Nemažai darbdavių vis dar laikosi šių dienų darbo rinkos tendencijų neatitinkančios praktikos – laukia, kol baigsis skelbimo galiojimas ir tik tada peržiūri gautus CV bei renkasi darbuotoją.
O kas čia blogo, sakysite, jei jau publikuojame skelbimą 4 savaites, tai kodėl turėtume rinktis darbuotoją iš per pirmą savaitę atsiųstų CV? Gal pačio geriausio kandidato CV gausime paskutinę skelbimo galiojimo dieną? Kam skubėti? Palaukime žvaigždės!
Gal ir yra tame logikos, bet tik iš darbdavio pusės, o štai ieškantiems darbo tokia logika atrodys visiškai nelogiška.
CV-Online Recruitment personalo atrankų skyriaus vadovė Rasa Masteikienė pateikia tipinį tokio „palaukime žvaigždės“ pavyzdį: Standartinis darbuotojo paieškos-atrankos projektas trunka apie 4-6 savaites. Paskelbus darbo pasiūlymą kandidatų sulaukiame jau tą pačią dieną ir per pirmas dvi savaites jau turime iš ko rinktis. Pakalbinę ir atrinkę labiausiai tinkamus kandidatus, persiunčiame jų gyvenimo aprašymus su mūsų pastabomis ir įžvalgomis darbdaviui. Susitikęs su atrinktais kandidatais, darbdavys mums sako: „Labai geri kandidatai, iš pristatytų bent du galėtumėm įdarbinti kad ir rytoj, bet… skelbimas dar galioja, palaukime skelbimo galiojimo pabaigos, gal atsiras dar geresnių kandidatų.“
„Beje, gan dažnai geras kandidatas įmonės akimis būna pigus ir profesionalus,“ – šypsosi Rasa. Taigi, jei darbdavys pasirenka „žvaigždės laukimo“ strategiją, tolimesnis atrankos scenarijus įprastai vystosi taip:
- Darbdaviui pristatomi papildomi kandidatai;
- Po pokalbių su jais darbdavys nusprendžia, kad visgi pirmieji kandidatai buvo geresni;
- O tų pirmųjų – gerųjų kandidatų jau nėra… Na, iš tikrųjų jie yra, tik jau įsidarbino kitoje įmonėje;
- Tuomet darbdavys sako: „Suraskite mums tokį kandidatą, kaip tą, kurį pristatėte atrankos pradžioje. Mums jis tiko ir patiko. Mums reikia tokio pat.“
- Atranka pratęsiama. Ciklas kartojasi.
Ar ir jums taip buvo? Ir kuo visa tai baigėsi? Pavyko surasti darbuotoją?
Pasak R. Masteikienės, šiuo metu negalime sau leisti tokios prabangos – laukti „žvaigždžių“ ir darbuotojo atranką pradėti tik pasibaigus skelbimo galiojimui. Reikia suprasti, kad renkasi ne tik darbdaviai, bet ir kandidatai, todėl laukimas nėra pati geriausia darbuotojų paieškos strategija.
Personalo atrankų specialistė dalinasi svarbiais veiksniais, nuo kurių priklauso darbuotojų paieškos sėkmė:
- Greitis: sparčiai besikeičiančiame darbo pasaulyje greitis yra esminis veiksnys. Nelaukite skelbimo galiojimo pabaigos, veikite proaktyviai, nes delsimas gali kainuoti gerų kandidatų praradimą. Kandidatai turi pasirinkimą, ir jei jie gauna greitesnį pasiūlymą iš kitos įmonės, jūsų gali ir nelaukti.
- Svarbios ir asmeninės savybės: darbdaviai vertina ne tik profesines žinias, bet ir asmenines kandidato savybes, komunikacinius įgūdžius, gebėjimą dirbti komandoje, iniciatyvumą motyvaciją tobulėti ir pan.. Įvertinkite, kurie reikalavimai ir atitikimas jums yra svarbiausias, gal tam tikrų profesinių įgūdžių trūkumas gali būti kompensuojamas asmeninėmis savybėmis? Juk nebūtinai 100 proc. techninius reikalavimus atitinkantis kandidatas pritaps prie jūsų kolektyvo. Todėl ieškokite kandidato su optimalia profesinių žinių, kompetencijų ir asmeninių savybių derme. Ne idealaus, bet jums tinkamo.
- Grįžtamasis ryšys: Daugelis darbdavių pamiršta, kad kandidatai taip pat turi pasirinkimą. Jei darbdavys atideda sprendimą, kandidatai gali prarasti susidomėjimą ir priimti kitos įmonės pasiūlymą. Taip, jūs turite teisę rinktis, svarstyti, persigalvoti, grįžti prie to, ką buvote atmetę ir pan., bet visame šiame procese nepamirškite kandidatams suteikti skaidrų ir savalaikį grįžtamąjį ryšį.
- Ilgas skelbimo galiojimas negarantuoja kokybės: tiesa ta, kad ilgas skelbimo galiojimas neužtikrina didelio aukštos kokybės kandidatų kiekio. Aktyviai su personalo atrankos agentūra bendraujantys ir stabilumą reikalavimų kandidatams atžvilgiu išlaikantys darbdaviai sulaukia geresnių rezultatų.
- Globali konkurencija: darbdaviai konkuruoja ne tik su vietinėmis įmonėmis, bet ir su tarptautinėmis, globaliomis bendrovėmis. Todėl svarbu pasiūlyti konkurencingas sąlygas ir parodyti, kad įmonė yra patraukli darbovietė.
– Nelaukite 4-6 savaičių, jei randate tinkamą kandidatą per pirmąją savaitę. Raginu darbdavius nebijoti pradėti pokalbių su potencialiais kandidatais jau pirmąją savaitę. Ieškant talentų, svarbu būti aktyviems ir greitiems, o ne laukti, kol kiti tai padarys už jus, – dalinasi rekomendacijomis Rasa Masteikienė.
Greitų ir efektyvių personalo atrankų,
HR mitų griovėja – Rasa