Kodėl pasitikėjimas savimi darbe yra ypatingai svarbus?

pasitikėjimas

Siekiant būti produktyviam bei užsitikrinti sėkmingą karjeros kelią, pasitikėjimas savimi yra būtinas. 

Nepasitikėjimas savimi atsiranda tada, kai žmogus nebetiki savo sugebėjimais, galimybėmis bei tinkamumu esamam darbui. Darbuotojas susikuria didžiulę baimę suklysti ar nuvilti kitus ir nors tai ir turėtų būti vertinama kaip teigiama savybė, nes tada žmogus dar labiau stengiasi, tačiau nepasitikėjimas savimi vis dėlto trukdo realizuoti visą savo potencialą. 

Tad kaip labiau pasitikėti savimi darbe? Pristatome Jums 7 patarimus: 

  1. Nustokite nuolat kritikuoti save 

Daugelis žmonių yra linkę patys save kritikuoti, tačiau tai sukuria dar didesnę baimę ne tik suklysti bet net ir pabandyti. Atsiradus naujai galimybei, Jūs teigiate, jog nesugebėsite ir tai -ne Jums. Tačiau svarbu suvokti, jog iš klaidų mes mokomės. Tad jei norite ko nors išmokti ir tobulėti, reikia nebijoti daryti klaidas ir svarbiausia – mokytis iš jų. 

2. Nepamirškite įvertinti savo pasiekimų 

Labai svarbu nepamiršti atsigręžti ir įvertinti tai, ką pasiekėte. Skirkite daugiau dėmesio savo rezultatams, išanalizuokite kas turėjo įtakos sėkmingam rezultatui, o galbūt kažką buvo galima padaryti kitaip? Taip pat nepamirškite savo sėkme pasidalinti su kitais, kad tiek kolegos, tiek vadovybė žinotų apie Jūsų pasiekimus. Galite biure pristatyti naują tradiciją, pavyzdžiui, švęsti kiekvieną baigtą projektą su tortu. Tai bus ne tik puikus būdas įvertinti save bei pagerinti pasitikėjimą, bet ir suartinti kolegas. 

3. Užduokite klausimus 

Kaip ir buvo minėta, labai svarbu suprasti, jog iš klaidų mes mokomės. Jei kažkas neaišku arba kažkas nepavyko, reikėtų nepabijoti ir paprašyti paaiškinimo žmonių, kurie galbūt turi daugiau žinių srityje, kurioje dirbate. Neaiškios užduotys sukelia tik dar didesnę baimę bei nepasitikėjimą, todėl atsidūrus tokioje situacijoje svarbiausia – klausti. Bet nepamirškite apgalvoti bei tinkamai suformuluoti klausimą prieš jį užduodant. 

4. Išnaudokite savo stipriąsias puses 

Visi mes turime tiek gerų, tiek blogų savybių. Vienas iš paprasčiausių būdų ugdyti pasitikėjimą savimi – skirti daugiau dėmesio savo stipriosiomis pusėm. Galite, pavyzdžiui, pasidaryti sąrašą visų savo savybių, kurios Jums padeda pasiekti savo tikslų ir yra naudingos. Jei pačiam (-iai) tai padaryti šiek tiek sudėtinga, paklauskite savo kolegų, draugų ir artimųjų, kaip jie Jus mato ir kokias stipriąsias Jūsų savybes jie galėtų išskirti. Turėdami pilną sąrašą savo stipriųjų savybių galėsite išsirinkti tai, kas labiausiai tinka Jūsų darbui ir įtraukti jas į savo kasdieninį gyvenimą. Išnaudodami savo stipriąsias puses jausitės tvirtesni ir labiau pasitikintys savimi. 

5. Tobulėkite ir gilinkite savo žinias 

Nereikėtų pamiršti ir savo silpnųjų savybių. Tai – puiki vieta tobulėjimui. Jei nesijaučiate užtikrintas (-a) tam tikroje srityje, ar norite išsiugdyti naujus įgūdžius, nedvejokite ir padarykite tai! Naujos žinios ne tik pagerina Jūsų turimas kompetencijas, bet ir suteikia daug daugiau pasitikėjimo savimi. Tačiau reikėtų nepamiršti, jog mokytis reikia visą gyvenimą. Svarbu nepasiduoti kai kas nors nepavyksta ir atkakliai stengtis bei bandyti dar kartą. Laikui bėgant pastebėsite kaip naujos žinios ir įgūdžiai Jums padeda pasiekti dar geresnių rezultatų, o būtent tai ir turės įtakos pasitikėjimo savimi augimui. 

6. Pažinkite savo kolegas 

Aplinka, kurioje dirbate, taip pat turi daug įtakos Jūsų savijautai, todėl svarbu palaikyti gerus santykius su kolegomis. Gimtadieniai, kavos pertraukėlės, komandos formavimo renginiai – tai puikūs būdai susibendrauti su kolegomis bei sustiprinti esamus ryšius. Kai dirbsite tinkamoje aplinkoje, kur kolegos pasitiki ir įvertina Jus, jausite daug daugiau pasitikėjimo savimi. 

7. Mėgaukitės procesu 

Kai metate sau iššūkį ir bandote pasiekti naują tikslą, svarbus ne tik galutinis rezultatas, bet ir procesas. Reikėtų nepamiršti mėgautis procesu ir įvertinti kiekvieną mažą pasiekimą keliaujant tikslo link. Net jeigu ir nerimaujate ar bijote, jog gali nepavykti, pamąstykite kiek malonumo šis pasiekimas Jums suteiks. O į visas klaidas išmokite žiūrėti su šypsena. Būtent tada kai suprasite kiek malonumo suteikia visas procesas siekiant užsibrėžto tikslo, pradėsite pasitikėti savimi ir savo veiksmais dar labiau. 

Sveikas pasitikėjimas savimi darbe yra raktas ne tik į didesnę sėkmę, bet ir geresnę savijautą. Kai tikite savo galimybėmis, žinote ne tik stipriąsias bet ir silpnąsias puses, mokotės iš klaidų, siekiate tobulėti bei mėgaujatės procesu, Jūs galite pasiekti labai daug. Ir jei dabar atrodo, kad to pasiekti neįmanoma, atminkite, kad svarbiausia yra bandyti! 

Dalintis su kitais