Sutarkime, kad gyvenimo aprašymas yra ne viso jūsų GYVENIMO, o PROFESINIO gyvenimo aprašymas.
Taip taip, sakysite, lengva pasakyti, sunku padaryti. Juk nėra taip paprasta atskirti, čia – mano asmeninis gyvenimas, o čia – profesinis. Gal kažkuri CV paminėta smulkmena ar patirties įvairovė bus svarbi darbdaviui? O gal, kai pamatys, nuo ko pradėjau ir kur dabar esu, darbdavys geriau supras, koks aš ryžtingas ir tikslo siekiantis? Apskritai, sakysite jūs, darbdaviai kandidatą renkasi ne tik pagal tai, ką jis moka ir geba, bet ir kas jis, kaip asmenybė. Ir be to, mano viena pažįstama, kuri dirba rimtoje įmonėje personalo skyriuje, sakė, kad mano CV yra labai geras ir jame geriau nieko nekeisti.
Tai kaip gi atsirinkti, ką verta rašyti į gyvenimo aprašymą, o ką geriau palikti pokalbiams su draugais? Kokios informacijos jūsų CV pirmiausia ieško darbdaviai? O kokiai informacijai ne vieta gyvenimo aprašyme?
CV-Online Recruitment personalo atrankų projektų specialistė Kamilės Šerstabojevaitė pastebi, kad gan dažnai kandidatai gyvenimo aprašyme pateikia ne tik su būsimu darbu susijusią informaciją, bet ir daugybę lyrinių nukrypimų, kurie labiau kenkia nei padeda gauti darbą.
Susipažinkite su tam tikromis, nuolat besikartojančiomis klaidos, kurių derėtų vengti:
- Rašinėlio tipo gyvenimo aprašymai.
Kai kandidatas ištisiniu tekstu ir itin išsamiai pasakoja, kokios darbe buvo jo atsakomybės, užduotys, ką veikė ir t.t.
– Kandidatams atrodo, kad kuo daugiau parašys, tuo rimčiau atrodys, tačiau tokiems rašinėliams įprastai trūksta struktūros, tikslumo ir aiškumo. Juose sudėtingiau rasti įmonę dominančią informaciją. Ilgi tekstai gali kelti abejonių dėl informacijos patikimumo ir kandidato gebėjimo kalbėti konkrečiai ir apie esmę. Taip pat, kuo ilgesni rašinėliai, tuo didesnė tikimybė, kad privelsite stiliaus, skyrybos ar gramatikos klaidų, – mano personalo atrankų specialistė.
Ką daryti:
- Išlaikykite tvarkingą CV struktūrą, kurioje būtų aiškiai išskirtos ir lengvai randamos esminės CV dalys;
- Apie atsakomybes ir darbo užduotis kalbėti konkrečiai ir aiškiai, be ilgų išvedžiojimų;
- Atsakomybes išvardinkite papunkčiui.
2. CV pateikiama daug perteklinės, „pasenusios“ ir vertės nekuriančios informacijos.
Kai ieškantys darbo savo CV užpildo pavyzdžiui, klišiniais hobiais: knygos, sportas, kelionės, kurie neprideda jokios papildomos vertės.
Anot Kamilės, jei darbdaviui bus aktualu, ką veikiate laisvalaikiu, kokie jūsų hobiai, apie tai darbdavys jūsų pasiteiraus pokalbio metu, į CV hobių tikrai nebūtina rašyti, geriau sutelkite dėmesį į savo tinkamumo konkrečiai pozicijai atskleidimą.
Beje, gyvenimo aprašyme perteklinė informacija yra ir ta, kurioje pasakojama apie tolimą praeitį, na, pavyzdžiui, jūs turite 20 metų darbo patirties, esate įgiję magistro laipsnį, tačiau savo CV įrašėte, kur ir kokią vidurinę mokyklą baigėte, kad prieš 15 metų lankėte vienos dienos trukmės darbų saugos kursus arba kad studijų metais vasaromis dirbote padavėju.
Tokia perteklinė, pasenusi informacija suryja daug CV ploto ir darbdavio dėmesio, o vertės iš jos – 0.
– Nėra taip blogai iš CV išimti netikslinę, su būsimu darbu nesusijusią patirtį (ypač trumpalaikę), nei prirašyti kelis puslapius įvairios, bet netikslingos darbo patirties. Neišsiplėskite kalbėdami apie tą darbinę patirtį, kuri neaktuali ir niekaip nekoreliuoja su pareigomis į kurias taikote, – dėl CV kokybės pataria Kamilė.
3. Pernelyg ilgas prisistatymas.
Darbdavys iš 2 ar trijų sakinių turi suprasti esmę, kokios srities jūs specialistas, į ką orientuojatės ir kokie yra jūsų lūkesčiai. Viskas. Tiek ir pakanka. Nereikia ilgų pasakojimų, kad ir kiek jie vaizdingi, nereikia daugiažodžiauti, pilstyti iš tuščio į kiaurą, kalbėti abstrakčiai ar šabloniškai.
4. Melaginga informacija.
Neretai vedami didelio noro gauti darbą, kandidatai pagražina dalykus, nupiešia realybės neatitinkantį savo, kaip tinkamo kandidato paveikslą, prideda to, ko neturi, nemoka, nurodo aukštesnį tam tikrų žinių ir įgūdžių lygį ir t.t. Puikuojasi įmonės pasiekimais, lyg jie būtų asmeniniai.
– Meluodami gal ir pateksite į pokalbį dėl darbo, tačiau melas greitai išaiškės ir jums tikrai nepridės pliuso, todėl jokiu būdu nekurkite nebūtų dalykų ir neprisiimkite svetimų nuopelnų, – sako K.Šerstabojevaitė.
5. Kartu su CV siunčiami diplomai, rekomendacijos ir kt. dokumentai
Jei darbdavys neprašo, diplomų, sertifikatų, rekomendacijų ir kitų dokumentų kartu su CV siųsti nereikia. Tai pertekliniai duomenys.
Net, jei manote, kad 5 prisegti dokumentai jums suteiks daugiau vertės ir atrodysite solidžiai, nepamirškite, kad kreipimasis dėl darbo yra tik pirmas etapas, kuriame jūs glaustai prisistatote ir sudominate darbdavį. Sekančiuose etapuose darbdavys gali paprašyti pateikti daugiau jūsų patirtį ir kompetenciją įrodančių duomenų ar dokumentų.
Į tikslą pataikančių CV,
HR mitų griovėja – Kamilė