Išdarbinimas: kam patikėti išdarbinimo procesus

išdarbinimas

Išdarbinimas tikrai nėra naujiena verslo pasaulyje, tačiau ne visos įmonės įvertina šios paslaugos naudą, todėl ji nėra taip dažnai naudojama profesionaliu lygiu.

Išdarbinimo paslauga (angl. outplacement) formaliai yra skirta darbdaviui, tačiau faktiškai – darbuotojui, su kuriuo dėl vienokių ar kitokių priežasčių įmonė atsisveikina.

Kokiais atvejais naudojamas išdarbinimas

Dažniausiai išdarbinimo paslauga teikiama tais atvejais, kai įmonei dėl reorganizacijos, struktūrinių pokyčių, ekonominių, rinkos pokyčių ir pan. tenka mažinti etatus ir vienu metu atleisti ne vieną darbuotoją, o kelis, keliolika ar keliasdešimt darbuotojų. Tačiau, įmonės, kurios ypač rūpinasi savo reputacija ir, žinoma, vertina darbuotojus, net jei juos tenka atleisti (ne dėl darbuotojo kaltės), šia paslauga naudojasi ir esant pavieniams atleidimo atvejams.

Atleidimas iš darbo yra psichologiškai ir emociškai sudėtingas dalykas tiek atleidžiamam darbuotojui, tiek darbdaviui, tiek ir darbuotojams, kurie pasilieka įmonėje. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad atleidimo procesas įmonėje vyktų laikantis aiškių procedūrų, nenusižengiant įstatymams, bei darbuotojui suteikiant visą reikalingą informaciją bei pagalbą, kad perėjimas iš vieno darbo į kitą būtų kuo sklandesnis.

Kam galima patikėti išdarbinimo procesą

Ir štai, išdarbinimo paslauga yra vienas iš tų įrankių, kuris leidžia ne taip skausmingai, dalykiškai, laikantis nenusižengiant moraliniams principams atsisveikinti su darbuotojais. Išdarbinimui įprastai samdomi išoriniai konsultantai – žmogiškųjų išteklių srities profesionalai, kurie puikiai išmano darbo rinkos situaciją, bei psichologiją.

Atleidžiamam darbuotojui, net jei atleidimo priežastys yra pagrįstos, pats atleidimo faktas sukelia daug neigiamų jausmų. Jis gali jaustis nesaugiai dėl savo ateities, finansinių įsipareigojimų. Jam gali būti ir pikta, ir gėda. Jam gali būti sunku susitaikyti su šiuo faktu, atsitiesti, pasitikėti savimi. Todėl dėl situacijos jautrumu, ypač svarbu, kad išdarbinimu užsiimtų patyrę profesionalai, kurie geba valdyti kritines situacijas.  

Išdarbinimo procesas

Išdarbinimui gali būti naudojamos individualios arba grupinės konsultacijos. Efektyvesnės yra individualios konsultacijos, tačiau, jei tenka rinktis grupines konsultacijas, geriau, kad grupės būtų nedidelės, iki 3-5 žmonių.

Konsultacijų tikslas – pasirūpinti atleidžiamų darbuotojų ateitimi, padedant jiems geriau pasiruošti naujo darbo paieškoms besikeičiančioje darbo rinkoje.

Išdarbinimo konsultacijų etapai:

  • Susipažinimas ir pokalbiai su darbuotoju (-ais), atvejo analizė, poreikių nustatymas;
  • Darbo rinkos situacijos apžvalga;
  • Darbuotojo kompetencijų įvertinimas, galimybių darbo rinkoje analizė, tinkamų darbų nustatymas;
  • Darbo paieškos plano sudarymas;
  • Pagalba paruošiant profesionalų gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką;
  • Pagalba paruošiant profesionalų LinkedIn profilį;
  • Darbo pokalbio simuliacija;
  • Papildomos konsultacijos, koučingas.

Darbo paieškos patarimai

Dalintis su kitais