Pertraukos darbo metu: ar to tikrai reikia?

pertraukos

Kartais susidaro įspūdis, jog pertraukos darbo metu yra tikras laiko švaistymas – ar tikrai jos tokios reikalingos? Dirbate taip intensyviai, jog atrodo, kad negalite atsitraukti? Jei atsitrauksite penkioms minutėms, gali nutikti kažkas labai svarbaus arba tiesiog nespėsite pabaigti dienos užduočių. Amerikoje atlikta „OfficeTeam“ apklausa parodė, jog beveik 30% apklaustųjų darbuotojų po pietų likusią pertrauką išnaudoja darbui.  

Įvairiose darbovietėse greičiausiai susidūrėte su skirtingais pertraukų režimais. Vienose įmonėse pertraukos gali būti griežtai reglamentuotos – tikslus pietų pertraukos laikas, viskas, kur einate turi būti užfiksuota. Tokiose įmonėse, darbuotojai dažniausiai jaučiasi nejaukiai norėdami pasidaryti pertrauką ir nueiti į tualetą ar išgerti kavos. Kitose įmonėse pertraukos gali būti nustatytos gana laisvai, bendru susitarimu – pietų pertrauka turi nustatytą laiką, tačiau Jūs galite prisiderinti prie turimo darbo krūvio ar poreikio. Nors pertraukų darbo metu tvarka priklauso nuo kiekvienos įmonės individualiai, pagrindinis dalykas, kurį reikėtų suprasti – pertraukos darbo metu yra būtinos. 

Pertrauka ne būtinai turi trukti pusę valandos ar daugiau. Greičiausiai su savo darbdaviu susitarėte kiek laisvo laiko turite valandos laikotarpyje. Net ir penkių ar dešimties minučių pertrauka gali padėti. Įtemptai dirbant ilgą laiką Jūsų produktyvumas krenta žemyn, tampate irzlus ir piktas. Būtent todėl reikėtų pasidaryti pertraukėlę, atsitraukti nuo turimų darbų ir pailsėti tiek fiziškai, tiek emociškai (priklauso nuo atliekamo darbo). Pertraukos ne tik padės sumažinti nuovargįbet ir pagerins Jūsų protinę veiklą. Prie darbo sugrįšite energingesni bei pilni naujų idėjų. Tokiu būdu būsite produktyvesni ir sugebėsite padaryti daugiau nei dirbdami be pertraukų. 

Taip pat svarbu pabrėžti, jog reiktų nepamiršti ir pietų pertraukos. Tikrai yra tokių darbuotojų, kurie turimas pietų pertraukas vis dėlto praleidžia dirbdami, nes, kaip jau buvo minėta, turi svarbesnių reikalų bei bijo nesuspėti visko padaryti. Pietų pertrauka turėtų būti skirta ne tik pavalgymui, bet ir atsipalaidavimui. Tik tinkamas balansas užtikrins Jūsų darbo produktyvumą. Svarbu paminėti ir tai, jog pertrauka yra skirta poilsiui. Jei Jūsų darbas yra prie kompiuterio ekrano, Jūsų laisvas laikas tikrai neturėtų būti praleistas prie telefono ekrano. Nors ir galvojate, jog taip ilsitės, tačiau Jūsų akys ir protas dirba lygiai taip pat kaip prieš tai. Tačiau, jau prieš tai minėtos Amerikoje atliktos „OfficeTeam“ apklausos metu daugiau nei 50% apklaustųjų teigė, jog po pietų pertraukos likusį laiką praleidžia naršydami internete arba socialiniuose tinkluose. Tai tik įrodo, jog šiuolaikinei visuomenei labai sunku atsitraukti nuo technologijų ir skirti laiko sau, tačiau siekiant atlikti savo darbą efektyviai, pertraukos darbo metu yra reikalingos. 

Tad kuo reikėtų užsiimti pertraukėlių metu? 

Puikus būdas pailsėti nuo protinio darbo – prasimankštinti. Bent penkias minutes atlikite įvairius tempimo pratimus arba išeikite pasivaikščioti kažkur netoli savo darbo vietos. Taip pat, jei jaučiate, jog Jūsų akys pavargusios bei įsitempusios, atlikite pratimus joms pailsinti. Interneto platybėse tikrai galima rasti efektyvių pratimų. Tuo pačiu galite pažiūrėti pro langą, nukreipti savo mintis kuo toliau nuo darbo ir atsipalaiduoti. Na, o jeigu norite daugiau socializacijos, nueikite pabendrauti su kolegomis, tikrai kas nors mielai nueis su Jumis išgerti kavos. Taip pailsėsite ne tik Jūs bet ir Jūsų kolega. Jei kava nepadeda, o kankina labai didelis miego poreikis, galbūt pavyktų susirasti tylų kamputį, kuriame galėtumėte saldžiai nusnausti bent 15 ar 20 minučių. 

Taigi būdų kaip praleisti turimas pertraukas darbo metu yra begalė, svarbu nepamiršti, jog pertraukos yra reikalingos. Pailsės ne tik Jūsų protas, bet ir kūnas, o tuo pačiu galėsite pabendrauti su kolegomis ir atsipalaiduoti bei pamiršti visus rūpesčius susijusius su darbu. 

Autorius: Gerda Šimukauskaitė, ISM studentė, CV-Online praktikantė

Dalintis su kitais