Toksiška darbo aplinka: kas tai?

toksiška

Visiems pasitaiko blogų dienų darbe – niekas nesiseka, nespėjate atlikti visų užduočių ir dar kolegos ateina dėl ko nors pasiskųsti. Viskas būtų tvarkoje, bet jeigu taip nutinka kiekvieną dieną? Jeigu kiekviena darbo diena atrodo kaip kančia?  

Apsidairykite aplinkui – ar Jūsų darbuotojai šypsosi? Ar jie jaučiasi gerai savo darbinėje aplinkoje? 

O galbūt Jūsų darbuotojai jaučiasi taip lyg dirbtų toksiškoje darbo aplinkoje? 

Tad iškyla klausimas – kaip atrodo ta toksiška darbo aplinka? 

Vienas iš pagrindinių požymių – komunikacija. Darbo aplinkoje nėra jokių etiško bendravimo taisyklių. Darbuotojai bendrauja tarpusavyje ir vienas kitam perduoda skirtingas žinutes bei dalinasi įvairiausiais, netyčia nugirstais gandais. O galbūt Jūsų darbo aplinkoje yra susiformavusi grupelė žmonių, kurie kartu geria kavą, patyliukais šnekučiuojasi ir dalinasi bendrais juokeliais? O kažkas vis dėlto lieka paliktas užnugaryje. Būtent taip pradedama formuoti neigiama darbo aplinka, kai darbuotojas jaučiasi atskirtas, jo niekas neišklauso ar net agresyviai su juo bendrauja. 

Taip pat dažnu atveju toksiška aplinka sukuriama remiantis per daug griežtomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, darbuotojai į savo darbo vietą negali atsinešti jokių asmeninių daiktų, kurie galėtų sukurti jaukesnę bei mielesnę atmosferą. Bet kokios iniciatyvos darbe yra griežtai draudžiamos ir atmetamos. Darbuotojų laisvė visiškai apribota, jie tą puikiai supranta ir prisibijo net krustelt. Jie žino, jog jeigu paims telefoną į rankas ir kelias minutes ‘pascrollins’ Facebook’e arba sugalvos pasidaryti pertraukėlę ir išgerti kavos – iš karto prisistatys vadovas ir paklaus, kodėl nedirba. Baimė, kurią jaučia darbuotojai, sukelia visiškai nemalonią aplinką.  

Taip pat labai svarbus ir komandinis kolektyvo darbas. Jeigu visiškai nejaučiama komandinė dvasia, kiekvienas darbuotojas dirba tik sau, konkuruoja vienas su kitu – natūraliai formuojasi neigiama darbo aplinka. O visi šie neigiami faktoriai paveikia ir asmeninį kiekvieno darbuotojo gyvenimą. Jis/ji nuolat jaučia stresą, neišsimiega, nuolatos būna irzlus (-i)  ir tai turi įtakos santykiams su artimaisiais. 

Tad ką reikėtų daryti, siekiant užtikrinti netoksišką darbo aplinką  

Na, visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kas priverčia darbuotojus darbo vietoje jaustis nemaloniai. Galbūt jiems trūksta laisvės – paskatinkite juos imtis iniciatyvos. Tegul darbuotojai patys kuriasi tradicijas darbe, pavyzdžiui, penktadienį visi kartu eina papietauti. Leiskite jiems patiems organizuoti renginius, pavyzdžiui, filmų peržiūras po darbo valandų ar Kalėdinį vakarėlį. Darbuotojai pajaus, jog jų žodis įmonėje taip pat svarbus ir vertinamas. Taip pat galite pasiūlyti ‘no dress code’ dieną, kai darbuotojai galės apsirengti patogiais drabužiais ir taip save išreikšti. Dar vienas būdas, kuris padės darbuotojams pasijausti beveik kaip namuose – gyvūnų darbe diena. Jei yra tokia galimybė, pasiūlykite vieną ar kelias darbo dienas kai darbuotojai į darbo vietą gali atsivesti savo augintinius. Pamatysite daug daugiau šypsenų nei įprastai. 

Jeigu darbo aplinka nėra maloni, darbuotojai jaučiasi įbauginti arba atskirti, reikėtų susimąstyti, kaip tai būtų galima pakeisti. Toksiška darbo aplinka daro įtaką ne tik kiekvienam darbuotojui bei jo/jos asmeniniam gyvenimui, bet ir darbo kokybei, o dažnai tai sukelia ir didelę įmonės darbuotojų kaitą. 

Autorius: Gerda Šimukauskaitė, ISM studentė, CV-Online praktikantė

Dalintis su kitais