Absolventai ir įsidarbinimo galimybės

absolventai

Darbo rinka išgyvena ne pačius lengviausius laikus, darbo pasiūlymų daug, o laisvų, reikalavimus atitinkančių ir norinčių dirbti kandidatų nėra tiek daug, su darbuotojų trūkumu susiduria beveik visos veiklos sritys.

Absolventai galėtų būti išsigelbėjimas, tačiau realybė kiek kitokia: jaučiamas kai kurių sričių absolventų trūkumas, pvz. IT, technologijų, inžinerijos srities, absloventams trūksta praktinės patirties ir įgūdžių, o kai kuriems gerokai stinga ir motyvacijos. Dažnu atveju, laimi/paklausiausi tie absolventai, kurie studijų metu įgijo atitinkamos darbinės patirties, yra aktyvūs, motyvuoti ir turi teisingą požiūrį į darbą. Absolventas absolventui nelygus, darbdaviai vien dėl darbuotojų trūkumo reikalavimų kartelės nenuleidžia ir ieško sau tinkamo darbuotojo, kuris atitiks ne tik techninius reikalavimus, bet ir tiks kaip asmenybė. Jei studentas tikslingai sėmėsi darbinės patirties, gavęs diplomą jis ieškosi jau nebe pirmo darbo, o kils karjeros laiptais.

Darbdaviai supranta, kad absolventus gali tekti mokyti iš naujo, tuomet labai svarbu, ar absolventas yra linkęs mokytis ir tobulėti.

Patirtis yra bene svarbiausias kriterijus renkantis darbuotoją, tačiau ne ką mažiau svarbios ir asmeninės savybės (jos priklauso nuo pareigų). Savanorystė, praktika, priklausymas organizacijoms ir įsitraukimas į įvairias veiklas kandidatui prideda papildomų pliusų. Aktyvus, visuomeniškas, plačių pažiūrų, judantis darbuotojas yra daug paklausesnis, nei pasyvus, užsisklendęs kandidatas.

Neturintys darbinės patirties, ne itin paklausių sričių absolventai dažnai patiria sunkumų įsilieti į darbo rinką.

Kokio atlyginimo gali tikėtis absolventai?

Atlyginimas priklauso nuo daugybės faktorių, bet darbo rinkos naujokai ( turintys iki 1 metų darbo patirties) uždirba mažiau. Kalbant apibendrintai, atlyginimų skirtumai pagal darbo patirties trukmę yra tokie: daugiausiai uždirba 6-10 metų patirtį turintys drabuotojai, tuo tarpu iki 1 metų patirties turintys uždirba 28% mažiau, 1 -2 metų patirtį -18% mažiau, 3-5 metų – 6% mažiau.

Taigi, jei absolventas ieškosi pirmojo darbo, jo atlyginimas gali būti gerokai mažesnis už “senbuvių”, o jei absolventas studijų metu sukaupė vertingos darbo patirties, jo atlyginimas greičiausiai bus didesnis nei absolvento ieškančio pirmojo darbo. Pirmieji studentų darbai dažnai būna žemesnės kvalifikacijos, žemesnių pozicijų, todėl jų atlyginimai yra mažesni.

Tačiau, aukštųjų mokyklų absolventai (bakalaurai) uždirba vidutiniškai 20% daugiau nei turintys profesinį išsilavinimą.

Kokiose srityse itin didelė darbuotojų paklausa?

Šiuo metu daugiausiai darbo pasiūlymų yra skirta: IT, klientų aptarnavimo/paslaugų, gamybos, pardavimų, inžinerijos, finansų, transporto, prekybos, statybos srities darbuotojams. Šiose srityse labai svarbi darbinė patirtis, išsilavinimas, kompiuterinis raštingumas, užsienio kalbų žinios. Paklausa didelė – pasiūla ne itin. Konkurencija šiose srityse nėra didelė, įsidarbinimo galimybės aukštos. Daug didesnė konkurencija fiksuojama rinkodaros, žmogiškųjų išteklių, teisės, žiniasklaidos, ogranizavimo, administravimo srityse. Čia mažiau darbo pasiūlymų, daugiau kandidatų, o laimi – stipriausi.

Dalintis su kitais

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *