – Europoje jau per 10 metų organizuojama diena, per kurią žmonės su negalia vyksta į įmones ir praleidžia šešėliaudami darbuotojus įvairiose darbo vietose.  Tai proga įmonių darbuotojams ir organizacijoms susipažinti su neįgaliųjų gebėjimais ir talentais, o žmonėms su negalia pamatyti įvairias darbo vietas.

Lietuvoje pirmąkart organizuojamos DUOday dienos iniciatorė – socialinė įdarbinimo agentūra „SOPA„, kuri jau 13 metų padeda žmonėms su negalia susirasti darbą.

„Šia iniciatyva norime atkreipti dėmesį į aktualią žmonių su negalia įdarbinimo problemą.

Nors darbdaviai skundžiasi nerandantys darbuotojų, žmonės su negalia sunkiai randa kelią į darbo rinką. Neįgaliųjų nedarbas siekia net 70% , o  35%  žmonių su negalia gyvena žemiau skurdo ribos. Egzistuoja daugybė stereotipų apie neįgaliuosius, kurie dažnai prasilenkia su realybe. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 74 % neįgaliųjų nejuda vežimėliu ir jų negalia nėra kaip nors kitaip matoma. Tai, kas nėra pažįstama dažnai ir gąsdina, nesusidūrę su negalią turinčiais darbuotojais, darbdaviai nežino, ko iš jų tikėtis, kaip negalia paveiks jų produktyvumą, kokio reikia darbo sąlygų pritaikymo. Todėl šia iniciatyva siekiame sulaužyti stereotipus, padedame darbo aplinkoje susitikti žmonėms su negalia ir be jos bendrai veiklai ir pažinti vieni kitus.“ – sako VšĮ „SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė.

Siekia parodyti negalią turinčių žmonių talentus

Vienas iš iniciatyvos siekių yra suteikti galimybę žmonėms su negalia pažinti įmonę iš vidaus ir  “pasimatuoti” svajonių profesiją. Iniciatyvos dalyviai galės išmėginti įvairiausių krypčių pozicijas, pradedant nuo paprastesnio pobūdžio darbų kaip padavėjo, geležinkelio pervažininko, iki aukštesnių kompetencijų reikalaujančių darbų kaip programuotojo, marketingo specialisto ar ministro patarėjo.

Kitas iniciatyvos tikslas – suteikti įmonės darbuotojams ir darbdaviams galimybę susipažinti su negalią turinčių asmenų profesiniais gebėjimais ir talentais. Dizaino agentūroje „Critical“ talentingas Dauno sindromą turintis Titas kūrybininkų aplinkoje turės galimybę pademonstruoti savo ypatingą sugebėjimą – kurti komiksų istorijas apie jį supančią aplinką.

Nauji metodai padeda įsilieti neįgaliesiems

„Su RIMI Lietuva, kuri jau seniai žinoma kaip žmones su negalia darbinanti įmonė, DUOday ruošėmės ypatingai – peržiūrėjome salės darbuotojo atliekamas užduotis, ir atskyrėme tas, kurias geriausiai galėtų atlikti autizmo spektro sutrikimą turintis žmogus. DUOday dienos metu žmogus su negalia galės išbandyti jam specialiai pritaikytas užduotis.  Labai tikimės, jog tokia funkcijų išskaidymo praktika pasiteisins ir bus sukurta dar daugiau vietų žmonėms su negalia“, – sako Jurgita Kuprytė. 

Funkcijų atskyrimas jau seniai kitose šalyse taikomas metodas negalią turintiems darbuotojams.

Tai ypač svarbu tiems žmonėms su negalia, kurie niekada neišugdys gebėjimų, reikalingų konkuruoti rinkoje –  pvz. intelekto sutrikimą, mokymosi sunkumų, klausos negalią turintys asmenys.

Prie pirmosios DUOday iniciatyvos Lietuvoje prisijungė:

Advokatų kontora “Elex Valiunas“, Užsienio reikalų ministerija, Comfort hotel, viešbutis „ibis Vilnius centre“, Lietuvos geležinkeliai, „Swedbank“ „Telia Lietuva“, Vilniaus miesto savivaldybės administracija, „Simplanova“, „CV- Online“, „15 min.“, „Lietuvos paštas“, „Transvera“, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos radijas ir televizija, „Western Union Processing Lithuania“, „Pietausim“, Europos socialinio fondo agentūra, „Rimi Lietuva“,dizaino agentūra „Critical“, pietų restoranas „Maisto ritmu“, „Baltic Master“, Valstybinė augalininkystės tarnyba prie ŽŪM.

Dalintis su kitais

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *