CV-Online tyrimas: Kokių motyvacinių priedų pageidauja darbuotojai?

motyvacinių priedų

Darbdavio vertės pasiūlymas – ne tik itin svarbi darbo skelbimo sudedamoji dalis, nuo kurios priklauso kiek ir kokių kandidatų atsilieps į konkretų darbo pasiūlymą, bet ir reikšminga darbuotojo išlaikymo įmonėje priemonė. Tačiau ne visos įmonės ir ne kiekvienoms pareigoms gali pasiūlyti kandidatų dėmesį patraukiantį motyvacinių priedų krepšelį. Kai kurios įmonės apskritai nesureikšmina „Ką siūlo įmonė“ darbo skelbimo skilties ir siūlo standartines, neretai viešoje erdvėje kritikuojamas „naudas“: laiku mokamą atlyginimą, visas socialines garantijas ir draugišką kolektyvą.

Kiekvienais metais „Pasitenkinimo darbu ir atlyginimu“ tyrime darbuotojai iš 16 veiksnių prasčiausiai įvertina motyvacines priemones, karjeros galimybes ir papildomas galimybes užsidirbti. Taigi, darbuotojai kasmet jaučiasi nusivylę dėl jiems suteikiamų motyvacinių priemonių, tačiau darbdaviams neretai būna sudėtinga nuspręsti, kokias naudas verta nurodyti darbo skelbime arba kaip būtų galima praplėsti ir pagerinti vertės pasiūlymą esamiems darbuotojams. Įmonėms trūksta duomenų apie tai, ko darbuotojai iš tikrųjų nori.

Dėl šios priežasties darbo skelbimų portalas CV-Online rugpjūčio mėnesį atliko apklausą, kurios metu dirbančiųjų ir ieškančiųjų darbo pasiteiravo: jei galėtumėte pasirinkti, kokie motyvaciniai priedai ir privalumai jums būtų patys svarbiausi?

Apklausos dalyviams CV-Online pateikė 41 populiariausių (darbo skelbimuose nurodomų ir realiai gaunamų) naudų sąrašą ir paprašė išsirinkti ne daugiau nei 10 jiems pačių svarbiausių naudų, kurių jie tikisi darbe.

Neskirstant pagal darbo pareigų sritį, amžių ar vietovę, respondentų nuomone, svarbiausių naudų dešimtukas atrodo taip (pradedant nuo populiariausio):

 1. Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
 2. Lankstus darbo grafikas
 3. Draugiškas kolektyvas / geras mikroklimatas
 4. Priedai (pvz. priklausantys nuo rezultatų)
 5. Asmeninio / profesinio tobulėjimo galimybės
 6. Hibridinis darbo modelis / darbo nuotoliu galimybė
 7. Papildomas sveikatos draudimas
 8. Karjeros galimybės
 9. Papildomos atostogų dienos
 10. Moderni darbo vieta, geros darbo sąlygos

Iš dešimties svarbiausių naudų, 3 – susijusios su tobulėjimu, profesiniu augimu, dar 3 – susijusios su laisve bei lankstumu (hibridinis darbo modelis, lankstus darbo grafikas, papildomos atostogų dienos), darbuotojai taip pat nori, kad įmonėje būtų užtikrintos geros darbo sąlygos bei geras mikroklimatas.

Galimybė gauti finansinius priedus yra viena iš svarbiausių naudų, o papildomas sveikatos draudimas ne tik sparčiai populiarėjantis, bet ir itin darbuotojų vertinamas priedas.

Paklausiausių naudų sąraše randame du veiksnius, kurie „Pasitenkinimo darbu“ apklausoje nuolat sulaukia žemų įvertinimų, t.y. darbuotojai norėtų turėti didesnes karjeros bei papildomo uždarbio galimybes. Darbuotojų lūkesčių ir įmonės galimybių neatitikimas yra viena iš reikšmingiausių sąlygų, kuri skatina darbuotojus ieškoti kito – geresnio darbo.

Mažiausio darbuotojų dėmesio sulaukė šios naudos (pradedant nuo mažiausiai populiarių):

 1. Rekomendacijų programa
 2. Dinamiškas darbas
 3. Priedai jubiliejų įmonėje progomis
 4. Atsakingas darbas
 5. Tarptautinė komanda
 6. Medicininių paslaugų lygis aukštesnis už vidurkį
 7. Komandiruotės
 8. Nuolaidų programa darbuotojams
 9. Įmonės renginiai
 10. Būsto / apgyvendinimo kompensavimas

Pastaraisiais metais sparčiai augęs rekomendacijų programos populiarėjimas atspindi gan sudėtingą darbo rinkos situaciją – darbuotojų trūkumą ir darbdavių norą esamų darbuotojų pagalba pritraukti naujų.

Tarp mažiausio populiarumo sulaukusių naudų esančios komandiruotės bei būsto kompensavimas parodo, kad darbo rinkos žaidėjai nėra itin mobilūs, kelionės, bei darbas kitame mieste juos ne itin vilioja.

Gan dažnai darbo skelbimuose kaip privalumas minimas atsakingas, dinamiškas darbas tarptautinėje komandoje, darbuotojų akimis yra ne privalumas, o darbo pobūdžio ir organizacijos struktūros apibūdinimas.

