Ieškote darbo? Siunčiate savo CV, bet iš įmonių nesulaukiate jokio atsakymo?
Gal vertėtų pakoreguoti savo CV…
Būkite originalus – nekartokite svetimų klaidų!
- Netvarkingas gyvenimo aprašymas. CV parašytas be jokios struktūros ir logikos, padrikai ir nesilaikant paprasčiausių dokumentų rašymo taisyklių jums tikrai nepridės vertės.
- Per mažai dėmesio skiriama darbo pobūdžio aprašymui. O juk tai ir yra CV esmė. Nepakanka parašyti vien tik įmonės ir pareigų pavadinimus. Išsamiai aprašykite pagrindines darbo užduotis, atsakomybės lygį, pasiekimus ir kt. Būtent į šią CV dalį darbdavys pirmiausia atkreipia dėmesį.
- Per ilgas/per trumpas CV. Per ilgu galima vadinti 3 puslapių CV, kai kandidatas neturi darbinės patirties, per trumpu – nepilno puslapio CV, kuriame trūksta esminės informacijos apie kandidato tinkamumą pareigoms.
- Nereikšminga vs aktuali informacija. Neišsiplėskite aprašinėdami su būsimu darbu nesusijusių dalykų. Pabrėžkite būtent tą informaciją, kuri yra svarbi ir reikalinga būsimame darbe.
- Nuoseklumo stoka. Blaškymasis tarp datų, chronologijos nesilaikymas apsunkina CV skaitymą ir informacijos suvokimą.
- Netinkama nuotrauka. Taip taip… per vestuves jūs atrodėte tikrai gražiai, bet sutikite, kad tai tikrai ne pati tinkamiausia nuotrauka, kurią reikėtų naudoti ieškant darbo. Dar reikia pavyzdžių? Prašom: jūs prie jūros, giminės šventėje, bare, su draugais, susivėlęs, vulgariai išsidažiusi ir t.t.
- Netinkamas el.pašto adresas. Neminėsime blogų pavyzdžių, jų pernelyg daug. Štai geras pavyzdys – vardas.pavarde@gmail.com , galūnė gali būti ir kita, pvz. yahoo.com, tik ne bamba.lt ar dar koks nors nesusipratimas.
- Daug rašybos/stiliaus klaidų. Be komentarų…
- Netinkamas dokumento formatas arba pavadinimas. Excel naudojama buhalterijoje, o ne CV rašymui : ) .docx ne visi galės atidaryti. Ar žinote, kiek gauname CV su pavadinimu „Mano CV“ arba „Gyvenimo aprasymas“ ? BEGALES. Tinkamas CV pavadinimas „Vardo Pavardes CV“.
- „Copy-Paste“. Jei jau kopijuojate, tai kopijuokite tinkamai – atsirinkite kas jums tinka, o kas ne. Nukopijuotų CV šimtai, o gal net ir tūkstančiai, o parašytų savarankiškai ne tiek jau ir daug. Būti išskirtiniu šiuo atveju yra gerai.
Įrašykite savo CV į CV-Online duomenų bazę, kurioje sau tinkamų darbuotojų kasdien ieško apie 1000 įmonių.
Europos salyse jau senai nededama nuotrauka, tik Lietuvoje apie zmogu vis dar sprendziama pagal isvaizda, kartais net sugebejimai lieka nepastebeti 😀
Tai jau tikrai 100% pritariu 😀 jog nereiktu spresti pagal išvaizda 🙂