Tyrimas: Kodėl jauni žmonės dažniau keičia darbą?

keičia darbą

Jauni specialistai į darbo rinką įsilieja vis ankstesniame amžiuje, yra linkę darbą derinti su studijomis ir karjeros tikslų siekti pradeda dar studijų metais. Jauni žmonės ne tik vis aktyviau dalyvauja darbo rinkoje, tačiau ir dažniau keičia darbą – tyrimų duomenimis, 18–24 metų žmonės vidutiniškai keičia darbą kas 8–15 mėnesių, kai tuo metu 25–34 metų žmonės – tik kas 2,8 metų. Kas skatina jaunus žmones taip dažnai keisti darbus? Ką turėtų daryti juos išlaikyti norintys darbdaviai?

Į šiuos klausimus atsakymų ieškojo CV-Online inicijuotas tyrimas, atliktas ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentų, vadovaujamų dėstytojos dr. Eglės Verseckaitės – Grzeskowiak. 

2022 metų pavasarį vykdyto tyrimo metu apklausti 286 18 – 29 metų žmonės, iš kurių dalis studijuoja ir darbą derina su studijomis. Tyrimo metu nagrinėtos dažno darbo keitimo jaunų žmonių tarpe priežastys, taip pat labiausiai vertinami darbovietės aspektai, kurie skatina naujo darbo nesidairyti. 

Kodėl jauni žmonės priima sprendimą ieškoti naujo darbo?

  • Mažas atlyginimas – 24,3 %
  • Nėra karjeros galimybių – 15 %
  • Netenkinanti darbo aplinka / kolektyvas – 11 % 
  • Netenkinanti bonusų sistema – 10,4 %
  • Nelanksčios / nepatogios darbo valandos – 8,1 %
  • Nėra / nepakankamai mokymų – 6,9 %
  • Nėra atvirai prieinama informacija – 5,8 %
  • Nėra / nepakankamai privalumų darbuotojams su šeimomis – 2,9 %

Pradirbę vienoje darbovietėje tiek laiko, jog jaučiasi padidinę savo kompetencijas ir sustiprinę įgūdžius, jauni žmonės siekia darbo užmokesčio kilimo ir paaukštinimo pareigose, o šių dalykų nesulaukę, yra linkę ieškoti naujo darbo. Taip pat dirbančiam jaunimui svarbi galimybė mokytis ir tobulėti – jauni žmonės nori gilinti turimas žinias ir tobulinti įgūdžius, tikisi sklandaus įvedimo ir mokymų, šių galimybių užtikrinimo tikisi ir iš savo darbdavio. 

Taip pat svarbus aspektas – stabilumo ir saugumo jausmas, sklandus informacijos perdavimas, aiškumas. Jauniems darbuotojams svarbu turėti karjeros galimybių planą, aiškiai komunikuoti su tiesioginiu vadovu, turėti periodinius rezultatų aptarimus ir jausti, jog jų poreikiai yra girdimi. Dėl stabilumo poreikio ir nežinomybės baimės apklausos dalyviai vengė darbų keitimo ir Covid-19 pandemijos metu. Įdomu ir tai, jog šį aspektą labiau prioritetizuoti yra linkusios moterys, nei vyrai.

Itin aktualus jauniems žmonėms ir darbo grafiko lankstumas, galimybė darbus derinti su mokslais, vertinama ir suteikiama hibridinio ar nuotolinio darbo galimybė. Svarbi ir darbo aplinka – tyrimo dalyviai įvardija, jog viena iš pasitenkinimo darbu priežasčių yra profesionalus ir draugiškas kolektyvas, bendros tradicijos ir veiklos, lengvas bendravimo tonas įmonės viduje ir palankus mikroklimatas.

Drąsiai keičia darbą

Prie ganėtinai dažno darbo keitimo proceso prisideda ir tai, jog jauni žmonės nebijo darbo paieškos – 51,4% apklaustųjų mano, jog naują darbą yra tikėtina susirasti per du mėnesius. Maždaug 30% mano, jog darbą susirasti galėtų net per mažiau nei mėnesį. Pasak apklaustųjų, naują darbą greitai susirasti pavyktų dėl bendro darbuotojų darbo rinkoje trūkumo, darbuotojų jų pozicijoje trūkumo, jų turimų asmeninių savybių, komunikabilumo, reikalingų įgūdžių. Tik maždaug 8% apklaustųjų mano, jog darbo paieškos jiems truktų ilgiau nei metus. 

Jauni žmonės (19-24 metų amžiaus) dažniausiai renkasi mažai patirties ir profesinių įgūdžių reikalaujančias pozicijas, pradeda savo karjerą nuo asistentų pozicijų, kas lemia žemesnį vidutinį atlygį. Darbo paieškos portalo CV-Online duomenimis, dažniausiai jaunų žmonių pasirenkamos sritys – Informacinės technologijos, marketingas, vadyba, administracija, klientų aptarnavimas, finansai, paslaugų srities darbai. Tačiau pirmose darbovietėse jaunimas dažnai įgija pradines žinias, ištobulina profesines kompetencijas ir karjeros galimybių ieško kitose įmonėse, taip ieškodami naujų iššūkių ir perspektyvų. 

Dėl kokių priežasčių jauni žmonės nusprendžia likti esamoje darbo vietoje?

  • Lankstus darbo grafikas – 20,4 %
  • Gera atmosfera / kolektyvas – 20,0 %
  • Tenkinantis darbo užmokestis – 17,5 %
  • Karjeros galimybės – 11,9 %
  • Kvalifikacijos kėlimo kursai / mokymai – 8,8 %
  • Bonusų sistema – 8,1 %
  • Atviras dalinimasis informacija – 8,1 %
  • Privalumai darbuotojams su šeimoms – 3,5 %

78% millennials kartos žmonių planuoja per artimiausius du metus keisti savo darbo vietą. Tad į ką dėmesį turėtų atkreipti jaunus specialistus išlaikyti norinčios įmonės? Tyrimo metu paaiškėjo, jog jauni žmonės tiksi pritaikytų ir lanksčių darbo sąlygų, atlygio ir karjeros galimybių augimo strategijos iš vadovo, pozityvios ir draugiškos aplinkos, darbuotojo stipriųjų savybių įvertinimo ir investavimo į jų ugdymą. Apklausos dalyviai pabrėžia vertybių sutapimo svarbą ir teigia, jog nenorėtų dirbti su tokiu produktu ar komanda, kuriais netiki ir nejaučia asmeninio ryšio. Norint išlaikyti jaunus specialistus, svarbu įsiklausyti į jų poreikius ir prioritetizuoti jų užtikrinimą. 

Studentas ieško darbo. Nuo ko pradėti?

Dalintis su kitais