Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumai

darbo užmokesčio skirtumai

Atlyginimų tyrimo Manoalga.lt duomenimis, moterys
Lietuvoje uždirba vidutiniškai apie 20% mažiau nei vyrai. Darbo užmokesčio skirtumai fiksuojami jau ilgą laiką ir, žinoma, ne tik Lietuvoje.

Naujausi darbo pasiūlymai

Keli įdomesni faktai (manoalga.lt duomenys):
5-10 metų darbo patirtį turinčios moterys vidutiniškai uždirba tiek, kiek 1-2 metų darbo patirtį turintys vyrai;
Magistro mokslo laipsnį turinčios moterys vidutiniškai uždirba tiek, kiek vyrai turintys bakalauro mokslo laipsnį;
Vyrai darbo rinkoje startuoja su aukštesniu atlyginimu, pavyzdžiui, žmogiškųjų išteklių specialisto asistentas vyras vidutiniškai uždirba nuo 1000 Eur (į rankas), o moteris – nuo 600 Eur.

Didžiausi moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumai (pagal darbo sritį) yra draudimo, lizingo, prekybos, paslaugų, statybos/nekilnojamojo turto, bankininkystės srityse ir tarp aukščiausio lygio vadovų.

Beje, moterys uždirba daugiau nei vyrai vos keliose: viešojo administravimo, teisės, mechanikos inžinerijos, apsaugos ir vandens ūkio/miškininkystės/aplinkos srityse.

Darbo užmokesčio skirtumai atsiranda dėl įvairių priežasčių, o jų yra ne viena ir dažniausiai tai būna kompleksinis priežasčių rinkinys, pradedant moterims pagal nutylėjimą priskiriamomis socialinėmis rolėmis ir su tuo susijusiais užsiėmimais (buities darbai, namų ruoša, vaikų, šeimos narių priežiūra ir pan.), stereotipais – ką gali dirbti moterys, o ką ne, koks turėtų būti jos atlyginimas, vien todėl kad ji moteris, moters derybinių galių ir darbo užmokesčio lūkesčių, pasitikėjimo savimi, bei nuo kokių darbų pradėjo savo karjeros kelią.

Beje, SODROS atvirų duomenų portale nuo balandžio bus
skelbiami įmonių (turinčių bent 8 darbuotojus) duomenys apie darbo užmokesčio vidurkius pagal lytį.

Daugiau informacijos apie atlyginimus Lietuvoje

Palyginkite savo atlyginimą

Dalintis su kitais