Studentas ieško darbo. Nuo ko pradėti?

studentas

Dirbantis studentas Lietuvoje gan dažnas atvejis. Visų pirma jie dirba dėl finansinių paskatų bei siekiant įgyti patirties. Nėra taip paprasta suderinti studijas su darbu, įprastai nuo to nukenčia studijos. Tačiau studentai pripažįsta, dirbti studijų metu – verta. Įgyta patirtis leidžia greičiau kilti karjeros laiptais, siekti aukštesnių pareigų ir didesnio atlyginimo.

Jei jūs studijuojate ir svarstote, nuo ko reikėtų pradėti darbo paiešką, pasinaudokite šiais patarimais.

  1. Savianalizė, privalumų auditas. Vienos populiariausių tarp studentų darbo sričių yra: klientų aptarnavimas, viešbučiai, viešasis maitinimas, prekyba, administravimas, paslaugų sektorius, rinkodara, apskaita, gamyba bei nekvalifikuoti darbai. Šiose srityse įmonės linkusios priimti studentus, suteikia studijų ir darbo derinimo galimybes, nekelia itin aukštų reikalavimų, neprivaloma ir darbo patirtis, svarbiausia noras greitai mokytis ir motyvacija dirbti.

Taigi, jei ieškote darbo šiose srityse, įvertinkite savo turimus įgūdžius, žinias, patirtį, asmenines savybes ir pagalvokite, kurioje srityje visai tai galėtumėte lengvai pritaikyti.

Būkite sąžiningi sau, jei vengiate žmonių, jums nepatinka ir jūs nemėgstate aktyviai bendrauti, gal tuomet klientų aptarnavimo sfera nebūtų pats tinkamiausias pasirinkimas. Jei esate kruopštus, atidus detalėms, draugaujate su skaičiais, gal verta pagalvoti apie darbą apskaitos srityje? Esate greitas, pasikartojančios užduotys jums netgi patinka – pagalvokite apie darbą gamyboje.

Apskritai, pasistenkite rinktis tą sritį, kurioje galėtumėte nesunkiai pritapti ir atsiskleisti. Dar geriau, jei rinksitės su studijomis susijusius darbus, tuomet dar studijų metu įgysite naudingos patirties, arba bent jau suprasite jūsų tai sritis, ar ne.

Darbdaviai supranta, kad į tam tikrus darbus greičiausiai atsilieps studentai ir neturintys atitinkamo darbo patirties. Darbdaviai tai žino ir supranta. Todėl labai nepergyvenkite, kad neturite darbo patirties, geriau susikoncentruokite į tai, kaip greitai mokotės, kaip jūsų asmeninės savybės, turimi įgūdžiai pasitarnaus būsimame darbe.

2. Pritaikytas CV. Neretai studentai nežino, ką ir kaip parašyti savo gyvenimo aprašyme, jei CV pagrindinė dalis yra – darbo patirtis, o jos studentas dar neturi.

Kaip darbinė patirtis užsiskaito daugybė dalykų: praktika, savanorystė, priklausymas organizacijoms, aktyvi užklasinė-visuomeninė veikla, projektinė veikla, trumpalaikiai, papildomi, sezoniniai darbai ir pan. Pagalvokite, gal iš šių anksčiau išvardintų variantų bus kas nors, kur jūs įgijote patirties. Gyvenimo aprašyme aprašykite juos kaip įprastinę darbo patirtį.

Jei deja, bet neturite jokios darbinės patirties – susitelkite į išsilavinimo, mokymų, asmeninių savybių ir įgūdžių aprašymą.

Ruošdami CV pateikite tą informaciją, kuri įrodys darbdaviui, kad verta svarstyti jūsų kandidatūrą.

3. Įvertinkite savo užimtumą ir kiek turite laisvo laiko. Realiai įvertinkite situaciją, ar turėsite galimybių derinti studijas su darbu? Kiek laisvo laiko nuo paskaitų ir pasiruošimo joms jums lieka? Gal nebūtinai pavyks dirbti pilnu etatu, ypač pirmame kurse, kai dar tik pratinatės prie naujo gyvenimo etapo ypatumų. Tačiau gal galėsite dirbti 0,5 ar 0,25 etato? Gal tik savaitgaliais ar tik protarpiais, pvz. valandinius darbus? Priklausomai nuo to, kiek laiko galite skirti darbui, bus aiškiau, kokie darbai jums tinka ir kur tokių ieškoti. Žinoma, kai finansinė situacija spaudžia prioritetą teikti darbui, o ne mokslams, neretai nelieka alternatyvų – studentai būna priversti dirbti pilnu etatu, net ir, atrodo, tam visiškai neturint laiko.

