Kad nekiltų sąmyšis, iš karto pasakysime – tai mitas. Mitas, kad negalite kandidatuoti, jei neatitinkate visų reikalavimų. Visada galite bandyti, ypač, jei tikite, kad jūsų įgūdžiai ir patirtis atitinka dominančių pareigų lygį.
Tačiau kaip žinoti, koks neatitikimas reikalavimams yra per didelis ir jūsų kandidatūra nesulauks dėmesio? Arba kada net ir neatitinkant tam tikrų reikalavimų, galite sulaukti pasiūlymo dėl darbo?
-Pradėkime nuo to, kad dažnai darbdaviai darbo skelbimuose pateikia daugiau reikalavimų, nei yra būtina konkrečioms pareigoms, ir atrankos procese juos gali keisti. Todėl tikėtina, kad pateikti reikalavimai iliustruoja idealų kandidatą, kurio realybėje galbūt nėra,- sako Kristina Bolytė – Gintalienė, CV-Online Recruitment vyr. personalo atrankų projektų specialistė.
Kodėl atrankos metu keičiasi reikalavimai?
Kristinos nuomone, reikalavimai atrankos metu gali keistis kardinaliai, atrasti naują kryptį, mažėti ir tam yra paprasta priežastis – įmonė neranda tinkamo kandidato pagal pateiktus pirminius reikalavimus.
-Neretai ruošdama darbo skelbimą įmonė palieka anksčiau suformuluotus, išgrynintus reikalavimus, pvz. iš to laikotarpio, kuomet buvo steigiama pareigybė, tačiau pastebiu, – sako personalo atrankų specialistė, kad reikalavimai kandidatams būna gan abstraktūs ir ilgi.
Įsigilinus į poziciją, jos atsakomybes bei funkcijas, iš, tarkim, pateiktų 7 ar 10 reikalavimų patys svarbiausi, kuriuos verta pateikti skelbime, būtų 3 ar 4 punktai. Toks esminių reikalavimų išskyrimas ieškantiems darbo leistų greičiau juos perskaityti, greičiau priimti sprendimą ir apskritai, įmonė sulauktų daugiau kandidatų.
Po ilgu reikalavimų sąrašu slepiasi įmonės baimė pasirodyti pernelyg paprastiems ar neįdomiems. Kitaip sakant, įmonė pateikdama ilgą reikalavimų kandidatams sąrašą galvoja, kad taip ji ir šis darbas atrodys itin rimtai ir patikimai. Tačiau, tai gali suveikti priešingai, begaliniai reikalavimai atgrasys kandidatus arba apskritai neatsiras tokių, kurie atitiks visus arba bent jau didžiąją dalį reikalavimų.
Net kai įmonė aiškiai nurodo bazinius reikalavimus, jie yra pagrįsti ir apgalvoti, proceso eigoje – pradėjus dirbti, pareigų atsakomybių laukas gali kisti. Tai normalu, ypač startuoliuose ir ypač naujai kuriamose pozicijose. Todėl darbo skelbime pateikta informacija (reikalavimai, darbo pobūdis) turėtų būti traktuojama kaip gairės, su nemaža tikimybe, kad realybė gali būti kiek kitokia. Nes pasitaiko ir tokių atvejų, kai įmonė reikalauja tam tikrų asmeninių savybių, remdamasi ankstesnio darbuotojo savybėmis. Tikimybė rasti identišką darbuotoją yra labai maža, artima nuliui.
-Mano patarimas ieškantiems darbo, jei atitinkate 3-4 esminius, pabrėšiu – techninius, o ne asmeninių savybių reikalavimus, siųskite CV. Net, jei jūsų nepakvies pokalbiui dėl darbo dabar, gali būti, kad susisieks su jumis vėliau arba atsiradus jums labiau tinkamai pozicijai, – padrąsina K. Bolytė – Gintalienė.
Kodėl kandidatams derėtų sutelkti dėmesį į techninius reikalavimus, o ne asmenines savybes?
Greičiausiai kiekvienas save laiko atsakingu ir organizuotu darbuotoju, tačiau tai yra subjektyvus įvertinimas. Asmenines savybes galima tikrinti per testus, užduotis, specifinius klausimus ir pan. Tačiau tai reikalauja tinkamų įrankių ir žinių. Jei jūsų mama teigia, kad esate geras ir pareigingas, dar ne reiškia, kad darbdavys mano taip pat. Todėl turėtumėte atkreipti dėmesį į techninius reikalavimus ir juos atitikti, o asmenines savybes bus galima vertinti pokalbio metu su darbdaviu.
Personalo atrankų specialistė pataria nebijoti susisiekti su darbdaviu ir užduoti klausimus dėl konkrečių reikalavimų, pavyzdžiui, jei darbo skelbime reikalingos anglų ir rusų kalbos, galite paklausti, kuri kalba bus daugiau vartojama darbe, o kuri – būtų privalumas. Taip pat ar darbdavys suteiks galimybę pagerinti užsienio kalbų žinias kursuose ir kt.
Visiems, kurie vis dar abejoja, ar kandidatuoti, Kristina pateikia pavyzdį: „Tarkime, jus domina neypatingai aukštos pareigos su 10 reikalavimų, iš kurių jūs atitinkate pusę svarbiausių. Nebūkite per griežti sau ir bandykite, siųskite savo CV. Niekada negalite žinoti, su kokiais kandidatais konkuruojate ir kaip darbdavys gali pakeisti požiūrį į tinkamą darbuotoją atrankos procese.“
Pasitikėkite savimi ir drąsiai kandidatuokite,
HR mitų griovėja – Kristina