Kaip greičiau integruotis į darbo rinką grįžus iš užsienio?

grįžus iš užsienio

Vien per 2020 metus Tarptautinės migracijos organizacijos duomenimis, 20,3 tūkst. tautiečių nusprendė grįžti į Lietuvą. Tačiau grįžus iš užsienio, gyvenimą tenka kurti praktiškai nuo nulio: ieškoti naujo būsto, atnaujinti nutrūkusius ryšius su giminaičiais ar rasti tinkamą ugdymo vietą vaikams. Vienas iš didžiausių barjerų, kuriuos tenka įveikti lietuviams – naujo darbo paieška ir integracija į darbo rinką.

Nedarbo lygis Lietuvoje šiuo metu siekia 16%. CV- Online atlikto tyrimo duomenimis, konkurencija dėl darbo yra nedidelė, net 40% bedarbių neieško darbo, o turintys darbą jį vertina labiau nei įprastai ir neskuba ieškoti naujų darbo galimybių. Priežastys, kodėl neturintys darbo nesivargina jo ieškoti įvairios: jie mano, kad dabar netinkamas metas ieškoti darbo, gauna pašalpas, stokoja įgūdžių, turi santaupų ir t.t.. Tad dabar yra puiki proga daug greičiau, be didelės konkurencijos susirasti mėgiamą darbą. Susipažinkite su svarbiausiais žingsniais, kurie pravers norit greičiau integruotis į darbo rinką grįžus iš užsienio.

Pasidomėkite darbo rinkos tendencijomis

Gyvendami svetur lietuviai nenustoja domėtis gimtosios šalies aktualijomis. Jiems įdomu stebėti kaip keičiasi miestai, žmonės, kokie įstatymų pakeitimai yra priimami. O planuojant ar grįžus iš užsienio pirmiausia reikėtų pasidomėti darbo rinkos situacija, pavyzdžiui, išsiaiškinti, kuriuose regionuose jūsų pageidaujamos srities specialistų paklausa yra didžiausia, kokius reikalavimus darbuotojams kelia darbdaviai ir kokius siūlo atlyginimus.

CV-Online.lt darbo paieškos portalo duomenimis, didžiausias darbo vietų skaičius – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, tačiau bene sparčiausiai šiuo metu auga darbo iš namų pasiūlymų kiekis. Todėl ne taip ir svarbu kur gyventi: didmiestyje ar vienkiemyje, nes dirbti nuotoliu galima iš bet kur.

Laisvų darbo vietų daugiausia informacinių technologijų srityje, toliau pagal labiausiai ieškomų sričių specialistų skaičių rikiuojasi: finansų/apskaitos, gamybos/pramonės ir paslaugų/ klientų aptarnavimo sritys. Žinoma, darbo pasiūlymų yra ir kitose srityse, belieka tik išsirinkti jums tinkamus ir nieko nelaukiant siųsti CV.

Nebijokite pokyčių

Grįžus iš užsienio taip pat verta pasidomėti darbo užmokesčiu (pagal pareigas, pareigų lygį, darbo stažą, išsilavinimą, įmonės veiklos sritį ir pan.) Lietuvoje. Daug naudingos informacijos apie atlyginimus rasite apsilankę internetiniame puslapyje www.manoalga.lt.

Jei pageidaujamoje srityje darbo nerandate, ar jūsų netenkina gaunamas atlyginimas, galbūt turite nuosavo verslo idėją, kurią būtų galima įgyvendinti. Neretai grįžtantys iš užsienio turi santaupų ir gali sau leisti Lietuvoje įkurti smulkų ar šeimos verslą. Pagalvokite apie tai. Gal iš užsienio parsivežėte ne tik santaupų, bet ir verslo idėjų. Žinoma, verslo steigimui prireiks rinkos ir ypač verslo nišų užimtumo analizės, bei tokių asmeninių savybių, kaip atsidavimas, organizuotumas, energija bei žinios apie kitus verslus, jų pliusus bei minusus.

Jei sritis, kurioje dirbote užsienyje jums neteikia džiaugsmo ir su ja nesiejate savo ateities Lietuvoje, jei seniai svarstėte apie kitos specialybės pasirinkimą, galbūt dabar tinkamiausias metas keisti kvalifikaciją. Persikvalifikavimas, mokymai ir naujų, rinkai naudingų įgūdžių įgijimas jums atvers naujas galimybes darbo rinkoje, savirealizacijos ir didesnio atlygio galimybes. Daugiau sužinoti apie kvalifikacijos keitimo kursus galite užimtumo tarnybos internetiniame puslapyje.

Darbo patirtis užsienyje – pliusas

Prieš siųsdami savo gyvenimo aprašymą į jus dominančias pareigas, atnaujinkite savo „užsienietišką“ CV, papildykite jį, paminėkite užsienyje įgytą patirtį. Jei turite tik anglų kalba parašytą CV, skirkite šiek tiek laiko ir sukurkite CV lietuvių kalba. Pravers, nes ne visos įmonės ir ne visiems darbams prašo atsiųsti CV anglų kalba.

Beje, CV atnaujinti reikėtų periodiškai, kad jame figūruotų naujausia informacija. Į ką verta atkreipti dėmesį koreguojant CV? Galbūt kilote pareigose, įgijote patirties savanoriaudamas, neseniai baigėte kursus, pasiekėte aukštesnį užsienio kalbos lygį? Paminėkite tai. Be abejo, kartais turėtumėte iš CV ir pašalinti informaciją, kuri neturi jokios vertės jūsų ieškomam darbui. Daugiau patarimų kaip paruošti sėkmingą ir patrauklų CV rasite interneto puslapyje www.apiedarba.lt.

Žinoma, darbo patirtis – svarbiausias aspektas į kurį atsižvelgia darbdaviai rinkdamiesi sau darbuotoją. Sėkminga darbo patirtis svetur, kurią galima pritaikyti ir Lietuvoje – didelis pliusas iš užsienio grįžusiam specialistui. Kalbų mokėjimas gali būti didelis privalumas grįžus iš užsienio, ypač jei siekiate dirbti tarptautinėse įmonėse ar organizacijose.

Autorė: Laura Mačiūnaitė, Vilniaus kolegijos studentė, CV-Online praktikantė

Dalintis su kitais