Jei šiuo metu ieškote darbo, greičiausiai kandidatuojate ne į vieną darbo pasiūlymą, tikitės įmonės dėmesio ir greito rezultato – galimybės greitu metu pradėti dirbti jus dominančioje įmonėje, jums patinkantį darbą. Tačiau… Tačiau ne visuomet darbo paieškos procesas būna paprastas, greitas ir aiškus. Vienas dažniausiai ieškantiems darbo iškylančių klausimų – ar nesuklysiu pasirinkęs būtent šį darbo pasiūlymą ir šią įmonę?
Šis klausimas kartais taip neramina, o sprendimo priėmimas taip gąsdina, kad ieškantis darbo atmeta darbo pasiūlymą, nes abejoja, kad šis pasiūlymas pats geriausias, arba, atvirkščiai, viskas atrodo per daug gerai ir vyksta pernelyg sklandžiai, arba už ir prieš argumentų kiekis yra vienodas, todėl sunku apsispręsti. O kur dar gandai, namiškių ir draugų abejonės, (nevykę) patarimai ir prieštaringa informacija interneto platybėse.
8 patarimai, kaip nesuklysti pasirenkant įmonę ir darbą?
- Tikslingas kandidatavimas. Kad prieš priimant darbo pasiūlymą jus kankintų mažiau abejonių, pradėkite nuo tikslingo kandidatavimo, t.y. atidžiai rinkitės, kur siunčiate CV, ar siūlomas darbas jums tikrai tinka, domina ir patinka, ar įmonė, jos veikla, kuriami produktai ar teikiamos paslaugos atitinka jūsų vertybes, įsitikinimus ir yra jums patraukli kaip darbdavys. Kuo aiškiau suvoksite, kodėl kandidatuojate į konkretų darbo pasiūlymą, tuo mažiau gali kilti klausimų ateityje.
- Įsigilinimas į darbo pasiūlymą. Įsiskaitykite į darbo pasiūlymą, koks siūlomas darbo pobūdis, kokią atsakomybę teks prisiimti, kokie reikalavimai keliami kandidatui. Ar matote save atliekant nurodytas užduotis? Kodėl manote, kad jums patiktų atlikti šias užduotis? Kokios: teigiamos ar neigiamos patirties turite atliekant šias užduotis? Jūs turite žinote, ar ir kodėl šis darbas jums tinka. O jei trūksta išsamios informacijos apie siūlomą darbą, paskambinkite į įmonę ir pasikalbėkite su atranką vykdančiu asmeniu. Įmonės suinteresuotos rasti ir įdarbinti trūkstamus darbuotojus, todėl neturėtų atsisakyti atsakyti į jūsų klausimus apie darbą.
- Apie įmonę. Gali būti, kad siūlomas darbas jums tiktų ir patiktų, bet pati įmonė jūsų nežavi ir kelia abejonių. Skirtingos ir įvairios įmonės siūlo tokius pačius darbus pagal užduotis ir atsakomybes, tačiau ne visoms įmonėms vienodai sekasi pritraukti reikalingus kandidatus, nes kandidatai ieško geriausių darbo ir karjeros variantų. Todėl verta pasidomėti įmone daug giliau ir išsamiau, kad priėmus darbo pasiūlymą ir tik tuomet susipažinus su įmone, nereikėtų pasigailėti savo sprendimo. Pasidomėkite, ką apie įmonę rašo žiniasklaida, rekvizitai.lt, kokia įmonėje yra darbuotojų kaita ir pan.
- Ką siūlo įmonė. Sakykim, įmonė atrodo tikrai gerai, siūlomas darbas – taip pat, tačiau įmonė siūlo žemesnį nei rinkos vidurkis atlygio paketą. Pagalvokite, kokie kiti privalumai atsvertų mažesnį atlygį? Gal įmonės veiklos pobūdis, darbas arčiau namų, įdomus darbas, karjeros galimybės ir pan. Atlygio paketas tai ne tik pinigai, todėl kruopščiau paanalizuokite visus įmonės teikiamus privalumus. Jų per mažai? Atlygio didėjimo galimybės yra abejotinos? O gal pinigai jums nėra taip svarbu? Įvertinkite šiuos faktorius, nes dirbant apie juos vis pagalvosite.
