Kaip derėtis dėl didesnio atlyginimo? 8 patarimai, kurie pravers

didesnio atlyginimo

Klausimas kiek uždirbate, dažną išmuša iš vėžių. Apie pinigus daugeliui žmonių kalbėti nėra lengva. Tad prašyti didesnio atlyginimo gali pasirodyti apskritai nepadoru. Tarkime dirbate įmonėje pakankamai ilgus metus, darbą išmanote puikiai, vadovas jūsų darbu atrodo patenkintas, tačiau apie atlyginimo kėlimą jis taip ir nebuvo užsiminęs. Suvokiate, kad atėjo metas, kuomet šioje situacijoje privalote žengti pirmąjį žingsnį ir paprašyti didesnės algos. Pagalvojus apie būsimą pokalbį mintyse kyla vis daugiau klausimų ir nežinomybės. Kaip pasiruošti? Nuo ko pradėti pokalbį? O svarbiausia, kaip darbdaviui įrodyti, kad esate vertas didesnio atlygio?

1. Įsivertinkite savo galimybes

Pradžiai įsivertinkite savo darbinę patirtį. Nedarykite klaidos prašydami didesnio atlyginimo, jei neturite realios darbinės patirties. Studentai ką tik baigę kolegiją ar universitetą dažnai turi tik teorinių žinių, tad (be pagrindo) prašyti didesnio atlyginimo nevertėtų.
Jei realios darbo patirties turite pakankamai, jūsų įmonėje didėjo darbo apimtys, atlikote pareigų neįeinančių į jūsų darbo aprašymą, galbūt laikinai pavadavote kitą asmenį- tai gali tapti pirmąja priežastimi prašyti didesnio atlygio. Antruoju argumentu gali tapti konkretūs pavyzdžiai įvardinti skaičiais. Galbūt jūs atliekate identišką darbą, kaip ir kiti įmonės darbuotojai, tačiau išsiskiriate geriausiais rezultatais, pavyzdžiui pritraukiate įmonei daugiausiai pelno, klientų.

2. Įvertinkite įmonės galimybes

Dirbdami įmonėje nuolatos matote besikeičiančią situaciją, kartais darbų tiek, kad vos spėjate suktis, tačiau būna ir atvirkščiai. Sumažėjusios darbo apimtys, mažiau užsakymų, atleisti keli kolegos. Pagalvokite, ar įmonė turės pakankamai resursų patenkinti jūsų prašymą. Galbūt reikėtų palaukti geresnių laikų?

3. Išanalizuokite rinką

Prieš eidami pas darbdavį, žinokite savo vertę. Palyginkite kiek vidutiniškai uždirba toje pačioje srityje dirbantys specialistai. Kur tai padaryti? Užeikite į darbo paieškos portalus, pavyzdžiui CV-Online.lt, išsirinkite jus dominančią sritį ir atlikite analizę. Jei jūsų atlyginimas toks, kaip rinkoje ar net viršija jos vidurkį, atlyginimą pasikelti gali būti sunkiau.

4. Nebijokite

Žmonės bijo klysti, o suklydę bandyti dar kartą. Prieš įvykstant darbo pokalbiams ar svarbiems susitikimams mūsų vaizduotė būsimas situacijas mėgsta iškreipti. Būsimą pokalbį įsivaizduojame daug labiau komplikuotą ar nepasisekusį nei, kad nutinka iš tikrųjų. Kaip nuvyti blogas mintis? Yra daugybė būdų, kuriais galite pasinaudoti tai – joga, mėgstamos muzikos klausymas, piešimas, pasivaikščiojimas gamtoje ir t.t. Tačiau svarbiausia kas jums gali padėti -geras išankstinis nusiteikimas ir pasitikėjimas savimi.

5. Pasirinkite tinkamą laiką

Visų pirma, svarbu žinoti, ar jūsų įmonė turi pakankamai lėšų, antraip klausimas apie atlyginimo pakėlimą bus atmestas iš karto. Informacija apie įmonės lėšas nėra lengvai pasiekiama. Tačiau būdas, kuriuo pasinaudoję neprašausite – Naujieji metai. Paprastai besibaigiant metams įmonės derina biudžetus ateinantiems metams, tad prašyti atlyginimo pakėlimo kol įmonėje tik planuojamas biudžeto paskirstymas – gera proga jums. Atlyginimo klausimą rekomenduojame aptarti antroje dienos pusėje, savaitės pabaigoje. Beje, prieš pradedant pokalbį atsižvelkite ir į tai, kokia jūsų vadovo nuotaika.

6. Pasirenkite pokalbiui

Įrodyti, kad esate vertas atlyginimo pakėlimo geriausiai jums padės faktai. Juos išdėstykite įtaigiai kalbėdami. Surinkite kaip įmanoma daugiau faktų, statistikos, įrodymų apie jūsų darbo rezultatus, šią informaciją turėkite pateiktą raštu. Lapus su informacija apie darbo pasiekimus pokalbio pradžioje galite pateikti vadovui, taip jį įtikinsite dar labiau. Argumentuokite kokia nauda iš to bus įmonei. Taip pat, argumentu kelti algą gali tapti tai, kad pasikeitė jūsų kvalifikacija, darbus atliekate greičiau ir kokybiškiau, siūlote įmonei naujas idėjas, prisidedate prie jų įgyvendinimo.

7. Pasiruoškite neigiamam atsakymui

Atsakymas ne visada gali būti teigiamas, kaip ir derybos ne visada pasisekusios. Gali tekti išgirsti ir neigiamą atsakymą, tačiau nenusivilkite, padarėte tai, ko neišdrįsta kiti. Jokiu būdu nerodykite nepasitenkinimo, negrasinkite ir išlikite ramus. Galbūt darbdavys jums įvardino aiškią situaciją kodėl šiuo metu atlyginimo nekels. Laukite tinkamesnio meto, įvykdykite darbdavio paskirtus tikslus, kad kitas derybų pokalbis būtų sėkmingas. Jei net ir per kitas atlyginimo derybas darbdavys išliks neperkalbamas, visada galite pasidomėti kitų įmonių darbo pasiūlymais.

8. Parašykite motyvacinį laišką

Žinote, kad nusipelnėte geresnio atlyginimo, tačiau nesukaupiate drąsos akis į akį aptarti šį klausimą su įmonės vadovu. Geriausia išeitis iš šios situacijos – motyvacinis laiškas. Visi žino „tradicinius“ motyvacinius laiškus, kaip priedą ir pliusą ieškant darbo, praktikos, savanorystės. Jo tikslas įrodyti, kad esate tinkamiausias kandidatas šiam darbui. Panašiai vyksta ir su motyvaciniu laišku dėl atlyginimo kėlimo, tik jame turite įrodyti, kad esate vertas didesnio atlygio. Motyvaciniame laiške svarbiausia nurodyti savo pasiekimus įmonėje. Pavyzdžiui dirbate pardavimuose, palyginkite, kaip jūsų atlyginimas keitėsi nuo tada, kai pradėjote dirbti iki dabar. Konkrečiais pavyzdžiais ir skaičiais įvardinkite savo indėlį į darbą, laikykitės formalumų.

Daugiau informacijos apie atlyginimus

Autorė: Laura Mačiūnaitė, Vilniaus kolegijos studentė, CV-Online praktikantė

Dalintis su kitais