Taip, taip, efektyviai galima dirbti tik biure, dirbant penkias dienas per savaitę, nuo 8 iki penkių. Dar labai efektyvu, kai darbuotojas kiekvieną dieną tiksliai užfiksuoja kada, kokią užduotį atliko, kiek užtruko, ką darė kiekvieną darbo minutę. Taip pat labai efektyvu darbe viską ir visus smulkmeniškai stebėti, tikrinti ir kontroliuoti. O jei darbuotojams leisite bent vieną dieną per mėnesį dirbti iš namų (greičiausiai nieko jie būdami namie nedirbs, nusimuilins ir užsiims visokiais niekais) – kontroliuoti nebus taip paprasta, nebent į kompiuterius įdiegsite (legalias, suderintas su teisininkais) stebėjimo sistemas.
Tai, kaip sakant, sėkmės jums su tokiu požiūriu pritraukiant ir išlaikant darbuotojus. Ypač, jei ieškote darbuotojų pareigoms, kuriose šiais laikais visiškai įprasta suteikti nuotolinio darbo galimybę. Ypač, jei darbas nuotoliu yra savaime suprantamas jūsų veiklos sektoriuje, pas jūsų konkurentus.
CV-Online Recruitment personalo atrankų specialistė Simona Plytninkienė pastebi, kad tam tikros darbo sritys ir pareigos kandidatams siejasi su nuotolinio darbo galimybe ir jei įmonė jos nesuteikia, nors galėtų, potencialūs darbuotojai ilgai nesvarstydami atmeta tokį darbo pasiūlymą.
-Suprantu, – sako Simona, – kad gal įmonė turėjo blogos patirties su dirbančiais namuose, gal pandemijos metu nuotolinis darbas buvo laikinas sprendimas ir dabar norima grįžti į įprastines vėžes, tačiau praeities patirties geriau neperkelti į šiuos laikus ir pripažinti darbo rinkos situaciją – žmonės nori turėti galimybių dirbti lanksčiu grafiku ir nuotoliu. Juk sutiksite, kad svarbiausia yra darbo rezultatas, o ne prie kokio stalo jo siekiama.
„Manau, namuose galima dirbti taip pat efektyviai kaip ir biure. O kai kurioms, pavyzdžiui, susikaupimo reikalaujančioms, ilgai trunkančioms užduotims apskritai geriausia pasirinkti aplinką su kuo mažiau arba visai be pašalinių trukdžių. Juk ne paslaptis, kad į biurus nors trumpam žmonės nori sugrįžti dėl bendravimo ir socializacijos. Todėl paplepėjimų ir išsiblaškymo biure gali būti net daugiau, nei dirbant namuose. Apskritai, darbas biure, kaip ir nuotoliu, turi savų pliusų ir minusų. Pavyzdžiui, kai reikia greitų sprendimų ar strateginio planavimo, kai reikia išdiskutuoti ir pasitarti aktualiais klausimais, kai reikia kūrybinių sprendimų ar naujų idėjų – gyvas susitikimas biure gali būti efektyvesnis, nei ilga virtinė Teams skambučių ir susitikimų. Tačiau, jei atliekamos kasdieninės užduotys, o jos nereikalauja kitų žmonių įsikišimo, priežiūros ar idėjų, kodėl gi nepadirbėjus namuose. Tačiau, kad darbas namuose nevirstų buities darbais, reikia susidėlioti aiškią dienotvarkę, kurioje, kaip ir dirbant biure, būtų numatytas darbo pradžios ir pabaigos laikas, pertraukėlės ir t.t. Neturint aiškaus dienos plano ir rutinos, darbas namuose turi rizikos tapti – darbu be ribų.“ – mintimis dalinasi personalo atrankų specialistė.
Anot S.Plytninkienės, nuotolinio darbo klausimas įmonėje dažniausiai atspindi pasitikėjimo darbuotojais lygį:
-Išimtis gali būti naujokai, kurie turi būti tinkamai įvesti ir supažindinti su darbu, tvarka, taisyklėmis, kolegomis, apskritai, organizacija. Naujokui būtų per daug sudėtinga perprasti organizacijos ir darbo specifiką, jei įvedimas į kompaniją vyktų nuotoliu. Tačiau net ir naujokai nenori ilgą laiką dirbti vien tik biure. Įmonėms derėtų įsivardinti, kada ir kokias sąlygas įvykdžius naujokui, kaip ir kitiems darbuotojams, gali būti suteikiama nuotolinio darbo galimybė. Naujam darbuotojui 1 mėnesį padirbus biure vadovas galėtų nuspręsti, ar jis jau pasiruošęs dirbti savarankiškai. Darbuotojo atrankos metu informuojame kandidatus apie darbo nuotoliu galimybes, kiek laiko pradžioje reikės dirbti biure, jiems tai itin aktualu, – pataria Simona.
-Žinoma, nepamirškime, kad kai kurie žmonės net nenori ir negali dirbti namuose. Jiems ne darbinėje aplinkoje sudėtinga susikaupti, jie išsiblaško, nesugeba susikoncentruoti, jiems sunku laikytis disciplinos. Ne pas visus namuose yra geros darbui tinkamos sąlygos. O kai kuriems psichologiškai sudėtinga ilgą laiką būti vienoje vietoje, vieniems, niekur neišeiti, nepabendrauti profesiniu, o ne tik asmeniniu-šeimos lygiu. Tikrai ne visiems darbas nuotoliu yra privalumas ar siekiamybė. Todėl vadovai į darbą nuotoliu turėtų žiūrėti individualiai ir lanksčiai, – pratęsia personalo srities specialistė.
„Neneigiu gyvo bendravimo ir bendradarbiavimo naudos, tačiau bendravimas su kolegomis turėtų būti laiku ir vietoje bei netrukdyti darbui. O įmonėms sprendžiančioms, kokį darbo modelį pasirinkti, patarčiau rinktis – hibridinį.“ – apibendrina S.Plytninkienė.
Lankstaus, įmonės galimybes ir darbuotojo lūkesčius atitinkančio darbo modelio,
HR mitų griovėja
Simona Plytninkienė