Ar turite šeimos tradicijų? Žinoma, kad turite. Mažesnių ar didesnių, labiau puoselėjamų ar kintančių, bet turite. Jūs savanoriškai, neatlygintinai, kartais su dideliu noru, o kartais tik dėl to, kad reikia vėl ir vėl kartojate tuos pačius šeimos ritualus.
O kaip jūs žiūrite į įmonės tradicijų puoselėjimą? Juk kolektyvas yra arba galėtų būti kaip (antra) šeima. Unikali, savotiška. Su tam tikru nusistovėjusiu bendravimo stiliumi, taisyklėmis ir ne ką mažiau svarbiomis tradicijomis.
Tradicijų įmonėje nauda
Ne vienas tyrimas patvirtino, kad tradicijos įmonėje formuoja teigiamą mikroklimatą, geresnę darbuotojų savijautą, tarpusavio pasitikėjimą ir supratimą, sklandesnį darbą, mažina stresą, o tai veda į geresnius rezultatus – individualius ir įmonės. Beje, įmonėse su geru mikroklimatu yra ženkliai mažesnė darbuotojų kaita.
Kai tradicijų įmonėje išlaikymas rūpi visiems darbuotojams, įskaitant ir aukščiausią valdžią, tuomet ši „užklasinė“ veikla teigiamai veikia darbuotojų produktyvumą ir motyvaciją, vienija kolektyvą. Dažnu atveju tradicijos įmonėje traktuojamos kaip darbuotojų motyvavimo priemonė. Tačiau žvelgiant plačiau, įmonės tradicijų kiekis, įvairovė ir puoselėjimas yra įmonės vertybių atspindys. Jei įmonė neturi jokių tradicijų, tai atspindi jos, švelniai pasakius, neigiamą požiūrį į kolektyvą ir įmonės vertybes.
Manoalga.lt – atlyginimų tyrimo duomenimis, įmonės renginiai yra viena iš dažniausiai naudojamų motyvacinių priemonių – tradicijų. 33% darbuotojų nurodė, kad jų įmonėje yra organizuojami įvairūs renginiai, dažniausiai – komandos formavimo ir metų pabaigos – Kalėdiniai renginiai.
Nemokamus gėrimus (arbatą, kavą) darbe gauna 1/3 dirbančiųjų. Kavos pertraukėlės yra viena iš populiariausių tradicijų įmonėse.
Gimtadienių ar kitų ypatingų gyvenimo progų (vestuvių, vaiko gimimo) šventimas darbe taip pat yra viena iš dažniausių įmonių tradicijų. 10% darbuotojų gimtadienio proga iš įmonių sulaukia papildomų finansinių priedų, dovanų. Vos 4% dirbančiųjų gauna papildomus priedus jubiliejų įmonėje progomis.
Net 33 procentai dirbančiųjų negauna jokių priedų ar papildomų naudų. Šiuo atveju įmonės tradicijos gali pasitarnauti darbuotojų motyvacijos didinimui. Tradicijų įmonėje kūrimui ir palaikymui labiau prireikia laiko, entuziazmo ir fantazijos, nei pinigų.
Idėjų tradicijoms toli ieškoti nereikia, tai gali būti:
- metų laikų šventės, pvz. vasarą galima susiorganizuoti plaukimą baidarėmis, žiemą – slidinėjimo žygį, pavasarį – medelių sodinimą;
- įmonės veiklos srities šventės, pvz. nekilnojamo turto įmonė gali paminėti tarptautinę statybininkų dieną;
- sukurti naujokų priėmimo į kolektyvą tradicijas;
- komandos pasiektus tikslus taip pat galima apipinti tam tikromis tradicijomis;
- kurti atskirų padalinių, skyrių tradicijas ir t.t.
Kiekvienas šis punktas turėtų būti priderintas prie kolektyvo ir įmonės vertybių, įsitikinimų ir tikslų. Kad ir kokias tradicijas kursite, svarbiausia bus – buvimas kartu ir dėmesys.
Niekada nevėlu pradėti kurti naujas ar keisti esamas įmonės tradicijas. Tradicijos gali būti visiškos smulkmenos, bet būtent jos ir formuoja įmonės unikalumą. Nelaukite, kol personalo skyrius arba vadovas sugalvos, kokių tradicijų turite laikytis, kurkite jas patys.
Pridėti komentarą