HR mitas: Pokalbiui dėl darbo per daug ruoštis nereikia

dėl darbo

Turbūt kiekvieno personalo specialisto praktikoje buvo nemažai atvejų, kai į pokalbį dėl darbo atvykęs kandidatas buvo jam nepasiruošęs. Per mažai pasiruošęs, visiškai nepasiruošęs arba pasiruošęs pusėtinai.

Kaip identifikuojamas nepasiruošimas? Labai paprastai: kandidatas nepamena, kur kandidatavo, dėl kokio darbo vyksta pokalbis, nieko arba labai mažai žino apie įmonę, jos veiklos specifiką, savo patirties negeba pritaikyti konkrečiai pozicijai, nes pamiršo darbo skelbime nurodytus reikalavimus kandidatui, siūlomo darbo pobūdžio aprašymą ir pan.

Tinkamai nepasiruošus pokalbiui dėl darbo, atranką vykdantiems darbuotojams tenka kandidatą iš naujo supažindinti ir sudominti pozicija, priminti, kur į kokias pareigas jis pretenduoja, prireikia papildomų klausimų jo motyvacijai išsiaiškinti, gaištamas laikas ir apskritai, kyla nemažai klausimų dėl potencialaus darbuotojo tinkamumo siūlomam darbui.

Žinoma, jei personalo specialistas vykdo tiesioginę darbuotojo paiešką, nereikėtų tikėtis, kad sumedžiotas asmuo bus pasiruošęs pirminiam pokalbiui. Juk ne kandidatas surado ir susidomėjo darbo pasiūlymu, o įmonė surado ir susiekė su kandidatu. Apie įmonę ir siūlomą darbą, šiuo atveju, potencialus darbuotojas nežino nieko. Todėl pirminio kontakto su kandidatu metu įmonės atstovas turėtų suteikti esminę darbo pasiūlymo informaciją, sudominti ir susiderinti susitikimo laiką, kad potencialus darbuotojas turėtų galimybę tinkamai pasiruošti pokalbiui. 

CV-Online Recruitment personalo atrankų projektų specialistės Kamilės Šerstabojevaitės nuomone, nepriklausomai nuo to, kokią darbo paieškos strategiją naudojate: aktyvią, kai ieškote tinkamų darbo pasiūlymų ir siunčiate CV, ar pasyvią, kai laukiate, kol jus suras ir pasiūlys jums darbą, pasiruošimas pokalbiui dėl darbo yra itin svarbus darbo keitimo ar įsidarbinimo elementas. Abiem atvejais ruoštis pokalbiui dėl darbo būtina.

Kamilė pastebi, kad neretai laukiantys, kol juos suras ir pasiūlys jiems darbą, kandidatai jaučiasi itin geidžiami rinkoje ir vadovaujasi požiūriu, kad jei jau mane kviečia įmonė, tai tegul ir kalbina, man nebūtina ruoštis, aš tik atsakinėsiu į pateiktus klausimus.

– Toks požiūris – klaidingas, nes darbo ar darbuotojų paieška turi būti vienodai aktuali tiek ieškančiajam darbo, tiek įdarbinančiai įmonei. Net, jei esate pasyvus darbo ieškotojas, vis vien turite žinoti, kodėl jus domina šis pasiūlymas, kodėl sutikote dalyvauti pokalbyje dėl darbo, o tinkamai jam pasiruošdami pademonstruosite pagarbą bei motyvaciją, – mano K. Šerstabojevaitė.

Kaip tinkamai pasiruošti pokalbiui dėl darbo?

Anot Kamilės, visų pirma, kandidatas turi aiškiai žinoti, kokio darbo jis ieško ir kodėl aplikuoja į konkrečią poziciją, arba, kitaip pasakius, kandidatas turi žinoti, kur jis eina ir kodėl ten eina.

– Darbo interviu metu įmonė greičiausiai jūsų pasiteiraus, kodėl kandidatavote į šias pareigas, todėl reikia turėti gerai apgalvotą atsakymą. Taip pat derėtų pasidomėti įmone, jos veiklos specifika. Kuo daugiau ir įvairesnės informacijos apie įmonę surinksite, tuo aiškesnį vaizdą apie ją turėsite. Na ir, žinoma, reikia pasiruošti kalbėti apie savo darbo patirtį, kuri būtų susijusi su pozicija į kurią pretenduojate, – pataria Kamilė.

Pirminio pokalbio metu itin svarbu, kad kandidatas gebėtų pateikti tikslinę, su būsimomis pareigomis susijusią informaciją, koncentruotųsi į savo stiprybių bei privalumų išryškinimą, būtų pasiruošęs ir tipiniams pokalbio dėl darbo klausimams. Iš anksto apgalvojus atsakymus į tipinius klausimus, pvz. kokio atlyginimo tikitės, kokios jūsų silpnosios savybės, bus lengviau realioje situacijoje.

– Neužmirškite pasirūpinti ir savo išvaizda. Niekas nereikalauja atrodyti kaip ant podiumo, bet tvarkinga ir reprezentatyvi išvaizda parodys jūs atsakingą požiūrį ir pagarbą darbdaviui. Jeigu abejojate savo jėgomis, pasiskaitykite patarimų internete (tik atsakingai rinkitės šaltinius ir informacijos šviežumą), parepetuokite pokalbį dėl darbo su draugais ir artimaisiais (tik neiškalkite situacijų ir atsakymų atmintinai, nes atrodysite dirbtinai), mintyse susidėliokite pagrindinius akcentus, kurie išryškintų jūsų tinkamumą konkrečiai darbo pozicijai, –  primena K. Šerstabojevaitė.

Jei jus kviečia į pokalbius dėl darbo, tačiau niekaip negaunate darbo, atidžiau panagrinėkite ką ir kaip juose kalbėjote, gal sekančiuose pavyks pasirodyti geriau ir „parduoti“ save.

Sėkmingų pokalbių dėl darbo,

HR mitų griovėja – Kamilė

www.personaloatrankos.lt

Dalintis su kitais