Pilno etato darbų galite dairytis karjeros portaluose, o trumpalaikių, valandinių – specializuotuose darbų puslapiuose, pvz. workis, programėlėse, FB puslapiuose.

4. Darbo vietovė arba atstumas iki darbo. Jei gyvenate viename miesto gale, paskaitos vyksta – kitame, o nusižiūrėjote darbą, kuris yra nei prie namų, nei prie mokymo įstaigos, nei pakeliui ir visiškai priešingoje pusėje, įvertinkite, ar važinėjimas po miestą neužtruks ilgiau, nei pats darbas. Jei pasirinkimo nėra tek daug ir jūs susiradote jums tinkantį ir patinkantį darbą, pasidomėkite, gal įmonė kompensuoja transporto išlaidas, gal suteikia nuotolinio darbo galimybes arba gal galite susikooperuoti su kolegomis ir vykti į darbą kartu, viena transporto priemone.

5. O gal pradėti nuo praktikos? Jei finansinės galimybės leidžia pradėti savo karjerą nuo praktikos, bet būtent toje pozicijoje ir toje įmonėje, kuri jus domina, pirmyn – pradėkite nuo praktikos. Įmonė įvertins jūsų pastangas ir galbūt pasiūlys nuolatinį darbą. Į praktiką žiūrėkite rimtai, kaip į rimtą, ilgalaikį darbą.

6. Karjeros dienos, atvirų durų dienos, mugės, įmonių vizitai. Didinkite savo šansą gauti jus dominantį darbą aktyviai dalyvaudami įvairiuose karjeros renginiuose. Užmegsite kontaktą, išsiklausinėsite apie įmonę, darbą, perduosite savo CV ir pan. Aktyvumas su laiku duoda rezultatų ir grįžta realiais darbo pasiūlymais. Gal pirmoje mugėje bus nedrąsu užduoti klausimus įmonių atstovams, bet patikėkite, jos pasistengs, kad jaustumėtės gerai ir pirmosios jus užkalbins.

Kokiems įmonių klausimams reikia būti pasiruošus? Na pavyzdžiui: Ką studijuojate? Kas (kokie dalykai) geriausiai sekasi? Kokių įgūdžių turite (užsienio kalbos, kompiuterinės programos, specifiniai įgūdžiai)? Kokie darbai domina?

Pasiruoškite, pagalvokite, kaip galite trumpai prisistatyti, kaip perspektyvus ateities specialistas. Prieš renginį galite pasidomėti, kokios įmonės jame dalyvaus, kokius darbus jos siūlo, kaip save pristato. Surinkę bazinę informaciją, renginio metu jausitės drąsiau ir tikslingiau bendrausite su jus dominančiomis įmonėmis.

7. Mokymo įstaigų karjeros centrai ir konsultantai. Greičiausiai jūsų mokymo įstaiga turi karjeros centrą, konsultantus ir organizuoja įvairius renginius. Išnaudokite šią priemonę. Karjeros centrų specialistai padės paruošti CV, išsigryninti, koks darbas jums tinka, padės susirasti praktikos vietą, pasidalins informacija apie įmonių siūlomas darbo vietas. Karjeros centrų tikslas – padėti jums kuo greičiau ir paprasčiau integruotis į darbo rinką, todėl palaikykite su jais gerą ryšį, sekite informaciją, kuria jie dalinasi.

8. Pasiruoškite deryboms dėl atlyginimo. Viena sudėtingiausių temų, ypač kai nėra darbo patirties ir ieškoma pirmųjų darbų – kokio atlyginimo tikiesi? Tačiau šia tema tikrai reikės kalbėti. Pirminę informaciją apie darbo užmokestį darbdavys pateikia darbo skelbime, bet to gali nepakakti, nes atvykus į pokalbį dėl darbo gali išaiškėti, kad skelbime nurodyta ne ta suma ir jums siūlo gerokai mažiau. Taigi, įvertinkite pačio darbo sudėtingumą, užduočių įvairovę, kiek ir kokių įgūdžių tam reikės, o preliminarų atlygį pasitikrinkite www.manoalga.lt platformoje. Čia galima sužinoti, kokio atlygio konkrečiose pareigose galima tikėtis, kai neturite tokio darbo patirties.

Dalintis su kitais