Atlyginimo tyrimo manoalga.lt duomenimis, įmonės renginiai yra plačiausiai paplitusi darbdavių suteikiama nauda, tačiau darbuotojai jai neteikia prioriteto. Tai, kad priedai jubiliejų įmonėje proga nėra itin paklausūs, parodo, kad darbuotojai nors ir nori įvertinimo, bei pripažinimo, bet jubiliejai įmonėje nėra jų siekiamybė. Tai atspindi ir mažėjantis darbuotojų lojalumas įmonei.

Kokių naudų tikisi skirtingų amžiaus grupių darbuotojai?

18-29 metų amžiaus darbuotojams pati svarbiausia nauda – nuotolinio darbo galimybė, tuo tarpu vyresniems nei 30 metų darbuotojams – kvalifikacijos kėlimas. Taigi, jaunesni darbuotojai itin vertina įmonės suteikiamą darbo vietos pasirinkimo laisvę. Nors priedus pasirinko tuos pačius, tačiau jų eiliškumas parodo skirtingų amžiaus grupių prioritetus, pvz. 30-50 metų amžiaus darbuotojams itin svarbūs finansiniai priedai. Kadangi jie jau turi sukaupę darbo patirties, jų interesas aiškus – užsidirbti, panaudojant savo turimas žinias, įgūdžius ir kompetencijas.

18-29 metų amžiaus grupės respondentų motyvacinių priedų TOP5:

 1. Hibridinis darbo modelis
 2. Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
 3. Lankstus darbo grafikas
 4. Priedai
 5. Asmeninio / profesinio tobulėjimo galimybės

30-50 metų amžiaus darbuotojų TOP5 motyvaciniai priedai:

 1. Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
 2. Priedai
 3. Lankstus darbo grafikas
 4. Hibridinis darbo modelis / darbo nuotoliu galimybė
 5. Asmeninio / profesinio tobulėjimo galimybės

Kokių papildomų naudų norėtų IT, o kokių – gamybos srities darbuotojai

Motyvacinių priedų krepšelis labai priklauso nuo darbo srities ir darbo pobūdžio, pvz. kai kuriose srityse darbas nuotoliu apskritai neįmanomas, todėl palyginome, ko tikisi bene dosniausias papildomas naudas gaunantys IT specialistai su gamybos srities darbuotojų prioritetais.

Gamybos srities darbuotojai pirmenybę teiktų šioms naudoms (pradedant nuo jiems svarbiausios):

 1. Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
 2. Asmeninio / profesinio tobulėjimo galimybės
 3. Priedai (pvz. priklausantys nuo rezultatų)
 4. Draugiškas kolektyvas / geras mikroklimatas
 5. Lankstus darbo grafikas
 6. Papildomas sveikatos draudimas
 7. Papildomos atostogų dienos
 8. Moderni darbo vieta, geros darbo sąlygos
 9. Karjeros galimybės
 10. Hibridinis darbo modelis / darbo nuotoliu galimybė

IT specialistų TOP10 pageidaujamų naudų sąrašas:

 1. Hibridinis darbo modelis / darbo nuotoliu galimybė
 2. Lankstus darbo grafikas
 3. Papildomos atostogų dienos
 4. Papildomas sveikatos draudimas
 5. Priedai (pvz. priklausantys nuo rezultatų)
 6. Asmeninio / profesinio tobulėjimo galimybės
 7. Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
 8. Draugiškas kolektyvas / geras mikroklimatas
 9. Karjeros galimybės
 10. Kompensuojami sveikatingumo ir sporto užsiėmimai

Kuomet gamybos srities darbuotojams svarbiausia, ar įmonėje bus galimybė mokytis, tobulėti ir užsidirbti papildomai, tai IT specialistams aktualu, ar įmonė yra lanksti darbo vietai ir grafikui. Nors abiejų sričių darbuotojai norėtų dirbti gerame kolektyve, tačiau IT srities darbuotojams tai rūpi šiek tiek mažiau, tam įtakos turi jų noras dirbti nuotoliu. Beje, net IT darbuotojai taip pat norėtų turėti galimybių užsidirbti papildomai, finansiniams priedams jie turi nemažų lūkesčių.

Apklausos duomenimis, švietimo srities darbuotojai labiausiai norėtų draugiško kolektyvo, gero mikroklimato. Toks jų pasirinkimas gali būti traktuojamas ir kaip signalas, ko švietimo darbuotojai šiuo metu labiausiai pasigenda darbe.

Beje, žmogiškųjų išteklių srities darbuotojai, kurie nemenkai prisideda prie naudų darbuotojams išgryninimo, patys labiausiai norėtų – papildomo sveikatos draudimo.

Motyvacinių priedų lūkesčiai skiriasi ir pagal vietovę, Vilniuje darbuotojai pirmenybę teikia papildomam sveikatos draudimui, galimybei dirbti nuotoliu bei geram mikroklimatui. Palyginimui, Utenos darbuotojai norėtų draugiško kolektyvo, lankstaus darbo grafiko ir finansinių priedų.

Apibendrinant, įmonėms nebūtina turėti ir siūlyti daugybę motyvacinių priedų, efektyviau – juos, jei įmanoma, priderinti individualiai, pagal darbuotojo lūkesčius ir įmonės galimybes, atsižvelgiant į rinkos, verslo sektoriaus ir pareigų situaciją, pobūdį bei tendencijas.

Atlyginimų ir motyvacinių priedų reitingai pagal regionus

CV-Online „Motyvacinių priedų“ apklausa vykdyta internetu 2023 rugpjūčio 23d.- rugsėjo 9d.. Apklausoje dalyvavo 1075 respondentai iš visos Lietuvos.

Dalintis su kitais