O kas, jei jums reikėtų ieškoti darbo? Nuo ko pradėtumėt?

ieškoti darbo

Pastebėjom, kad neretai sunkiau ieškoti darbo sekasi ne darbo rinkos naujokams, o tiems, kurie ilgą laiką, na tarkim, 10 metų ar daugiau dirba vienoje įmonėje.

Naujokai, ieškantys pirmojo rimto darbo, dažniausiai nestokoja drąsos, arba, neturi ko prarasti. Taip pat jie naudoja šių dienų tendencijas atitinkančias darbo paieškos priemones, įrankius ir metodus. Yra atviri naujovėms, bei darbui nebūtinai Lietuvoje, nebūtinai biure ir nebūtinai tokiam, kaip įprasta vyresniajai kartai.

Kartais nepatyrusiems nežinojimas išeina į naudą, nes kai nežinai, ko galima tikėtis, tai bandai tikėtis geriausio. O dažniausiai darbo paieškoje jaunimui kiša koją vertingos ir svarios darbo patirties stoka, bet taip pat jie supranta, kad darbdaviai yra linkę į juos investuoti, jei parodys savo norą bei motyvaciją augti, mokytis ir tobulėti.

O kodėl ilgamečiai darbuotojai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių priversti ieškoti darbo, į šį procesą leidžiasi su baime? Atrodo, patirties, įgūdžių ir kompetencijų turi. Išmano darbo specifiką. Žino, kaip ką daryti ir ko geriau nedaryti.

Tačiau, ne taip ir paprasta (ypač, psichologiškai) po ilgo laiko tarpo vėl pradėti procesą, kuriame teks kažkam įrodinėti, kad esi geras ir pasiūlymo vertas darbuotojas. O kas, jei yra geresnių? Jaunesnių? Ypač nelengva, kai naujo darbo paieška yra priverstinė, o ne planuota.

Bent kelis metus nesusidūrus su aktyvia darbo paieška, galima gerokai nutolti nuo darbo rinkoje vyraujančių tendencijų. CV, kurį naudojote 2000 metais gali atrodyti stipriai senamadiškai ir nepasiekti geidžiamo rezultato. Kartu su CV siunčiamos prisegtos rekomendacijos ir aukštojo išsilavinimo diplomas šiais laikais taip pat nebus koziris. Jei prieš 10 metų darbo ieškojote per personalo paieškos agentūras, šiuo metu tai gal nebus optimaliausias kanalas.

Taigi, ieškoti darbo pradėkite nuo:

  1. Jums tinkamo darbo apsibrėžimo. Jeigu neturite jokių abejonių ir tvirtai žinote, koks darbas jums tinka, pusė darbo jau padaryta. Tačiau, jei niekaip neatsirenkate, kuo jūs stiprus, kur ir kokiose pareigose praverstų jūsų asmeninės savybės, žinios, įgūdžiai ir turima patirtis, atlikite tinkamos profesijos testą, asmeninių savybių testą, pasinaudokite karjeros konsultantų paslaugomis.

2. Jums tinkamų darbų paieškos. Pagalvokite, kas ir kur gali siūlyti jums tinkamą darbą. Gal žinote konkrečias įmones, kurios ieško tokių kaip jūs darbuotojų? Gal jūsų draugai ir pažįstami gali jus rekomenduoti įmonėms? Gal jūsų ieškomas darbas nėra itin retas ar iš fantazijų pasaulio ir jį galite surasti karjeros ar užimtumo tarnybos portaluose? O kur dar socialiniai tinklai? Kaip manote, jūsų kriterijus atitinkantį darbą lengviau rasite FB ar LinkedIn‘e?

 Apgalvokite visus galimus variantus ir tikslingai išnaudokite kiekvieno darbo paieškos kanalo privalumus, bei specifiką. Pavyzdžiui, jei manote, kad jums tinkami darbai dažniausiai būna publikuojami LinkedIn‘e, susikurkite LinkedIn paskyrą, užpildykite visus reikalingus laukelius, pasirūpinkite savo, kaip profesionalo įvaizdžiu, bei megzkite potencialiai naudingus kontaktus. Ir taip su kiekvienu kanalu.

