Nuotolinis darbas: privalumai ir trūkumai

nuotolinis darbas

Darbo rinka dinamiška, nuolat besikeičianti, o šiuolaikinė darbo rinka yra kaip niekad pilna įvairiausių technologijų. Būtent spartus technologijų vystymasis ir platus/įvairus jų naudojimas beveik visose darbo srityse keičia tiek darbo vietos, tiek ir darbo laiko suvokimą. Technologijų dėka daugumos sričių darbuotojai neprivalo būti konkrečioje darbo vietoje, norint atlikti patikėtas užduotis ir nuotolinis darbas tampa vis dažniau taikoma praktika.

Įmonės suvokia technologijų teikiamą naudą, prisitaiko ir išnaudoja jų privalumus. Darbdaviai, suteikiantys savo darbuotojams nuotolinio darbo galimybes, įgyja konkurencinio pranašumo, nes darbas iš namų ir laisvas darbo grafikas yra vienos sparčiausiai populiarėjančių motyvacinių priemonių. Manome, kad greitu metu, laisvas darbo grafikas ir darbas iš namų bus traktuojami ne kaip motyvaciniai priedai, o tiesiog kaip darbo laiko forma.

2019 ir 2020 metų pradžioje teiravomės ieškančiųjų darbo, kas jiems svarbu renkantis darbą. Laisvo darbo grafiko poreikis ieškantiems darbo buvo vienas iš svarbiausių kriterijų ir per metus šis poreikis gerokai paaugo.

Taigi, nuotolinis darbas tampa stipria tendencija, nes įmonės pastebėjo, kad suteikdamos šią galimybę savo darbuotojams laimi abi pusės: darbuotojai gali lengviau suderinti darbą ir šeimą/laisvalaikį, dirba produktyviau ir yra labiau motyvuoti.

Dažniausiai įmonės turi nusistatę tvarkas, kiek viso darbo laiko galima dirbti nuotoliniu būdu, o kiek biure, kaip bus komunikuojama su ne ofise esančiu darbuotoju, kaip užtikrinamas savalaikis užduočių atlikimas ir pan. Aprūpinama reikalingomis darbo priemonėmis. Kiekviena įmonė ieško optimalių sprendimų, kad išlaikytų ne tik pavienių nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų motyvaciją ir rezultatus, bet ir bendrą komandinę dvasią. Įmonės suteikiančios nuotolinio darbo galimybes organizuoja periodinius komandos narių susirinkimus, situacijos, tikslų, rezultatų susitikrinimui.

Manoalga.lt duomenimis, 2018 metais lanksčiomis darbo valandomis galėjo dirbti 20%, nuotoliniu būdu – 10% darbuotojų. 2019 metais lanksčiomis darbo valandomis galėjo dirbti 22%, nuotoliniu būdu – 14% darbuotojų.

Nors 2020 metai dar tik prasidėjo, bet stebime sparčiai augantį lanksčiomis darbo valandomis – 26%, bei nuotoliniu būdu – 17% dirbančių darbuotojų kiekį.

Nuotolinis darbas ir jo grėsmės

Laikui bėgant silpnėja komandiškumas, “nutolsta” įmonės tikslai, darbuotojams kartais sunkiai pavyksta atskirti darbo/nedarbo laiką, t.y. kai kurie dirbdami nuotoliniu būdu dirba dar daugiau, ilgiau. Viskas gerai, jei įmonė orientuojasi tik į darbuotojo darbo rezultatus ir nefiksuoja realių darbuotojo darbo valandų kiekio, bet jei įmonė nori fiksuoti ir darbo valandas, tai gali būti sudėtinga padaryti. Iš esmės ši nuotolinio darbo tendencija gali užauginti kitą tendenciją – projektinio darbo formos populiarumą, kai darbuotojai samdomi konkrečiam projektui, o ne etatiniam darbui.

Dalintis su kitais