- Įmonės komunikacija. Jei jau išsiuntėte savo CV ir įmonė su jumis pradėjo megzti ryšį, stebėkite ir vertinkite, kaip įmonės atstovai bendrauja su jumis. Ar jums tinka jų pasirinktas bendravimo tonas? Ar su jumis nuo pat pradžių elgiasi sąžiningai, atvirai, pagarbiai? Ar jūsų nežemina, ar į jus žiūri kaip į lygiavertį partnerį, ar nevilkina atsakymų ir neišsisukinėja nuo klausimų? Komunikavimo tonas, dažnis ir turinys daug ką pasako apie įmonės vidinę kultūrą, o tai būtų kasdieninė jūsų darbo kultūra.
- Pokalbis dėl darbo. Įvertinkite ir pokalbio dėl darbo eigą. Atsižvelkite į tokius dalykus: kas ir kaip vedė pokalbį dėl darbo. Jei pokalbį vedė už atranką atsakingas asmuo, bet ne jūsų tiesioginis vadovas, įvertinkite, ar pokalbis vyko profesionaliai, ar nebuvo užduoti diskriminuojantys klausimai, ar papasakojo detaliau apie darbo pobūdį, ar aiškiai ir konkrečiai įvardino, kokia atrankos eiga, ką siūlo įmonė ir pan. Tikslumas svarbu. Jei pokalbį dėl darbo vedė jūsų tiesioginis vadovas, įvertinkite, ar jums „pakeliui“, nes su šiuo žmogumi jums teks dirbti kasdien. O gal įmonė suorganizavo daugybę pokalbių dėl darbo ir atranka tęsiasi jau kelis mėnesius. Ar tai gali kelti abejonių? Taip, nes gali būti, kad įmonėje neaiški arba pernelyg išpūsta hierarchinė ir biurokratinė struktūra, o tai reiškia, kad ir dirbant jums teks dažniau nei įprastai susidurti su biurokratiniais trikdžiais. Na, ir jei darbo pokalbio metu jus tardė itin susireikšminusi komisija, pagalvokite, ar norėsite… Gal ir nenorėsite. Pasistenkite pokalbio dėl darbo metu gauti atsakymus į visus jums rūpimu klausimus, tai padės lengviau apsispręsti, ar verta priimti įmonės pasiūlymą.
- Ar turite iš ko rinktis. Ne visuomet rinkoje yra daugybė pasirinkimo variantų. Ilgai ieškote darbo ir jau prarandate viltį? Kartais tenka rinktis ne iš idealių variantų, o iš to kas yra. Tai tikrai nėra pats geriausias variantas, renkantis darbą, bet jei pasirinkimo nėra labai daug pagal tai ką jūs mokate, gebate vis tiek rinkitės geriausią iš esamų, turėdami mintyje ateities perspektyvas siekti jūsų svajonių darbo.
- Tautos balsas. Nereikia ir nebūtina atsižvelgti į kiekvieno nuomonę apie vieną ar kitą darbo pasiūlymą ar įmonę, ypač, jei tą nuomonę reiškia jums nepažįstami žmonės, žmonės, kuriais jūs nepasitikite. Nuomonė be faktų, gali ir būti tik nuomone, todėl, jei jau norite nuomonės iš šono, atsirinkite, į ką galite jos kreiptis ir kaip ją derėtų vertinti. Ieškote darbo ir dirbsite jūs, todėl visus už ir prieš turite vertinti jūs, o ne nepažįstami žmonės.
Net, jei jums įvertinus visus už ir prieš priimsite jums siūlomą darbą, o realybėje – pradėjus dirbti išlys visokios darbo blogybės, kurių nenumatėte ir pasirinktas darbas pasirodys ne toks ir geras, ne toks ir vertas, ne toks… tiesiog labai blogas, nebauskite savęs ir nekaltinkite savęs, kad blogai pasirinkote. Juk visko numatyti negalima. Tiesiog tai galimybė judėti pirmyn, bet jau kitoje įmonėje.