Pastangų tikrai reikės, bet ir grąža bus labiau tikėtina. Nebūtina naudoti visus mano išvardintus darbo paieškos būdus, bet šansų rasti tinkamą darbą daugėja, kai vienu metu naudojate bent kelis, labiausiai jūsų tikslą atitinkančius.

3. Pritaikyto CV. Taip taip, kai kurie darbą gauna ir be CV, bet tai yra išimtys, o ne taisyklė. Todėl nori nenori, bet pasiruošti CV reikia. Ir ne tik pasiruošti vieną vienintelį variantą, bet ir kiekvieną kartą radus tinkamą darbo pasiūlymą savo gyvenimo aprašymą pritaikyti būtent jam.

Ką turiu omenyje sakydama – pritaikytas CV? Tai reiškia, kad jūs, atsižvelgiant į tai kaip parašytas darbo skelbimas, kas akcentuojama darbo pobūdžio aprašyme ir reikalavimuose, atitinkamai priderinate ir savo CV. Įsivaizduokite, kad darbo skelbimas tai raktinių žodžių rinkinys. Rinkinys, kurį darbdavys nori rasti ir jūsų CV. Pasistenkite, kad darbdavys jūsų CV aptiktų akivaizdžių įrodymų, kad jūs tinkate siūlomam darbui.

Ir vėl pasikartosiu, CV pritaikykite kiekvieną kartą, kiekvienam jus dominančiam skelbimui.

Jei patarimai nepadeda, galite pasinaudoti CV rašymo paslauga.

4. Spragų šalinimo. Gali būti, kad susidursite ir su tuo, kad jūs neatitiksite visų, jus dominančiuose darbo pasiūlymuose, nurodytų reikalavimų. Gal neturėsite pakankamai patirties, įgūdžių ar žinių. Tikrai ne kiekvienas kandidatas 100 % atitinka reikalavimus, tačiau jau geriau būti arčiau nei toliau 100 %. Todėl pagalvokite, kur ir kaip galėtumėte įgyti trūkstamų žinių ar patirties. Gal pakaks online kursų, o gal reikės persikvalifikavimo? Kai kuriais atvejais pakaks savarankiško mokymosi, o kitais – ilgalaikių kursų. Taip pat neatmeskite galimybės karjeros kelią pradėti ir nuo šiek tiek žemesnės pozicijos, kurioje galėsite užlopyti spragas ir įgyti profesinio svorio.

5. Savo vertės suvokimo. Būtų labai gerai, jei pasidomėtumėte ne tik jus dominančia įmone ar įmonės veiklos sritimi, bet ir darbo rinka apskritai. Šios žinios pravers realiose darbo paieškose. Žinodami, kokia situacija darbo rinkoje, kokių darbuotojų, kokiose srityse itin trūksta, o kuriose yra kandidatų perteklius, galėsite realiai įvertinti konkurencijos lygį.

Pasidomėkite ir savo pareigų rinkos verte. Kokio dydžio atlyginimo galite tikėtis, jei turite tokią tai patirtį, išsilavinimą, dirbate tokio tai dydžio įmonėje, tam tikrame regione, užimate tokias tai pareigas. Atlyginimo palyginimas su rinkos vidurkiais, suteiks jums daugiau pasitikėjimo.

Ir apskritai, pirmiausia jūs pats turite savimi tikėti, kad jumis galėtų patikėti ir kiti. Tam gali pakakti artimų žmonių palaikymo, o gal ir įkvepiančių seminarų ar asmeninių konsultacijų.

Apibendrinimui, sėkminga darbo paieška susideda iš šių dalių: racionalaus tikslo, tikslui pasiekti pritaikytų priemonių ir kanalų, bei savęs, kaip kandidato, sukalibravimo konkrečiai pozicijai.

Dalintis su kitais